polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie zmarł Stefan Bratkowski. Miał 86 lat. Był jedną z najważniejszych postaci polskiego dziennikarstwa ostatnich kilku dekad. * * * AUSTRALIA: Rząd dokonał radykalnej zmiany we wdrożeniu szczepionki AstraZeneca po wielu śmiertelnych zakrzepach krwi w Europie. Premier Scott Morrison oglosił, że AstraZeneca może być podawana tylko osobom powyżej 50. roku życia w Australii. Młodsi będą szczepieni preparatem firmy Pfizer. * * * SWIAT: Książę Edynburga, który zmarł 9 kwietnia, został tymczasowo pochowany w sobotę w królewskim grobowcu w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Po śmierci Elżbiety II trumna z ciałem księcia Filipa zostanie przeniesiona do tej części krypty, w której spoczywają rodzice królowej - król Jerzy i królowa Elżbieta, a także jej młodsza siostra księżniczka Małgorzata. Spocznie tam też sama Elżbieta II.
POLONIA INFO: „Barwy z palety naszego życia”: Występ Kabaretu Vis-a-Vis - Klub Polski w Bankstown, 25.04, godz. 15:00; Sala JP2 przy Kościele Polskim w Marayong, 6.06, godz. 12:30

niedziela, 14 lutego 2021

Pandemia nie daje za wygraną: nadchodzi kolejna fala COVID-19

Obraz Alexandra_Koch z Pixabay
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Francji zbudowali model scenariuszy rozwoju pandemii COVID-19 w 2021 roku. Według ich prognoz kolejna fala, która nabierze siły na początku lata, będzie związana z rozwojem nowych, bardziej zaraźliwych wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Kluczem, żeby przez nią pomyślne przejść, będzie skuteczność szczepionek przeciwko nowym szczepom. Wyniki badań opublikowano na serwerze preprintów medRxiv.

Od początku pierwszej fali pandemii COVID-19 większość krajów podjęła szereg działań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnej choroby, w tym zamknięcie przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych, testowanie i śledzenie kontaktów oraz dystans społeczny. Chociaż te działania pomogły kontrolować przenoszenie wirusa, bez szczepionek nie były wystarczające, aby zapobiec ponownym falom zakażenia.

Teraz, gdy w wielu krajach rozpoczęły się już masowe szczepienia, pojawił się inny poważny problem - nowe, bardziej zaraźliwe warianty wirusa. Tak zwany „brytyjski” szczep B.1.1.7 został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, a nie mniej niebezpieczne nowe szczepy wykryto w Brazylii i Afryce Południowej.

Naukowcy z Onkologicznego Centrum Badawczego Freda Hutchinsona w Seattle i Uniwersytetu Grenoble Alpes we Francji opracowali model predykcyjny do przewidywania scenariuszy pandemii COVID-19 w 2021 roku.

Autorzy zaznaczają, że pomimo faktu, że wirus SARS-CoV-2 jest już dobrze zbadany, istnieje znaczna niepewność co do czasu i intensywności przyszłych fal z powodu różnych szacunków zaraźliwości nowo pojawiających się szczepów, a także braku informacji na temat skuteczności istniejących szczepionek przeciwko tym nowym wariantom.

Niemniej jednak wyniki symulacji pokazały, że we wszystkich możliwych scenariuszach głównymi czynnikami, które mogą znacznie zmniejszyć śmiertelność, są szybkie szczepienia i wczesne wprowadzenie izolacji.

Autorzy osobno przeanalizowali rzeczywiste wyzwania związane ze stosowaniem szczepionek w terenie. Jako region testowy przyjęli hrabstwo King w stanie Waszyngton i modelowali różne scenariusze ze zmiennymi, takimi jak wskaźniki szczepień populacji, profile skuteczności szczepionek i progi wprowadzania i łagodzenia środków izolacji.

Celem było ustalenie, która ze zmiennych ma największy wpływ na wskaźniki infekcji i śmiertelność, aby obliczyć optymalny czas spędzony w izolacji. Naukowcy zaznaczają, że ich model działa w innych stanach lub regionach o niższych lub wyższych wskaźnikach zachorowalności i różnych programach szczepień.

Naukowcy twierdzą, że we wszystkich scenariuszach na początku lata dominować będą nowe, bardziej zaraźliwe warianty wirusa. Jednocześnie wskaźniki śmiertelności, hospitalizacji i ogólna liczba zachorowań w tym roku będą niższe niż w roku poprzednim, pod warunkiem, że władze na czas będą wprowadzać lockdown.

Nasz model przewiduje, że przy nowszych, bardziej zakaźnych wariantach, wysokie progi, przy których wprowadzana będzie częściowa izolacja, doprowadzą do wzrostu całkowitej liczby zakażeń i zgonów na mieszkańca

- piszą autorzy artykułu.

Wiele będzie również zależeć od poziomu szczepień populacji i skuteczności szczepionek przeciwko nowym szczepom.

Wysoka skuteczność szczepionek przeciwko nowszym, bardziej zakaźnym wariantom, a zwłaszcza ich zdolność do blokowania ciągłej transmisji choroby, a nie tylko zapobiegania objawom, może potencjalnie zapobiec tysiącom infekcji i uratować setki istnień

- zauważają naukowcy.

Sputnik Polska


* * * 

Najnowsze globalne statystyki:

COVID-19 CORONAVIRUS PANDEMIC - Update


Dane naukowe o ofiarach śmiertelnych Covid-19: 

Coronavirus (COVID-19) Deaths


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja