polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 3 stycznia 2022

III Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej

Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London i Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych organizuje w dniach 15-16 stycznia 2022 roku III MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI POLONIJNEJ. Ideą MDEP jest łączenie środowisk polonijnych, krzewienie kultury i języka polskiego, jak również wspieranie edukatorów w indywidualnym rozwoju zawodowym. 

To wydarzenie cieszy się zainteresowaniem nauczycieli polonijnych z całego świata i osób, którym bliskie są problemy współczesnej edukacji.

 Organizatorzy piszą:

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału, zarówno w głównej części spotkania, jak i imprezach towarzyszących.  Mamy nadzieję, że przygotowany program będzie atrakcyjną propozycją pozwalającą spojrzeć na edukację z wielu perspektyw.

 Głównego dnia,  16 stycznia 2022, nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztatach i wykładach prowadzonych przez specjalistów od edukacji i nauczania języka polskiego, między innymi z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk, Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London, Centrum umiejętności czytania i pisania przy Wydziale Edukacji i Rekreacji Urzędu Miasta Reykjavík, University of Windsor, Canada.

Wydarzeniu towarzyszy również szereg ciekawych inicjatyw dostępnych online:

·         reportaże-wywiady z rodzicami uczniów szkół polonijnych, absolwentami, nauczycielami i dyrektorami szkół;

·         wystawa-reportaż pt.; OSOBOWOŚĆ POLONIJNA ROKU;

·         MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA UCZNIA ROKU “JA I MOJA SZKOŁA”;

·         KONKURS NA POLONIJNEGO ARTYSTĘ ROKU "KREATORZY UCZUĆ I WYOBRAŹNI" organizowanym wspólnie z Kwartalnikiem Literacko-Artystycznym Ypsilon.

Gościem specjalnym III MDEP będzie pan Robert Makłowicz.

Serdecznie Państwa zapraszamy do uczestnictwa w III MIĘDZYNARODOWYM DNIU EDUKACJI POLONIJNEJ i wyrażamy nadzieję, że wspólnie stworzymy przestrzeń do nauki, wymiany doświadczeń i profesjonalizacji edukacji.

Więcej informacji o III MDEP znajda Państwo na stronie organizatora https://passhlondyn.eu/?page_id=3710

Zachęcamy również do śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy aktualne informacje związane z wydarzeniem https://www.facebook.com/PASSH.London/



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy