polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

piątek, 3 września 2021

Sprawa w sądzie NSW: Czy zmuszanie do szczepień jest legalne?

Dr Kerry Chant i min. zdrowia NSW 
 Brad Hazzard
.
Jak donosi Daily Mail w sądzie najwyższym Nowej Południowej Walii  wszczęto postępowanie prawne dotyczące obowiązkowych wymagań  szczepień przeciwko Covid-19 dla niektórych pracowników NSW. Infekcje wirusowe w stanie sukcesywnie  rosną przekraczając liczbę 1000 dziennie. Nadal trwa ostry lockdown w Sydney, obowiązuje nocna godzina policyjna a od początku września pracownicy niektórych zawodów mogli wrócić do pracy jedynie po wykazaniu, że są zaszczepieni przynajmniej jedną dawką szczepionki. Czy było to legalne, o tym zadecyduje dziś sąd.  

Sydnejski adwokat, Tony Nikolic złożył w środę pozew przeciwko ministrowi zdrowia Bradowi Hazzardowi i dyrektorowi ds. zdrowia dr Kerry Chant w Sądzie Najwyższym Nowej Południowej Walii, a sprawa ma zostać rozpatrzona po raz pierwszy już dzisiaj.

Kancelaria prawna Ashley, Francina, Leonard and Associates argumentuje, że nakazy zdrowia publicznego wymagające szczepienia „szerokiej rzeszy pracowników” są nielegalne i niekonstytucyjne, podobnie jak dodatkowe uprawnienia przyznane policji w celu egzekwowania nakazów zdrowia publicznego.

„Naszym zdaniem przymus szczepień pozbawia obywateli ich podstawowych praw człowieka, w tym prawa do pracy, prawa do integralności cielesnej i prawa do świadomej zgody na leczenie bez przymusu”.

Pozew będzie miał na celu stwierdzenie, że nakazy zdrowia publicznego NSW są nieważne i zakaz dalszych nakazów wydanych przez ministra Hazzarda i dr Chant.

„Nikt nie stoi ponad prawem, w tym ministrowie i urzędnicy zdrowia publicznego”. - powiedział adwokat.

Nikolic pochwalił polityków takich jak Craig Kelly, pastor Fred Nile i Pauline Hanson za sprzeciw wobec obowiązkowych szczepień i blokad.

„Urodziłeś się wolny, wolny do wyboru, wolny od arbitralnego zatrzymania, wolność integralności cielesnej – nie oddawaj tego za darmo” – powiedział Nicolic.

na podst. Daily Mail

Rozprawa - 1 dzień: Supreme Court of NSW

Aktualizacja:

10.09.2021

Ponad 50 000 osób obejrzało transmisję na żywo sądu w Sydney w sprawach kwestionujących legalność obowiązkowych szczepień przeciwko COVID dla pracowników NSW. Trzy z czterech spraw cywilnych są skierowane przeciwko ministrowi zdrowia Bradowi Hazzardowi i dotyczą różnych podejść prawnych, w tym argumentów konstytucyjnych.

Rząd NSW wymaga od pracowników pierwszej linii, takich jak policjanci i pracownicy służby zdrowia, by byli zaszczepieni podczas trwającej epidemii Delta. 

Adwokat Jason Harkess, działając w imieniu powodów w jednej sprawie, ujawnił, że będą „rozległe argumenty” dotyczące interpretacji sekcji ustawy o zdrowiu publicznym, na mocy której pan Hazzard wydawał polecenia.

"Założenie, że Parlament nie zamierzał dać ministrowi uprawnień do naruszania prawa do integralności cielesnej bez wyraźnej władzy ustawodawczej, będzie prawdopodobnie głównym argumentem wysuwanym przez wszystkich trzech powodów" - powiedział.

W tej sprawie pojawiłyby się również zarzuty, że pan Hazzard nie wziął pod uwagę „istotnych względów” i naruszył prawo do prywatności i naturalnej sprawiedliwości przy wydawaniu nakazów.

Dr Harkess powiedział, że dwóch międzynarodowych ekspertów, immunolog i wakcynolog, opracuje raporty, czyniąc „bezpieczeństwo, skuteczność i  rozsądek stosowania szczepionek obowiązkowych” centralną kwestią sprawy.

Sędzia Beech-Jones wyznaczył dwudniową rozprawę na 30 września, zauważając, że system prawny może ulec zmianie do października po tym, jak dr Harkess poprosił o czas na zorganizowanie zeznań biegłych.

Link do przesłuchania został udostępniony na platformie  Telegram

na podst. ABC news

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy