polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

niedziela, 22 marca 2020

Archidiecezja Sydney w walce z COVID-19

"Zapewniamy, że każdy katolik, który będzie zarażony COVID-19,
 będzie w miarę możliwości wspomagany przez naszych duchownych "
 – powiedział w specjalnym orędziu abp Sydney Anthony Fisher.
 
Kościół katolicki w Sydney będzie postępować zgodnie z zaleceniami rządu federalnego, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa i ograniczyć uczestników mszy do nie więcej niż 100 osób. Kapłani otrzymali pozwolenie na tymczasowe zwiększenie liczby niedzielnych Mszy św w związku z obecną sytuacją. Arcybiskup Sydney  Anthony Fisher napisał list pasterski do katolików, uspokajając ich, że ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie jest najważniejsze podczas pandemii COVID-19.

W oświadczeniu arcybiskupa Sydney  czytamy, że w przypadkach, w których msze publiczne muszą zostać zawieszone, przyznawana jest dyspensa od uczestnictwa we Mszy św., a katolicy będą mogli wypełnić swoje niedzielne obowiązki mszy, odkładając trochę czasu na modlitwę w domu, czytając Pismo Święte  i obserwując Mszę św. w telewizji lub online. W liście pasterskim abp Fisher podkreślił, że księża nadal będą służyć chorym, starszym i słabym, w tym cierpiącym na COVID-19, ale parafianie, którzy są chorzy, nie powinni w tej chwili uczestniczyć w publicznych Mszach św.


"Zapewniamy, że każdy katolik, który będzie zarażony COVID-19, będzie w miarę możliwości wspomagany przez naszych duchownych sakramentami i inną opieką duszpasterską."  – powiedział abp Fisher.
"Oprócz opieki sakramentalnej zapewnianej przez parafie, zdrowi młodzi wolontariusze i inni powinni rozważyć ostrożne sposoby zgłaszania się do chorych, słabych osób starszych lub w inny sposób odizolowanych, aby zapytać, czy mają szczególne potrzeby w zakresie artykułów spożywczych, leków lub po prostu towarzyszenia im ." - zachęca arcybiskup Sydney

Wiele osób już samodzielnie wybiera się do pozostania w domu, a frekwencja na wielu mszach będzie przewidywalnie poniżej 100. - czytamy w dyrektywie arcybiskupa Fishera.

Jednak ze względu na ostrożność w tym czasie pandemii i za radą Konferencji Episkopatu, w archidiecezji Sydney należy przestrzegać następujących wskazówek:
Nie należy przeprowadzać mszy ani nabożeństwa wewnątrz kościoła  z udziałem ponad 100 uczestników; na zewnątrz  dla ponad 500 osób.
Jeśli oczekuje się więcej niż 100 uczestników  mszy lub innego wydarzenia kościelnego, należy je odwołać, odłożyć, przesunąć lub przenieść na zewnątrz lub podzielić na dwa lub więcej przedziały czasowe lub miejsca (z transmisją na żywo i zapewnieniem Komunii świętej). Kapłani otrzymują w ten sposób pozwolenie na odprawianie wielu niedzielnych Mszy św.
Woda święcona powinna zostać usunięta ze wszystkich kropielnic, ale nadal będzie dostępna do zabrania do domu. Żele na bazie alkoholu (lub podobne) powinny być dostępne w pobliżu wejść do kościoła, konfesjonałów, baptysterium i w zakrystii.
Uczestników należy zachęcać do rozmieszczenia się po kościele ("fizyczne dystansowanie się")
wszyscy szafarze  Komunii Świętej powinni dezynfekować ręce, Ciało Chrystusa powinno być podawane tylko na rękę, a Kielich powinien być przyjmowany tylko przez celebransa.
Znak Pokoju powinien być pominięty lub ograniczony do powiedzenia "Pokój z tobą" ze skinieniem lub ukłonem lub łukiem. nie powinno  używać się śpiewników kościelnych.

 Tace na ofiarę nie powinny być przekazywane z osoby na osobę; kosze powinny być  na długich uchwytach. Zaleca się stosowanie  elektronicznych terminali "tap and go".
Oprócz Mszy św. w miarę możliwości kościoły powinny pozostać otwarte, aby umożliwić prywatną modlitwę; Najświętszy Sakrament może być wystawiony w monstrancji tak długo, jak w światyni jest mniej niż 100 wiernych.
Więcej szczegółowych zaleceń i przepisów pod linkiem:

 
 
 
Niedzielna Msza św. w Sydney - NA ŻYWO:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy