polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

sobota, 15 lutego 2020

Małżeństwo Curie wśród 6 najbardziej znanych par Paryża

MariiaSkłodowska-Curie i Piotr Curie  (ok. 1895 r.)
Z okazji Walentynek na oficjalnej stronie internetowej francuskiej stolicy przypomniano sześć par z XIX i XX w., które stanowiły zgrane duety, a na dodatek trwale zapisały się w historii. Na czele zestawienia znaleźli się dobrze znani wszystkim Polakom: Maria Skłodowska-Curie z mężem. To polsko-francuskie małżeństwo i pięć kolejnych par oraz ich losy znalazły się na trasie walentynkowej trasy spacerowej.
 
Strona paris.fr przypomina, że małżeństwo Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie trwało jedynie nieco ponad 10 lat, ale dokonania małżonków przetrwały po dziś dzień. Pierre (1859–1906) i Maria (1867–1934) wzięli ślub 25 lipca 1895 r. Pierre był nauczycielem w Szkole Fizyki Przemysłowej i Chemii miasta Paryża. Maria, urodzona w Polsce, była studentką na Sorbonie. Małżonkowie pracowali razem. Wraz z Pierrem odkryli polon i rad, dwa pierwiastki radioaktywne. W 1903 r. wspólnie z Henrim Becquerelem otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Zainicjowana została nowa dziedzina medycyny, radioterapia.

19 kwietnia 1906 r. Pierre zginął tragicznie potrącony na drodze przy ul. Dauphine. Maria samotnie wychowywała córki Ève i Irène oraz kontynuowała badania naukowe, które doprowadziły ją do drugiej Nagrody Nobla uzyskanej w 1911 r. Życie podwójnej noblistki, wypełnione sukcesami i ważnymi dokonaniami, dobiegło końca w 1934 r. Wybitna Polka zmarła na białaczkę.

W 1978 r. z połączenia Institut du radium i fundacji Curie powstał Instytut Curie. Obecnie jest to znane na całym świecie centrum badawcze i nowoczesny kompleks szpitalny. Zlokalizowany w 3 miejscach (Paryż, Saint-Cloud i Orsay) zrzesza ponad 3300 badaczy, lekarzy i opiekunów.
Można również odwiedzić muzeum Curie przy 1, rue Pierre et Marie Curie (5 dzielnica). Oferuje ono odkrywanie historii rodziny, radioaktywności i jej pierwszych zastosowań. Warto także udać się do Panteonu (również 5 dzielnica), gdzie para spoczywa od 1995 roku.

Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PolskiFR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy