polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 31 października 2020

Wspomnienie o śp. Jerzym Moskale

Jerzy Moskała  (1927 – 2020)
 W wieku 93 lat zmarł w Sydney  mgr inż. Jerzy Marian Moskała - ofiarny społecznik, długoletni prezes Koła Akademików Polskich w NPW, polonijny dziennikarz, radiowiec. Kilka jego wartościowych felietonów ukazało się w Bumerangu Polskim. Pogrzeb Jerzego Moskały odbył się 16 października  na cmentarzu Rookwood w Sydney poprzedzony mszą w Kościele Św. Wincenta  w Ashfield. Zmarły odznaczony był Medalem of the Order of Australia (OAM), Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP  oraz tuż przed śmiercią medalem  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wspomnienie o śp. Jerzym Moskale napisała Małgorzata Kwiatkowska, prezes RNPA. 


Wspomnienie o śp. Jerzym Moskale OAM (1927 – 2020)

 

Jerzy Marian Moskała urodził się w w Krakowie w 1927 roku, a zmarł w Sydney w sobotę 3 października w wieku 93 lat. W 1951 roku ukończył studia na Politechnice Krakowskej z tytułem mgr inż. budownictwa wodnego. W 1967 roku przyjechał do Sydney wraz z żoną Danutą i córkami Hanią i Elą, po 4,5 letnim pobycie w Ghanie, w Afryce. W Australii przez wiele, wiele lat, aż do emerytury  pracował na stanowisku inżyniera w Sydney Water Board.

Od początku przybycia do Australii Jerzy Moskała był bardzo aktywnym działaczem polonijnym na wielu płaszczyznach. Miał zaciȩcie społecznika i pasjȩ do tego, co robił.

Przez 32 lata, będąc prezesem Koła Akademików Polskich w NPW (1977 – 2009) aktywnie organizował spotkania z wybitnymi Polakami oraz wieczory poetyckie i fora dyskusyjne, każdorazowo wybierając interesujace tematy.

Kolejną inicjatywą społeczną, do której się włączył, była Fundacja Kulturalna im. harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego. Wraz z fundatorem założył, opracował zasady, a nastȩpnie przez 24 lata prowadził tę Fundacjȩ, która przyznawała nagrody pieniȩżne polonijnej młodzieży w wieku do 24 lat, kontynuującej naukȩ jezyka polskiego i biorącej  czynny udział w polonijnych organizacjach i wydarzeniach. W 2012 roku przekazał Fundacjȩ nastȩpnym powiernikom, członkom Koła Akademikow Polskich, którzy kontynuują działalność Fundacji pod przewodnictwem Barbary Konkołowicz. Elżbieta Cesarska, z ramienia powierników, co roku dba o promocję Fundacji z zachowaniem zasad i tradycji ustalonych przez fundatora hm. Szupryczyńskiego i Jerzego Moskałę.  Tradycyjnie wrȩczanie nagród odbywa siȩ podczas uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Jerzy Moskała starał się być obecny podczas każdej edycji wręczania nagród. Rok temu uczestniczył w wydarzeniu pn.  „Dzień Kultury Polskiej w hołdzie Ninie Skoroszewskiej” w Klubie Polskim w Ashfield, organizowanym przez Koło Akademików Polskich, które zawsze było mu bardzo bliskie.

Przez 10 lat przygotowywał i organizował konkursy pod nazwą „Polska Poezja i Piosenka”, głównie dla młodzieży. Nagrodami dla uczestników były płyty z polską muzyką.

Ponad pół wieku publikował artykuły w polonijnych pismach „Wiadomości Polskie”, „Tygodnik Polski”, „Express Australijski” i w portalach internetowych „Puls Polonii” oraz  „Bumerang Polski”, poruszając bardzo dużo tematów zarówno dotyczących spraw polskich, w tym kultury, młodzieży, szkolnictwa jak i zwyczajnych – ogólnoludzkich. Dzielił się też informacją o interesujących turystycznie miejscach, zarówno w Australii jak i w Polsce. Promował polskie filmy. Był stałym bywalcem Klubu Polskiego w Ashfield, gdzie organizowal spotkania i inne wydarzenia. Jerzy Moskala bardzo dużo czytał, interesował się kulturą, młodzieżą, harcerzami, zbierał interesujące materiały i dzielił się wiadomościami na każdym spotkaniu. Śledził wydarzenia i uczestniczył w nich. Nie pamiętam sytuacji, żeby wyszedl ze spotkania nie zabierając głosu i nie zadając pytania osobie prowadzącej dany temat.

Istotną czȩścią życia Jerzego Moskały była działalność radiowa, kontunuowana nawet po ukończeniu 90 lat. Rozpoczȩła siȩ w 1975 roku w pierwszych latach istnienia radia 2EA w Sydney (obecny SBS), a natȩpnie w radiostacji uniwersyteckiej 2SER-FM w programie „Polish for Everybody”.  W latach 1989 – 1992 Jerzy Moskała opracował i poprowadził 250 programów na antenie stacji 2EA Sydney.  Od 1992 roku pracował społecznie w zespole polskiej sekcji radia 2000FM, gdzie redagował i prowadził audycje w dyżurne soboty.  

Jerzy Moskala spędzał dużo czasu na Bielanach nad rzeką Colo, posiadłości zakupionej przez Polaków, będącej własnością Fundacji Polskiej w NPW, miejscem rekreacyjnym, używanym przez harcerzy i inne osoby. Posiadłość o nazwie „Bielany” jest odpowiednikiem „Polany” dla Polonii z Melbourne, „Zakopanego” dla Polonii z Brisbane czy „Podhala” dla Polonii w Hobart.  Pan Jerzy wraz żoną, która zawsze jeździla tam z nim,  posadzili  ponad 300 drzew na tym terenie i uczestniczyli w wielu pracach przy zagospodarowaniu i urządzeniu Bielan.

Działał również w Ethnic Affairs Commission w NPW z myślą o pomocy  młodej Polonii. Jego celem było otworzenie drzwi dla Polonii, aby mogła brać udział w podejmowaniu decyzji.

W latach 80-tych ubiegłego stulecia witał imigrantów, którzy byli zakwaterowani w hostelu na Coogee.

Potrafił znaleźć się zarówno wśród Australijczyków jak i Polaków. W 1989 roku został  odznaczony Medalem of the Order of Australia (OAM), a w 2009 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Pare tygodni przed śmiercią otrzymał informację, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński przyznał mu srebrny medal  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Niestety nie zdażył już odebrać tego odznaczenia. Zostanie przekazane rodzinie.

Jerzy Moskała był rozpoznawalnym, oddanym pracy społecznej,  młodzieży i harcerzom działaczem polonijnym w Sydney. Pogrzeb odbył się w piątek 16 października. Został pochowany na cmentarzu w Rockwood, sekcja B.

Requiescant in Pace!

 

Opracowała Małgorzata Kwiatkowska

Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy