polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 11 stycznia 2022

Red. K. Subocz, wielki przyjaciel Litwy, nie żyje

 W wieku 71 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w Szczecinku (31 grudnia 2021 r) KRZYSZTOF SUBOCZ pułkownik Związku Piłsudczyków RP, przedstawiciel na Litwę Prezesa Zarządu Krajowego, Generała Związku - Stanisława Władysława Śliwy.                                                                                                 

 Krzysztofa (bo znaliśmy się dobrze) ostatni raz spotkałem 2 lata temu w solecznickim pałacu Wagnerów na Litwie, gdzie organizował swoją kolejną wystawę dla naszych rodaków.
Śp. Krzysztof Subocz był wielkim polskim patriotą, medialnym propagatorem idei, myśli i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego, animatorem odbudowy Centrum Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żułowie na Litwie – miejscu urodzin twórcy państwa polskiego. 

                                                                                  

Jako Orędownik Polonii podejmował wiele cennych inicjatyw wspierających środowiska polonijne na Kresach. Zorganizował tam wiele pracowni komputerowych w ramach Programu „Internet w szkole” dla młodzieży środowisk polonijnych. Każda z pracowni składała się z 16 komputerów.                   

Był także organizatorem środków żywnościowych dla Rodaków na Wschodzie oraz inicjatorem powstania Oddziału TVP Wilno, który został formalnie powołany decyzją prezesa TVP Jacka Kurskiego w 2021 roku. I wreszcie autorem cyklicznych audycji radiowych dla Polonii – „Spotkania z Polską” i wielu artykułów zamieszczanych na łamach „Kuriera Wileńkiego”.              


Przez długie lata współpracował z parafiami polskimi na Litwie w Powiewiórkach, Butrymańcach i Wilnie. Był organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polskiej ze Wschodu i osobą zaangażowaną w pomoc dla młodzieży z Kresów w studiowaniu na wyższych polskich uczelniach w Szczecinie i Koszalinie.


Śp. Krzysztof Subocz, pułkownik Związku Piłsudczyków RP  zainicjował w Butrymańcach na Litwie (zamieszkałych w 100% przez ludność polskiego pochodzenia) utworzenie na wzór Polskich Ochotniczych Straży Pożarnych – pierwszej ochotniczej jednostki pożarnej do ochrony zabytkowej, drewnianej zabudowy Butrymańców. Jednostka ta została wyposażona w strażacki wóz bojowy przekazany z Polski we wrześniu 2021 roku. Był wreszcie kanclerzem Niezależnej Kapituły „Człowieka Roku” Pomorza Środkowego działającej pod honorowym patronatem Prezydenta RP do roku 2005. Przez ostatnie lata
upowszechniał pamięć o litewskich bohaterach lotnikach Steponasie Dariusie i Stasysie Girėnasie, którzy w roku 1933 rozbili się w Polsce lecąc z Nowego Jorku do Kowna w Pszczelniku pod Myśliborzem.


W ciągu swojej dziennikarskiej kariery zawodowej  związany był z wieloma redakcjami, zarówno lokalnymi, jak i krajowymi, czy polonijnymi. Współpracował m.in. z koszalińskim oddziałem TVP, Radiem Koszalin, Radiem Reja, lokalnymi stacjami telewizji kablowych: TV Zachód i TV Gawex oraz redakcjami regionalnych dzienników. Wcześniej, w latach 70. i 80. był instruktorem w Młodzieżowym Domu Kultury w Szczecinku, organizatorem i pomysłodawcą dziesiątek imprez dużej rangi. Był chodzącą skarbnicą wiedzy o Szczecinku i regionie, zawsze pełen pomysłów i humoru. Spoczął na cmentarzu w Szczecinku (8 stycznia br), obok swoich krewnych wywodzących się z Ziemi Wileńskiej, z którą był duchowo związany i którą darzył wielką miłością.

Wspominał i fotografował Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy