polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska i Ukraina podpisały dokument umożliwiający eksport ukraińskiego zboża przez Polskę drogą kolejową i drogową - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zdaniem Kowalczyka wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do destabilizacji rynków rolnych. Jak powiedział. w tej sytuacji główną część spotkania poświęcono połączeniom transportowym i szlakom, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego. * * * AUSTRALIA: Labour Party wygrala dzisiejsze wybory federalne odsuwając od rzadów liberałów. . Scott Morrison zrezygnował z funkcji lidera Partii Liberalnej po szokującej porażcze wyborczej, gdy Anthony Albanese z ALP przygotowuje się do objęcia funkcji następnego premiera kraju. * * * SWIAT: Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że terytorium kombinatu Azowstal w Mariupolu zostało całkowicie wyzwolone. Od 16 maja 2 439 nazistów z Azowa i ukraińskich żołnierzy zablokowanych w Azowstalu złożyło broń i poddało się w ramach operacji. W piątek poddała się ostatnia grupa 531 bojowników - poinformował rosyjski resort obrony. Rosyjscy śledczy identyfikują nacjonalistów, sprawdzą ich udział w zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.
POLONIA INFO: Obowiązkowe wybory federalne w Australii: 21.05 do godz. 18:00.

poniedziałek, 18 października 2021

Z dala od zgiełku – piękno, prawda i siła muzyki Chopina

Koreanczyk Hyuk Lee gra  podczas 3 etapu
XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
 im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Fot. printscreen YT Chopin Institute


Okazuje się, że obok codziennego zgiełku, kłamstwa, podłości i brzydoty polityki istnieje świat równoległy. To świat oparty na zupełnie innych wartościach – świat piękna, refleksji, głębokich wzruszeń; świat oparty o talent, wrażliwość, pracowitość – owocujący mistrzostwem, skromnością, inteligencją.

Odbywający się właśnie w Warszawie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, to niewątpliwie dowód na istnienie świata równoległego, a zarazem lustro prawdy, w którym odbija się obmierzły świat pozorów, obłudy, intelektualnego i etycznego prymitywizmu, którego uczestnikami są politycy, finansiści, dziennikarze i większość internetowych blogerów i komentatorów.
Słuchając i oglądając relacji telewizyjnych z Konkursu Chopinowskiego w TVP Kultura wreszcie można doświadczyć normalności i obcowania z niewymuszonym ładem. Oprócz samej muzyki i wykonań genialnych kompozycji Fryderyka Chopia, a spośród wykonawców kilkoro to niewątpliwie już wirtuozi, można także wysłuchać wywiadów z uczestnikami konkursu.
Pomimo, że wywiady przeprowadzane są często na gorąco, niemal wprost po zakończeniu występów, to młodzi, a nie rzadko bardzo młodzi artyści, imponują opanowaniem, skromnością, a wielu z nich wybitną inteligencją, jak np. Japonka – Aimi Kobayashi, czy Polak- Mateusz Krzyżowski.
Prawdziwej przyjemności dostarczają także komentujący, obecni w telewizyjnym studio konkursowym, profesorowie muzyki i muzykolodzy. Wreszcie można usłyszeć wypowiedzi w nieskazitelnym języku polskim, pełne fachowości, a zarazem dowcipne i pełne życzliwości.
Oznaką normalności, o której już niemal zapomnieliśmy, jest także to, że relacje z Konkursu Chopinowskiego nie są przerywane namolnymi, prymitywnymi i kłamliwymi reklamami.
Refleksja końcowa. Skład narodowościowy uczestników Konkursu Chopinowskiego ilustruje w pewnym stopniu, jakie narody we współczesnym świecie są depozytariuszami najlepszych wartości ogólnoludzkich, i od których możemy spodziewać się owej pozytywnej iskry na przyszłość.

 im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy