polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 6 marca 2020

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV. 10 mitów

Illustration of a SARS-CoV-2 virion.
Fot. Wikipedia public domain
Pod koniec grudnia chińskie władze poinformowały o epidemii zachorowań na zapalenie płuc nieznanego pochodzenia w Wuhan w prowincji Hubei. Patogenem tej choroby jest nowy typ koronawirusa, który WHO 11 lutego nazwała COVID-2019.

Władze Chin oficjalnie potwierdziły też, że wirus może przenosić się z człowieka na człowieka. 2019-nCoV (nowa oficjalna nazwa) rozprzestrzenił się poza granice Chin, dotarł do Europy, USA i Australii. Póki co nie opracowano szczepionki do walki z nim.


Liczba zakażonych wirusem w Chinach kontynentalnych to ponad 80 tys. osób, zmarło 2981 chorych. Przypadki zakażenia poza ChRL, jak wynika z ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia, odnotowano w 72 krajach, liczba zarażonych to już ponad 10 tys. Zmarło ponad 160 osób w tym dwie w Australii.


 Miesiąc temu nikt nie uwierzyłby, że nowy koronawirus doprowadzi do paniki  np. w tak cywilizowanym i rozwiniętym kraju jak Japonia: do paniki tak dużej, że papier toaletowy i chusteczki znikają ze sklepów, a ludzie rzucają się na siebie z powodu braku maseczek medycznych.

W warunkach narastającej paniki i niewystarczającej wiedzy o naturze choroby rodzi się wiele plotek na jej temat.

Portal iguides.ru opublikował listę 10 najczęstszych mitów na temat wirusa COVID-19.

Mit 1: Istnieje mniejsze ryzyko złapania koronawirusa niż grypy
Według naukowców „podstawowa zdolność do reprodukcji”, tj. liczba osób, które mogą zarazić się wirusem od jednego zarażonego przez cały okres jego choroby w przypadku wirusa wywołującego chorobę COVID-19 szacuje się na około 2,2, czyli jedna zarażona osoba zaraża średnio około 2,2 innych. Dla porównania wskaźnik dla grypy wynosi tylko 1,3, co oznacza, że jest ona mniej zaraźliwa.

Mit 2: Koronawirus jest mniej śmiertelny niż grypa

Statystyki mówią co innego. W Stanach Zjednoczonych śmiertelność z powodu corocznej epidemii grypy wynosi około 0,1%. Jednocześnie, według najnowszych danych, śmiertelność z powodu COVID-19 jest ponad 20 razy wyższa, około 2,2%. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że epidemia wciąż trwa, a liczba ta stale się zmienia i może nie odzwierciedlać rzeczywistej śmiertelności.

Mit 3: Choroba koronawirusowa to wyrok śmierci

Według badania opublikowanego 18 lutego przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, około 81% osób zakażonych koronawirusem ma łagodny przebieg COVID-19. Doniesiono, że w tej chwili tylko około 2,2% osób zarażonych COVID-19 zmarło z powodu wirusa - i to pomimo faktu, że ponad 40 tysięcy z 90 tysięcy pacjentów już całkowicie wyzdrowiało. W grupie ryzyka są osoby starsze lub mające problemy zdrowotne.

Mit 4: Dzieci nie mogą zarazić się koronawirusem

Pomimo faktu, że dzieci są odporne na tę chorobę, na kategorie wiekowe od zera do dziesięciu lat i od dziesięciu do 19 lat nadal przypada po jednym procencie zarażonych.

Mit 5: Koronawirus to zmutowana postać przeziębienia

Koronawirus to duża rodzina wirusów, które powodują wiele różnych chorób. Obecny SARS-CoV-2 przypomina inne koronawirusy, z których cztery 229E, NL63, OC43 i HKU1 używają ludzi jako głównych gospodarzy i mogą powodować przeziębienia. W SARS-CoV-2 około 90% materiału genetycznego jest podobne do koronawirusów, które infekują nietoperze, co wskazuje, że wirus najpierw pojawił się w nich, a następnie przeszedł na ludzi.

Mit 6: Zwierzęta domowe rozprzestrzeniają koronawirusa

W tej chwili nie ma naukowo potwierdzonych danych, które sugerowałyby, że zwierzęta domowe mogą zostać zarażone koronawirusem i mogą rozprzestrzeniać go wśród ludzi.

Mit 7: Wirus został stworzony w tajnym laboratorium

Nie ma dowodów na to, że wirus został stworzony przez ludzi. Ponadto SARS-CoV-2 jest bardzo podobny do pozostałych dwóch koronawirusów, SARS-CoV i MERS-CoV, które już spowodowały wybuchy epidemii w ciągu ostatnich kilku dekad, a wszystkie trzy wirusy, według naukowców, przybyły do nas od nietoperzy.

Mit 8: Koronawirus można otrzymać wraz z paczką z Chin

Według badań koronawirusy nie wyżywają długo na przedmiotach, takich jak pudełka lub opakowania. Poinformowano, że koronawirusy mogą pozostawać żywotne na powierzchniach takich jak metal, szkło lub plastik do 9 dni. Ponadto z powodu kwarantanny paczki z Chin często idą od dwóch do czterech razy dłużej.

Mit 9: Maski chirurgiczne mogą chronić cię przed wirusem

Standardowe maski chirurgiczne nie chronią przed SARS-CoV-2, ale mogą pomóc w zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa przez zainfekowane osoby, ponieważ powstrzymują rozprzestrzenianie się wydzielin podczas kichania.
Jednocześnie specjalne respiratory stosowane w szpitalach są w stanie znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa wśród personelu medycznego.

 
Mit 10: Zrozumiesz, jeśli zarazisz się koronawirusem

COVID-19 powoduje szeroki zakres objawów, z których wiele pojawia się w innych chorobach układu oddechowego, takich jak grypa i przeziębienie, więc nie jest łatwo go rozpoznać. Na wczesnych etapach zarażone osoby mogą wcale nie wykazywać żadnych objawów.
Na podst. Sputnik Polska

* * *

Koronawirus w Polsce i na świecie - RELACJA NA ŻYWO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy