polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Liczba poszkodowanych w ataku terrorystycznym w Crocus City Hall pod Moskwą wynosi 182 osoby, poinformowało Ministerstwo Zdrowia regionu moskiewskiego. Liczba zabitych - 137. Sąd w Moskwie aresztował czterech oskarżonych w sprawie ataku terrorystycznego 22 marca. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

piątek, 3 września 2021

Stan wyjątkowy w Polsce! Duda podpisał rozporządzenie

Prezydent  RP Andrzej Duda wprowadził  wczoraj, 2 września 2021 roku stan wyjątkowy  na obszarze części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stan wyjątkowy objął 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim, wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej. Jest to pierwszy przypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego przez polskie władze od czasu ogłoszenia stanu wojennego w 1981 roku, a tym samym pierwszy w ramach obecnej Konstytucji RP.

31 sierpnia 2021 roku Rada Ministrów złożyła do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z kryzysem migracyjnym oraz odbywającymi się przy polskiej granicy ćwiczeniami wojsk rosyjsko-białoruskich o kryptonimie ZAPAD. 2 września 2021 roku prezydent Andrzej Duda zgodził się na wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze wskazanym we wniosku. Tego samego dnia rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i tym samym zaczęło obowiązywać.

 

Ograniczenia wolności i praw

W obszarze objętym stanem wyjątkowym wprowadzono następujące ograniczenia:

 - zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzana zgromadzeń,

- zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi,

- obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej,

- zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę (od tego zakazu wprowadzono szereg wyjątków, m.in. dla osób stale zamieszkujących lub pracujących na obszarze stanu wyjątkowego),

- zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, również w przypadku, gdy miejsca te, obiekty lub obszary stanowią tło dla wizerunku funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji oraz żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

- ograniczenie dostępu do informacji publicznej przez odmowę udostępnienia informacji dotyczących czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

na podst. Wikipedia



Z ostatniej chwili:

W pasie przygranicznym z Białorusią rozpoczęło się montowanie tablic informacyjnych o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.
„W miejscowościach objętych stanem wyjątkowym na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego montowane są tablice informacyjne” – poinformował w czwartek na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Tablice informacyjne z napisem „Obszar objęty stanem wyjątkowym" są montowane od czwartkowego wieczoru przy zielonych tablicach z nazwą miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez prezydenta ograniczenia będą obowiązywać przez 30 dni w 183 miejscowościach w województwach lubelskim i podlaskim.
W praktyce oznacza to, że poza mieszkańcami w strefie mogą przebywać m. in. działający tam urzędnicy, służba medyczna, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby biorące udział w uroczystościach religijnych, pogrzebach, weselach, oraz odwiedzający najbliższych krewnych. Dorosłe osoby muszą posiadać przy sobie, w miejscach publicznych, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a uczące się osoby poniżej 18 lat - legitymację szkolną.

Turyści mają opuścić ten obszar. W strefie obowiązywania stanu wyjątkowego nie mogą przebywać również dziennikarze. Zabronione jest też fotografowanie i filmowanie działań służb i wizerunków funkcjonariuszy.

Zakazano także organizacji zgromadzeń, imprez masowych, czy artystycznych.

Za łamanie obostrzeń grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności. Sądy orzekać będą o karach w trybie przyspieszonym.

za Sputnik Polska


KOMENTARZ:

PiS robi z igły widły. Kłamstwo rządu wokół „Zapad-2021”


Nasi politycy dalej eskalują napięcie wokół manewrów „Zapad-2021” i straszą Polaków wojną z Rosją. W ciągu ostatnich dni zakłamanie i działania polityków przekraczają wszelkie granice!

We wtorek Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego – poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią. Jedną z przyczyn są manewry „Zapad-2021”, które odbędą się w dniach 10-16 września na terenie Rosji i Białorusi.

Rosyjscy i Białoruscy politycy nie ustają w podkreślaniu, że „Białoruś i Rosja nie zamierzają na nikogo napadać”. Dlatego ćwiczenie „Zapad-2021” nie jest wymierzono przeciwko innym krajom. Wspólne ćwiczenia sił zbrojnych obu państw mają pogłębić i usprawnić stopień ich interoperacyjności. W tym roku największy nacisk będzie położony na umiejętności kierowania i dowodzenia walką. W tym oddziaływania ogniowego oraz współpracy pomiędzy różnymi rodzajami wojsk i Sił Zbrojnych Republiki Białorusi i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Mówi się o zwiększeniu manewrowości i mobilności taktycznej pojedynczych oddziałów, jak i całych związków operacyjnych oraz taktycznych.

W białoruskiej części ćwiczeń ma wziąć udział 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Na Białorusi ćwiczenia będą się odbywać na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską.

W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Wielokrotnie Szef resortu obrony Białorusi Wiktor Chrenin oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rosji deklarowali, że manewry będą otwarte. Z powodu tego na „Zapad-2021” zostali zaproszeni obserwatorzy międzynarodowi i dziennikarze na poligony.

Dla każdej armii świata najważniejszą czynnością czasu pokoju jest szkolenie. Odbywa się ono na różnych poziomach, od pojedynczego żołnierza do całych sił zbrojnych kraju lub szeregu państw jak ma to miejsce w czasie ćwiczeń międzynarodowych. W zależności od wielkości i skali ćwiczenia mogą odbywać się w jednym miejscu, a czasami w wielu równocześnie.

Może w takim razie nasi politycy się uspokoją, przestaną robić z igły widły i skorzystają z zaproszenia na „Zapad 2021”? W innym wypadku wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce, rezygnacja z zaproszenia i nawet kłamstwo w sprawie manewrów może wzbudzić wiele kontrowersji i pytań dotyczących prawdziwego celu działań partii rządzącej.


MAREK LIZAK

NEon24


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy