polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm głosami posłów PiS i Kukiz'15 przyjął ustawę o "zaniechaniu ścigania" za łamanie prawa przy organizacji "wyborów kopertowych" w 2020 roku. Chodzi o przypadki przekroczenia uprawnień przez urzędników, którzy przekazywali Poczcie Polskiej spisy wyborców. Zgodnie z ustawą, nie będzie można wszczynać postępowań karnych w takich sprawach, a te, które już zostały wszczęte, mają zostać umorzone. * * * AUSTRALIA: Najnowsza fala COVID-19 nie wykazuje oznak końca, a cotygodniowe liczby przypadków rosną w każdej jurysdykcji i skaczą o 20 procent w NSW i Victorii. W tym tygodniu w NSW zdiagnozowano wirusa u 37 796 osób, o 6000 więcej niż w zeszłym tygodniu, podczas gdy tygodniowa liczba prawie 27 000 w Victorii była o 5000 wyższa niż w poprzednich siedmiu dniach. W NSW zmarły 32 osoby a w Victorii 52. * * * SWIAT: NATO powróciło do priorytetów zimnej wojny, chce trzymać Rosjan poza Europą, a Amerykanów w Europie – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W czwartek szef MSZ wziął udział w konferencji prasowej, poświęconej bezpieczeństwu europejskiemu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

poniedziałek, 18 października 2021

Z dala od zgiełku – piękno, prawda i siła muzyki Chopina

Koreanczyk Hyuk Lee gra  podczas 3 etapu
XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
 im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Fot. printscreen YT Chopin Institute


Okazuje się, że obok codziennego zgiełku, kłamstwa, podłości i brzydoty polityki istnieje świat równoległy. To świat oparty na zupełnie innych wartościach – świat piękna, refleksji, głębokich wzruszeń; świat oparty o talent, wrażliwość, pracowitość – owocujący mistrzostwem, skromnością, inteligencją.

Odbywający się właśnie w Warszawie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, to niewątpliwie dowód na istnienie świata równoległego, a zarazem lustro prawdy, w którym odbija się obmierzły świat pozorów, obłudy, intelektualnego i etycznego prymitywizmu, którego uczestnikami są politycy, finansiści, dziennikarze i większość internetowych blogerów i komentatorów.
Słuchając i oglądając relacji telewizyjnych z Konkursu Chopinowskiego w TVP Kultura wreszcie można doświadczyć normalności i obcowania z niewymuszonym ładem. Oprócz samej muzyki i wykonań genialnych kompozycji Fryderyka Chopia, a spośród wykonawców kilkoro to niewątpliwie już wirtuozi, można także wysłuchać wywiadów z uczestnikami konkursu.
Pomimo, że wywiady przeprowadzane są często na gorąco, niemal wprost po zakończeniu występów, to młodzi, a nie rzadko bardzo młodzi artyści, imponują opanowaniem, skromnością, a wielu z nich wybitną inteligencją, jak np. Japonka – Aimi Kobayashi, czy Polak- Mateusz Krzyżowski.
Prawdziwej przyjemności dostarczają także komentujący, obecni w telewizyjnym studio konkursowym, profesorowie muzyki i muzykolodzy. Wreszcie można usłyszeć wypowiedzi w nieskazitelnym języku polskim, pełne fachowości, a zarazem dowcipne i pełne życzliwości.
Oznaką normalności, o której już niemal zapomnieliśmy, jest także to, że relacje z Konkursu Chopinowskiego nie są przerywane namolnymi, prymitywnymi i kłamliwymi reklamami.
Refleksja końcowa. Skład narodowościowy uczestników Konkursu Chopinowskiego ilustruje w pewnym stopniu, jakie narody we współczesnym świecie są depozytariuszami najlepszych wartości ogólnoludzkich, i od których możemy spodziewać się owej pozytywnej iskry na przyszłość.

 im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy