polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm głosami posłów PiS i Kukiz'15 przyjął ustawę o "zaniechaniu ścigania" za łamanie prawa przy organizacji "wyborów kopertowych" w 2020 roku. Chodzi o przypadki przekroczenia uprawnień przez urzędników, którzy przekazywali Poczcie Polskiej spisy wyborców. Zgodnie z ustawą, nie będzie można wszczynać postępowań karnych w takich sprawach, a te, które już zostały wszczęte, mają zostać umorzone. * * * AUSTRALIA: Najnowsza fala COVID-19 nie wykazuje oznak końca, a cotygodniowe liczby przypadków rosną w każdej jurysdykcji i skaczą o 20 procent w NSW i Victorii. W tym tygodniu w NSW zdiagnozowano wirusa u 37 796 osób, o 6000 więcej niż w zeszłym tygodniu, podczas gdy tygodniowa liczba prawie 27 000 w Victorii była o 5000 wyższa niż w poprzednich siedmiu dniach. W NSW zmarły 32 osoby a w Victorii 52. * * * SWIAT: NATO powróciło do priorytetów zimnej wojny, chce trzymać Rosjan poza Europą, a Amerykanów w Europie – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W czwartek szef MSZ wziął udział w konferencji prasowej, poświęconej bezpieczeństwu europejskiemu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

wtorek, 19 października 2021

Urodzeni we Lwowie. Wielki słownik Mariana Kałuskiego

Fot. materiały prasowe
Wychowawca, sportowiec, trener  Kazimierz Górski, znawca twórczości wielkich romantyków Krasińskiego, Słowackiego i Mickiewicza  Juliusz Kleiner, złotnik i sekretarz króla Jana III Sobieskiego  Ormianin Piotr Bedros Zachayaszowicz, autor takich szlagierów muzycznych jak chociażby To ostatnia niedziela" Ludwig Friedwald. Wszystkich ich łączy miejsce urodzenia  Lwów.

To wybrane nazwiska spośród 2821 notek biograficznych zasłużonych i znanych Polaków pochodzących z tego miasta. Ich słownik opracował australijski dziennikarz, pisarz, historyk o polskich korzeniach Marian Kałuski.


Chociaż dzisiaj Lwów jest ukraiński, a Polacy są w nim mniejszością, Kałuski przypomina, że przez 600 lat  od 1340 do 1945 r.  był polskim, acz wieloetnicznym miastem.

 

Lwów to jedno z miast, które mają genius loci, tam rodziły się wybitne osobowości – zwraca uwagę (w przedmowie) prof. Stanisław S. Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego. „Kolorowe ptaki" – ludzie różnych talentów, „niezwykłej przedsiębiorczości i wyobraźni, dynamiczni indywidualiści kreujący ważne zjawiska w dziejach kultury, nauki, polityki czy gospodarki" – opisuje ich. Autor Marian Kałuski zgromadził w słowniku biogramy tych, którzy nie tylko wpisali się w dzieje Lwowa, ale Polski i świata. Co istotne, pokazał nie tylko biografie Polaków, ale też wielonarodowy tygiel tego miasta – w którym żyli również Żydzi, Ormianie, Ukraińcy, Austriacy czy Rosjanie. Nie skupił się tylko na losach heroicznych – żołnierzach walki o niepodległość, ofiarach represji, ale wyciągnął z zapomnienia twórców kultury materialnej Lwowa – inżynierów, architektów, przedsiębiorców, wynalazców.

 

Chociaż dzisiaj Lwów jest ukraiński, a Polacy są w nim mniejszością, Kałuski przypomina, że przez 600 lat – od 1340 do 1945 r. – był polskim, acz wieloetnicznym miastem. Autor poprzez zestawienie not biograficznych stara się udowodnić, że należał wręcz do trójki centrów polskiej kultury i nauki obok Warszawy i Krakowa.


Marek Kozubal

Rzeczpospolita


 ____________________

„Słownik zasłużonych i znanych Polaków urodzonych we Lwowie"

Marian Kałuski,

Oficyna Wydawnicza MJK-Toruń 2021

oprawa miękka, 756 str.

Ksiażka w sprzedaży online: Księgarnia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy