polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

niedziela, 14 lutego 2021

Pandemia nie daje za wygraną: nadchodzi kolejna fala COVID-19

Obraz Alexandra_Koch z Pixabay
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Francji zbudowali model scenariuszy rozwoju pandemii COVID-19 w 2021 roku. Według ich prognoz kolejna fala, która nabierze siły na początku lata, będzie związana z rozwojem nowych, bardziej zaraźliwych wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Kluczem, żeby przez nią pomyślne przejść, będzie skuteczność szczepionek przeciwko nowym szczepom. Wyniki badań opublikowano na serwerze preprintów medRxiv.

Od początku pierwszej fali pandemii COVID-19 większość krajów podjęła szereg działań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnej choroby, w tym zamknięcie przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych, testowanie i śledzenie kontaktów oraz dystans społeczny. Chociaż te działania pomogły kontrolować przenoszenie wirusa, bez szczepionek nie były wystarczające, aby zapobiec ponownym falom zakażenia.

Teraz, gdy w wielu krajach rozpoczęły się już masowe szczepienia, pojawił się inny poważny problem - nowe, bardziej zaraźliwe warianty wirusa. Tak zwany „brytyjski” szczep B.1.1.7 został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, a nie mniej niebezpieczne nowe szczepy wykryto w Brazylii i Afryce Południowej.

Naukowcy z Onkologicznego Centrum Badawczego Freda Hutchinsona w Seattle i Uniwersytetu Grenoble Alpes we Francji opracowali model predykcyjny do przewidywania scenariuszy pandemii COVID-19 w 2021 roku.

Autorzy zaznaczają, że pomimo faktu, że wirus SARS-CoV-2 jest już dobrze zbadany, istnieje znaczna niepewność co do czasu i intensywności przyszłych fal z powodu różnych szacunków zaraźliwości nowo pojawiających się szczepów, a także braku informacji na temat skuteczności istniejących szczepionek przeciwko tym nowym wariantom.

Niemniej jednak wyniki symulacji pokazały, że we wszystkich możliwych scenariuszach głównymi czynnikami, które mogą znacznie zmniejszyć śmiertelność, są szybkie szczepienia i wczesne wprowadzenie izolacji.

Autorzy osobno przeanalizowali rzeczywiste wyzwania związane ze stosowaniem szczepionek w terenie. Jako region testowy przyjęli hrabstwo King w stanie Waszyngton i modelowali różne scenariusze ze zmiennymi, takimi jak wskaźniki szczepień populacji, profile skuteczności szczepionek i progi wprowadzania i łagodzenia środków izolacji.

Celem było ustalenie, która ze zmiennych ma największy wpływ na wskaźniki infekcji i śmiertelność, aby obliczyć optymalny czas spędzony w izolacji. Naukowcy zaznaczają, że ich model działa w innych stanach lub regionach o niższych lub wyższych wskaźnikach zachorowalności i różnych programach szczepień.

Naukowcy twierdzą, że we wszystkich scenariuszach na początku lata dominować będą nowe, bardziej zaraźliwe warianty wirusa. Jednocześnie wskaźniki śmiertelności, hospitalizacji i ogólna liczba zachorowań w tym roku będą niższe niż w roku poprzednim, pod warunkiem, że władze na czas będą wprowadzać lockdown.

Nasz model przewiduje, że przy nowszych, bardziej zakaźnych wariantach, wysokie progi, przy których wprowadzana będzie częściowa izolacja, doprowadzą do wzrostu całkowitej liczby zakażeń i zgonów na mieszkańca

- piszą autorzy artykułu.

Wiele będzie również zależeć od poziomu szczepień populacji i skuteczności szczepionek przeciwko nowym szczepom.

Wysoka skuteczność szczepionek przeciwko nowszym, bardziej zakaźnym wariantom, a zwłaszcza ich zdolność do blokowania ciągłej transmisji choroby, a nie tylko zapobiegania objawom, może potencjalnie zapobiec tysiącom infekcji i uratować setki istnień

- zauważają naukowcy.

Sputnik Polska


* * * 

Najnowsze globalne statystyki:

COVID-19 CORONAVIRUS PANDEMIC - Update


Dane naukowe o ofiarach śmiertelnych Covid-19: 

Coronavirus (COVID-19) Deaths


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy