polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

poniedziałek, 18 października 2021

Z dala od zgiełku – piękno, prawda i siła muzyki Chopina

Koreanczyk Hyuk Lee gra  podczas 3 etapu
XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
 im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Fot. printscreen YT Chopin Institute


Okazuje się, że obok codziennego zgiełku, kłamstwa, podłości i brzydoty polityki istnieje świat równoległy. To świat oparty na zupełnie innych wartościach – świat piękna, refleksji, głębokich wzruszeń; świat oparty o talent, wrażliwość, pracowitość – owocujący mistrzostwem, skromnością, inteligencją.

Odbywający się właśnie w Warszawie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, to niewątpliwie dowód na istnienie świata równoległego, a zarazem lustro prawdy, w którym odbija się obmierzły świat pozorów, obłudy, intelektualnego i etycznego prymitywizmu, którego uczestnikami są politycy, finansiści, dziennikarze i większość internetowych blogerów i komentatorów.
Słuchając i oglądając relacji telewizyjnych z Konkursu Chopinowskiego w TVP Kultura wreszcie można doświadczyć normalności i obcowania z niewymuszonym ładem. Oprócz samej muzyki i wykonań genialnych kompozycji Fryderyka Chopia, a spośród wykonawców kilkoro to niewątpliwie już wirtuozi, można także wysłuchać wywiadów z uczestnikami konkursu.
Pomimo, że wywiady przeprowadzane są często na gorąco, niemal wprost po zakończeniu występów, to młodzi, a nie rzadko bardzo młodzi artyści, imponują opanowaniem, skromnością, a wielu z nich wybitną inteligencją, jak np. Japonka – Aimi Kobayashi, czy Polak- Mateusz Krzyżowski.
Prawdziwej przyjemności dostarczają także komentujący, obecni w telewizyjnym studio konkursowym, profesorowie muzyki i muzykolodzy. Wreszcie można usłyszeć wypowiedzi w nieskazitelnym języku polskim, pełne fachowości, a zarazem dowcipne i pełne życzliwości.
Oznaką normalności, o której już niemal zapomnieliśmy, jest także to, że relacje z Konkursu Chopinowskiego nie są przerywane namolnymi, prymitywnymi i kłamliwymi reklamami.
Refleksja końcowa. Skład narodowościowy uczestników Konkursu Chopinowskiego ilustruje w pewnym stopniu, jakie narody we współczesnym świecie są depozytariuszami najlepszych wartości ogólnoludzkich, i od których możemy spodziewać się owej pozytywnej iskry na przyszłość.

 im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy