polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 11 stycznia 2022

Red. K. Subocz, wielki przyjaciel Litwy, nie żyje

 W wieku 71 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w Szczecinku (31 grudnia 2021 r) KRZYSZTOF SUBOCZ pułkownik Związku Piłsudczyków RP, przedstawiciel na Litwę Prezesa Zarządu Krajowego, Generała Związku - Stanisława Władysława Śliwy.                                                                                                 

 Krzysztofa (bo znaliśmy się dobrze) ostatni raz spotkałem 2 lata temu w solecznickim pałacu Wagnerów na Litwie, gdzie organizował swoją kolejną wystawę dla naszych rodaków.
Śp. Krzysztof Subocz był wielkim polskim patriotą, medialnym propagatorem idei, myśli i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego, animatorem odbudowy Centrum Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żułowie na Litwie – miejscu urodzin twórcy państwa polskiego. 

                                                                                  

Jako Orędownik Polonii podejmował wiele cennych inicjatyw wspierających środowiska polonijne na Kresach. Zorganizował tam wiele pracowni komputerowych w ramach Programu „Internet w szkole” dla młodzieży środowisk polonijnych. Każda z pracowni składała się z 16 komputerów.                   

Był także organizatorem środków żywnościowych dla Rodaków na Wschodzie oraz inicjatorem powstania Oddziału TVP Wilno, który został formalnie powołany decyzją prezesa TVP Jacka Kurskiego w 2021 roku. I wreszcie autorem cyklicznych audycji radiowych dla Polonii – „Spotkania z Polską” i wielu artykułów zamieszczanych na łamach „Kuriera Wileńkiego”.              


Przez długie lata współpracował z parafiami polskimi na Litwie w Powiewiórkach, Butrymańcach i Wilnie. Był organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polskiej ze Wschodu i osobą zaangażowaną w pomoc dla młodzieży z Kresów w studiowaniu na wyższych polskich uczelniach w Szczecinie i Koszalinie.


Śp. Krzysztof Subocz, pułkownik Związku Piłsudczyków RP  zainicjował w Butrymańcach na Litwie (zamieszkałych w 100% przez ludność polskiego pochodzenia) utworzenie na wzór Polskich Ochotniczych Straży Pożarnych – pierwszej ochotniczej jednostki pożarnej do ochrony zabytkowej, drewnianej zabudowy Butrymańców. Jednostka ta została wyposażona w strażacki wóz bojowy przekazany z Polski we wrześniu 2021 roku. Był wreszcie kanclerzem Niezależnej Kapituły „Człowieka Roku” Pomorza Środkowego działającej pod honorowym patronatem Prezydenta RP do roku 2005. Przez ostatnie lata
upowszechniał pamięć o litewskich bohaterach lotnikach Steponasie Dariusie i Stasysie Girėnasie, którzy w roku 1933 rozbili się w Polsce lecąc z Nowego Jorku do Kowna w Pszczelniku pod Myśliborzem.


W ciągu swojej dziennikarskiej kariery zawodowej  związany był z wieloma redakcjami, zarówno lokalnymi, jak i krajowymi, czy polonijnymi. Współpracował m.in. z koszalińskim oddziałem TVP, Radiem Koszalin, Radiem Reja, lokalnymi stacjami telewizji kablowych: TV Zachód i TV Gawex oraz redakcjami regionalnych dzienników. Wcześniej, w latach 70. i 80. był instruktorem w Młodzieżowym Domu Kultury w Szczecinku, organizatorem i pomysłodawcą dziesiątek imprez dużej rangi. Był chodzącą skarbnicą wiedzy o Szczecinku i regionie, zawsze pełen pomysłów i humoru. Spoczął na cmentarzu w Szczecinku (8 stycznia br), obok swoich krewnych wywodzących się z Ziemi Wileńskiej, z którą był duchowo związany i którą darzył wielką miłością.

Wspominał i fotografował Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy