polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 12 listopada 2019

Święto Niepodległej we Wspólnocie Polskiej

Polonia na całym świecie obchodziła 11 listopada Święto Niepodległości. W łączności z Rodakami ,we Wspólnocie Polskiej w Warszawie zorganizowano - głównie z myślą o młodzieży polonijnej - cykl wydarzeń związanych ze 101. rocznicą odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Uroczyste przywołanie tamtych dni było pretekstem do refleksji na temat patriotyzmu i poczucia narodowej tożsamości rozumianych jako wartości ponadczasowe, jednoczące nas Polaków w kraju i za granicą, w jedną wielką Wspólnotę.


UROCZYSTOŚCI NA PLACU PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE

- Kiedy stoimy tutaj 11 listopada na placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, placu świadków tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, czasem trudnej, ale i niesamowitej, radosnej historii naszego kraju, kiedy patrzymy na stojących tutaj pięknych polskich żołnierzy, kiedy patrzymy na to, jak lśni polska broń, jak złotych kłosów łan w listopadowym słońcu, kiedy nad nimi łopoczą biało-czerwone sztandary przyniesione tutaj przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków (...) to chce się powiedzieć - bo na usta cisną się słowa piosenki - "ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście" - mówił Prezydent RP Andrzej Duda do zebranych na Placu Piłsudskiego uczestników obchodów. Nie zabrakło wśród nich młodzieży skupionej wokół Wspólnoty Polskiej, zaproszonej do udziału w uroczystościach.










 

 

 

WSPÓLNOTA POLSKA
I EUROPEJSKA UNIA WSPÓLNOT POLONIJNYCH

Uroczystości Niepodległościowe w Domu Polonii rozpoczęły się od podpisania umowy o współpracy między Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” oraz Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.

Należy zaznaczyć, że umowa jest potwerdzeniem wieloletniej wspólnej działalności na rzecz Polonii obu podmiotów. Podpisana w dniu tak ważnym dla naszej historii staje się symbolem istotnej troski o jedność Rodaków i pielęgnowania naszych tradycji. Sygnatariuszami byli oczywiście inicjatorzy tego aktu - Tadeusz Adam Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz Dariusz Piotr Bonisławski - Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

DEBATA O NIEPODLEGŁOŚCI

Godło, flaga, historia narodu ... niby wszystko oczywiste, ale w Dniu Niepodległości warto zadać pytanie czym są "Symbole narodowe i nauczanie historii, jako nośniki narodowej tożsamości". Taki też był temat debaty z udziałęm młodzieży polonijnej przygotowanej przez członków Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” działającego w Warszawie w Domu Polonii im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Miejscu szczególnym, poświęconym Polakom i Polonii i otwartym na wszelkie inicjatywy integrujące Polaków i Polonię.
W debacie udzieł wzięli :
- w imieniu młodzieży polonijnej Alina Czerska, Nikolas Rębosz - Członkowie Klubu Studenta Polonijnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz młodzieży polonijnej skupionej wokół Klubu Studenta Polonijnego w Poznaniu.
- w imieniu organizacji polonijnych Teresa Berezowska - Przewodnicząca Rady Polonii Świata oraz Tadeusz Pilat - Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
- eksperci , historycy dr Marek Kozubel – Instytut Pamięci Narodowej i er Adam Gałkowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej
Przysłuchiwali się jej reprezentanci młodej Polonii z 16 krajów uczestnicy Zjazdu Młodzi dla Niepodległej ltóry pod Kierownictwem Dariusza Łukaszewskiego – Dyrektora Domu Polonii w Poznaniu - odbywa się w Wielkopolsce oraz grupa skupiona wokół Klubu Studenta Polonijnego w Warszawie.
 

Szczegółowymi tematami dyskusji były:
Czy 1918, to naprawdę rok odzyskanie niepodległości, jaką datę uważacie Państwo za moment odzyskania niepodległości?
Święto Niepodległości: znaczenie pamięci narodowej dla współczesnej młodzieży? Czy młodzież potrzebuje historii i symboli narodowych?
Jak prowadzić politykę historyczną, aby nie stwarzała przeszkód w relacjach międzynarodowych, a jednocześnie prostowała fałszywe narracje?

Zapis wideo z debaty:
Podsumowania debaty podjął się Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski zwracając między innymi uwagę na zadanie jakie stoi przed nami wszystkimi - wypracowania formuły dialogu i współpracy jednoczącej Polaków w kraju i mieszkających na całym świecie w narodową wspólnotę ujętą symbolicznie w nazwie kampanii zainicjowanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - "Jest nas 60 milionów". Ta statystyczna oczywistość może zaowocować wielkim dziełem umysłów i serc bijących dla Ojczyzny.
Polonijna Agencja Informacyjna
Zdjęcia: Agata Pawłowska © Polonijna Agencja Informacyjna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy