polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 1 lutego 2020

Polska pomoc dla Australii dotkniętej pożarami

Fot Fb -Foundation for National Parks & Wildlife
 W związku z pożarami trawiącymi Australię, Ambasada RP w Canberze i Ambasada Australii w Warszawie otrzymują z Polski oraz od Polonii w Australii wiele wyrazów solidarności oraz zgłoszeń gotowości niesienia pomocy.
 
Dlatego, z inspiracji obu Ambasad, Fundacja Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody (Foundation for National Parks and Wildlife, FNPW) uruchomiła specjalną zbiórkę na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki ze zniszczeń spowodowanych przez pożary buszu. Środki zebrane przez Polaków i Polonię australijską przyczynią się do długoterminowej rehabilitacji i zachowania Parku Narodowego Kościuszki oraz jego cennego środowiska naturalnego.
 
Jak podkreśla polska Ambasada, „Park Narodowy Kościuszki, na którego terenie położona jest Góra Kościuszki, ma szczególne znaczenie dla Polaków i Polonii w Australii oraz pełni symboliczną rolę w historii stosunków polsko-australijskich. W 2020 roku obchodzimy 180. rocznicę odkrycia i nazwania Góry Kościuszki przez Pawła Strzeleckiego.”
 
Szczególne związki z Parkiem Narodowym Kościuszki ma wielu ludzi. Lokalne społeczności Aborygenów Monaro Ngarigo i Wiradjuri Wolgalu są z nim silnie związane kulturowo, a rzesze innych osób korzystały i korzystają z zasobów Parku. Park ma bogatą aborygeńską i europejską historię, a poszczególne góry, postaci i ich dokonania stały się częścią dziedzictwa kulturowego i pomogły ukształtować tożsamość narodową Australii.
 
FNPW, we współpracy z pracownikami Dyrekcji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody Nowej Południowej Walii, dokona wyboru priorytetowych projektów do realizacji. W ramach Parku Narodowego Kościuszki działania będą skoncentrowane na zachowaniu gatunków zagrożonych wyginięciem na terenach dotkniętych pożarami, takich jak opos (Mountain Pygmy Possum) czy żaba Corroboree.
 
\Info: Embassy of the Republic of Poland in Canberra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy