polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: Z powodu globalnej awarii IT w Australii ucierpiało wiele firm, w tym organizacje medialne, takie jak News Corp, ABC, SBS, Channel 7, Channel 9 i Network 10. Skutki awarii dotknęły również usługi EFTPOS, linie lotnicze, banki i supermarkety, pogrążając cały krajowy system komunikacji elektronicznej w chaosie. Premier Anthony Albanese robi sobie pięciodniową przerwę w pracy w Queensland ale jest na bieżąco informowany o skutkach awarii. Firma stojąca za awarią twierdzi, że wdrożono "poprawkę", ale według ekspertów efekt domina awarii może trwać dni, a nawet tygodnie. * * * SWIAT: Globalna awaria Microsoftu uziemiła samoloty wielu linii lotniczych, a także spowodowała zakłócenia w funkcjonowaniu banków, supermarketów czy stacji telewizyjnych. Najbardziej dotknięte awarią są Stany Zjednoczone, ale informacje o znaczących problemach w funkcjonowaniu systemów pojawiły się już także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce czy Australii. * Evan Gershkovich, dziennikarz The Wall Street Journal, został skazany na 16 lat więzienia w sprawie o szpiegostwo na terenie Federacji Rosyjskiej. Amerykanin został zatrzymany pod koniec marca ubiegłego roku, według FSB "działając na polecenie strony amerykańskiej, zebrał informacje stanowiące tajemnicę państwową o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego". Prokuratura zażądała dla dziennikarza 18 lat pozbawienia wolności. Podczas procesu Amerykanin nie przyznał się on do winy.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

poniedziałek, 3 stycznia 2022

III Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej

Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London i Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych organizuje w dniach 15-16 stycznia 2022 roku III MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI POLONIJNEJ. Ideą MDEP jest łączenie środowisk polonijnych, krzewienie kultury i języka polskiego, jak również wspieranie edukatorów w indywidualnym rozwoju zawodowym. 

To wydarzenie cieszy się zainteresowaniem nauczycieli polonijnych z całego świata i osób, którym bliskie są problemy współczesnej edukacji.

 Organizatorzy piszą:

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału, zarówno w głównej części spotkania, jak i imprezach towarzyszących.  Mamy nadzieję, że przygotowany program będzie atrakcyjną propozycją pozwalającą spojrzeć na edukację z wielu perspektyw.

 Głównego dnia,  16 stycznia 2022, nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztatach i wykładach prowadzonych przez specjalistów od edukacji i nauczania języka polskiego, między innymi z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk, Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London, Centrum umiejętności czytania i pisania przy Wydziale Edukacji i Rekreacji Urzędu Miasta Reykjavík, University of Windsor, Canada.

Wydarzeniu towarzyszy również szereg ciekawych inicjatyw dostępnych online:

·         reportaże-wywiady z rodzicami uczniów szkół polonijnych, absolwentami, nauczycielami i dyrektorami szkół;

·         wystawa-reportaż pt.; OSOBOWOŚĆ POLONIJNA ROKU;

·         MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA UCZNIA ROKU “JA I MOJA SZKOŁA”;

·         KONKURS NA POLONIJNEGO ARTYSTĘ ROKU "KREATORZY UCZUĆ I WYOBRAŹNI" organizowanym wspólnie z Kwartalnikiem Literacko-Artystycznym Ypsilon.

Gościem specjalnym III MDEP będzie pan Robert Makłowicz.

Serdecznie Państwa zapraszamy do uczestnictwa w III MIĘDZYNARODOWYM DNIU EDUKACJI POLONIJNEJ i wyrażamy nadzieję, że wspólnie stworzymy przestrzeń do nauki, wymiany doświadczeń i profesjonalizacji edukacji.

Więcej informacji o III MDEP znajda Państwo na stronie organizatora https://passhlondyn.eu/?page_id=3710

Zachęcamy również do śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy aktualne informacje związane z wydarzeniem https://www.facebook.com/PASSH.London/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy