polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

czwartek, 22 lipca 2021

Chopin w partyturach wierszy

Fot.printscreen Chopin Institute YT
 Kilka dni temu rozpoczęły się eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Ten jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, był uznawany za „poetę fortepianu”. W duchu syntezy sztuki muzycznej i literackiej, zapraszamy do lektury trzech wierszy polskiego poety, Dominika Górnego. Powstały one m.in. z inspiracji spotkania z potomkinią w linii prostej Marii Wodzińskiej, pierwszej wielkiej miłości Fryderyka Chopina.

 Ze względu na pandemię XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski został przełożony o rok ale już od 2 do 23 października Warszawa stanie się ponownie stolicą międzynarodowej pianistyki spod znaku kompozycji Fryderyka Chopina. Podczas eliminacji najczęściej granym utworem będzie ballada f-moll op. 52. Usłyszymy ją w aż 45 interpretacjach. Jeśli chodzi o najpopularniejszą etiudę, będzie nią kompozycja F-dur nr 8 z opusu 10. Zmierzy się z nią 40 pianistów.

W eliminacjach bierze udział 15 przedstawicieli Polski. Pozostali pianiści reprezentują takie obszary świata jak: Włochy, Kanada, Ukraina, Chińskie Tajpej, Chiny, Hongkong, Korea Południowa, Francja, Stany Zjednoczone, Japonia, Słowenia, Rosja/Armenia, Kuba, Hiszpania, Niemcy, Grecja, Białoruś, Tajlandia, Izrael, Bułgaria, Litwa, Wietnam, Łotwa, Rumunia, Węgry, Wielka Brytania, Malezja. Transmisje online z przesłuchań są dostępne m.in. w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube.

 

PIANISTA NA EMIGRACJI

 

Polonez cis-moll -

wiatr i morze

które spotykam

na emigracji

 

Dopisz jeszcze smutek

 

Podsłuchaj

jak nastraja

fortepian jesieni

Nokturn e-moll

zaszlocha

uśmiechem deszczu

 

Balladą g-moll

podziel ciszę

zawieszoną

w ptasim locie

 

Nie skracaj

preludium fis-moll   

o nadzieję

 

Bez niej

nie odnajdzie

ojczyzny

 

 

 


WIERSZ W TONACJI C-MOLL

 

Żal najprościej usłyszeć

w głuszy sierpniowego zmierzchu

 

wystarczy zagrać

poloneza c-moll

aby przywołać

pejzaż ojczystych ziem

 

usłyszeć jak

kasztanowo szumiące echo

zaklina imię

Żelazowej Woli

a mazur wiatr bisuje

dla złoto pachnących

wierzb

 

Jeszcze kilka

dotknięć klawiatury

i wrócisz do Polski –

kraju młodzieńczych

westchnień

 

 

 

KONCERT NA FORTEPIAN I ŻYCIE (VI.)

 

Przeżyć

co nie dają spokoju

więcej niż klawiszy

fortepianu

 

nie wiesz jakie dźwięki

podpowie jutro

 

jakie sny się spełnią

zanim preludium

wybrzmi nadzieją świtu

 

ile wspomnień zabraknie

aby ukończyć balladę

 

nie bój się tonacji

głośniejszej

od pulsu serca

 

Życie to półnuta

 

kochać trzeba w scherzo

żegnać się w andante

 

autor wierszy: Dominik Górny

 

 

 ____________________

Dominik Górny podpisuje swoją ksiażkę
„Poemat o moim Chopinie” na premierze
w Filharmonii Poznańkiej
Fot.A.Hoffmann 

Dominik Górny
– polski artysta: poeta i kompozytor oraz dziennikarz. Pomysłodawca i inicjator Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”. Autor 10 tomów poezji, w tym „Poematu o moim Chopinie” zaliczonego do najważniejszych wydarzeń Roku Chopinowskiego na świecie. 
Należy do grona 11 polskich poetów wybranych do europejskiego projektu „Esperanckie Piosenki”. Jego poezję opublikowano w 16 językach, w ponad 80 międzynarodowych wydawnictwach. Dominik Górny to autor polskich słów do kanonu pt.: „Anthem of unity” – „Hymn jedności”, dedykowanego służbom medycznym całego świata w dobie pandemii oraz twórca ponad setki utworów np. „Rzeka Nieba – List do Ojczyzny” z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” MKiDN, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Królewskiego Orderu Św. Stanisława BM.

 * * * 

Transmisjie z przesłuchań: The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition (preliminary round)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy