polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska i Ukraina podpisały dokument umożliwiający eksport ukraińskiego zboża przez Polskę drogą kolejową i drogową - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zdaniem Kowalczyka wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do destabilizacji rynków rolnych. Jak powiedział. w tej sytuacji główną część spotkania poświęcono połączeniom transportowym i szlakom, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego. * * * AUSTRALIA: Labour Party wygrala dzisiejsze wybory federalne odsuwając od rzadów liberałów. . Scott Morrison zrezygnował z funkcji lidera Partii Liberalnej po szokującej porażcze wyborczej, gdy Anthony Albanese z ALP przygotowuje się do objęcia funkcji następnego premiera kraju. * * * SWIAT: Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że terytorium kombinatu Azowstal w Mariupolu zostało całkowicie wyzwolone. Od 16 maja 2 439 nazistów z Azowa i ukraińskich żołnierzy zablokowanych w Azowstalu złożyło broń i poddało się w ramach operacji. W piątek poddała się ostatnia grupa 531 bojowników - poinformował rosyjski resort obrony. Rosyjscy śledczy identyfikują nacjonalistów, sprawdzą ich udział w zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.
POLONIA INFO: Obowiązkowe wybory federalne w Australii: 21.05 do godz. 18:00.

wtorek, 19 października 2021

Urodzeni we Lwowie. Wielki słownik Mariana Kałuskiego

Fot. materiały prasowe
Wychowawca, sportowiec, trener  Kazimierz Górski, znawca twórczości wielkich romantyków Krasińskiego, Słowackiego i Mickiewicza  Juliusz Kleiner, złotnik i sekretarz króla Jana III Sobieskiego  Ormianin Piotr Bedros Zachayaszowicz, autor takich szlagierów muzycznych jak chociażby To ostatnia niedziela" Ludwig Friedwald. Wszystkich ich łączy miejsce urodzenia  Lwów.

To wybrane nazwiska spośród 2821 notek biograficznych zasłużonych i znanych Polaków pochodzących z tego miasta. Ich słownik opracował australijski dziennikarz, pisarz, historyk o polskich korzeniach Marian Kałuski.


Chociaż dzisiaj Lwów jest ukraiński, a Polacy są w nim mniejszością, Kałuski przypomina, że przez 600 lat  od 1340 do 1945 r.  był polskim, acz wieloetnicznym miastem.

 

Lwów to jedno z miast, które mają genius loci, tam rodziły się wybitne osobowości – zwraca uwagę (w przedmowie) prof. Stanisław S. Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego. „Kolorowe ptaki" – ludzie różnych talentów, „niezwykłej przedsiębiorczości i wyobraźni, dynamiczni indywidualiści kreujący ważne zjawiska w dziejach kultury, nauki, polityki czy gospodarki" – opisuje ich. Autor Marian Kałuski zgromadził w słowniku biogramy tych, którzy nie tylko wpisali się w dzieje Lwowa, ale Polski i świata. Co istotne, pokazał nie tylko biografie Polaków, ale też wielonarodowy tygiel tego miasta – w którym żyli również Żydzi, Ormianie, Ukraińcy, Austriacy czy Rosjanie. Nie skupił się tylko na losach heroicznych – żołnierzach walki o niepodległość, ofiarach represji, ale wyciągnął z zapomnienia twórców kultury materialnej Lwowa – inżynierów, architektów, przedsiębiorców, wynalazców.

 

Chociaż dzisiaj Lwów jest ukraiński, a Polacy są w nim mniejszością, Kałuski przypomina, że przez 600 lat – od 1340 do 1945 r. – był polskim, acz wieloetnicznym miastem. Autor poprzez zestawienie not biograficznych stara się udowodnić, że należał wręcz do trójki centrów polskiej kultury i nauki obok Warszawy i Krakowa.


Marek Kozubal

Rzeczpospolita


 ____________________

„Słownik zasłużonych i znanych Polaków urodzonych we Lwowie"

Marian Kałuski,

Oficyna Wydawnicza MJK-Toruń 2021

oprawa miękka, 756 str.

Ksiażka w sprzedaży online: Księgarnia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy