polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

piątek, 20 grudnia 2019

Młodzież polonijna z Australii z wizytą w Polskim Senacie

Spotkanie z Marszalkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Fot. Senat RP
Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji spotkał się z młodzieżą polonijną z Australii która przebywa w Polsce w ramach akcji Wspólnoty Polskiej "Lato z Polską". Była też okazja do krótkiej rozmowy z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim.

Chciałbym, żeby przyjazdy polonijnych grup młodzieży do Polski stały się normą w naszej współpracy – mówił przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski do młodzieży na spotkaniu 19 grudnia 2019 r. w Senacie.Jesteście tutaj szczególnymi gośćmi, gdyż Senat wypełnia tradycyjną, jeszcze od czasu II Rzeczypospolitej, misję kontaktu i wspierania Polaków poza granicami kraju. Razem tworzymy wspólnotę narodową złączoną kulturą, wspólną przeszłością, miłością do języka” – przywitał młodzież senator Ujazdowski. Wyraził również przekonanie, że takie przyjazdy pozwolą młodzieży o polskich korzeniach lepiej poznać kulturę kraju przodków, poznać język i ugruntować poczucie tożsamości narodowej.  
Dziękował organizatorom przyjazdu, nauczycielom, opiekunom grupy z Australii za pracę na rzecz podtrzymywania polskości, a młodzieży za radość i optymizm, które wnoszą.
Nauczycielka, opiekunka grupy Elżbieta Cesarska dziękowała Senatowi za możliwości przyjazdu młodzieży polonijnej do Polski. Opowiedziała o swoich podopiecznych – młodzieży w wieku 12 – 17 lat, ze stanu Nowa Południowa Walia z 8 polskich szkół sobotnich. Podkreśliła, że wśród grupy są uczniowie z drugiego i trzeciego pokolenia emigrantów. Zaznaczyła, że niektóre dzieci nie mają już rodziny w Polsce, ale utrzymują kontakty z młodzieżą z Polski, co obecnie ułatwia Internet.

 

Także młodzież dziękowała za możliwość przyjazdu do Polski. Dzieliła się wrażeniami z pobytu w Polsce i zapewniała, że gdy tylko będzie okazja to przyjadą chętnie do Polski, która jest tak bardzo inna niż Australia,” bo są tu zabytki, stare budynki, ogromne kościoły, jakich nie ma w Australii”.
 
Wizyta w Senacie była również okazją do krótkiej rozmowy i wspólnego zdjęcia z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim, którego podobnie jak senatora Ujazdowskiego bardzo ucieszyły odwiedziny młodej Polonii australijskiej.
 
Po oficjalnych spotkaniach młodzież zwiedziła gmach Parlamentu, zaś podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce zobaczyła już m.in. Warszawę, Kraków, Częstochowę, Zakopane, Wieliczkę, Pułtusk. Opowiadając o wrażeniach młodzież wspomniała o zabytkach: Wawelu, klasztorze jasnogórskim, Łazienkach, ale też o polskim jedzeniu, które bardzo im smakowało i śniegu. Niektóre z nich pierwszy raz w życiu go widziały.
 
Młodzież przebywa w Pułtusku, w ramach projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" "Lato z Polską".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy