polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Odbywa się coroczna Konferencja IMPACT w Poznaniu. Wśród uczestników znajdują się b. prezydent USA Barack Obama, Michel Obama, b. sekretarz NATO Jens Stoltenberg, b. Sekretarz Stanu USA John Kerry, Alexander Soros, Anne Elizabeth Applebaum-Sikorska, Francis Fukuyamama, Anna Lembke, Ashlee Vance, Radosław Sikorski, Sebastian Kulczyk, Olga Tokarczuk, Jan Krzysztof Bielecki, Krzysztof Gawkowski i Rafał Trzaskowski. Na Kongresie dosadnie zabrzmiały słowa szefa MON Polski Władysława Kosiniaka-Kamysza: „Utracenie przez Ukrainę prozachodnich aspiracji to byłby najgorszy scenariusz”. Dodał również: „Do tego nie możemy dopuścić. Musimy Ukrainę przyciągać do Europy”. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego jest określany przez zagranicznych gości najbardziej proukraińskim politykiem w Polsce. * * * AUSTRALIA: Partia Pracy wygrala sobotnie wybory parlamentarne. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że Anthony Albanese będzie pierwszym premierem Australii, który wygrał drugą z rzędu trzyletnią kadencję w ciągu ostatnich 21 lat. Lider opozycji Peter Dutton przegrał wybory w swoim okręgu Dickson, w którym wygrywał nieprzerwanie od 24 lat. * * * SWIAT: Wladimir Putin powiedział w nocy z sobotę na niedziele w specjalnym oświadczeniu dla dziennikarzy z calego świata, że Rosja jest gotowa wznowić bezpośrednie, bezwarunkowe rozmowy z Ukrainą w Stambule, począwszy od 15 maja, trzy lata po tym, jak Kijów zerwał je w 2022 roku. Putin powiedział, że Rosja chce przeprowadzić poważne rozmowy z Ukrainą, aby wyeliminować podstawowe przyczyny konfliktu, co pozwoli na osiągnięcie trwałego i długofalowego pokoju. Donald Trump zaapelował w niedzielę do Ukrainy, aby natychmiast przyjęła ofertę prezydenta Rosji.
POLONIA INFO:

środa, 13 listopada 2019

Święto Niepodległości w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

W minioną sobotę 9 listopada uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur świętowali wspólnie 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak co roku o tej porze lekcje ukierunkowane były pod kątem zaznajomienia dzieci z polskimi symbolami narodowymi takimi jak flaga, barwy narodowe, godło państwowe oraz hymn. Zajęcia te miały na celu formowanie i rozwój tożsamości narodowej u dzieci będących uczniami Polskiej szkoły Sobotniej w Macarthur. Prowadząc zajęcia nauczyciele poszczególnych klas używali metod dostosowanych do wieku oraz możliwości poznawczych danej grupy wiekowej. 

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele zostali poproszeni o przyniesienie do szkoły - pamiątek i bibelotów przywiezionych, bądź otrzymanych z Polski, którymi udekorowaliśmy stoły i zrobiliśmy mini wystawę dla wszystkich do podziwiania. Uczniowie z najstarszej klasy musieli dodatkowo powiedzieć kilka słów, na temat przyniesionych przez siebie przedmiotów i uzasadnić, dlaczego właśnie taką pamiątkę wybrali.  Na zakupionej w ubiegłym roku mapie Polski, uczniowie naklejali malutkie flagi, zaznaczając miejsce pochodzenia ich rodzin.  Nie zabrakło także nauki hymnu państwowego, w każdej z naszych klas bez wyjątku. Uczniowie klasy I, pod okiem nauczyciela układali edukacyjne puzzle, których tematem była mapa Polski. Zabawa ta tak się dzieciom spodobała, że robiły to 3 razy pod rząd – oczywiście za każdym kolejnym razem kończyli układanie w coraz krótszym czasie. Nie zabrakło także kolorowania godła narodowego, po uprzednim zaznajomieniu dzieci z legendą o Lechu, Czechu i Rusie.




O godzinie 11.00 zebraliśmy się wszyscy na szkolnym podwórku, aby wspólnie zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego. Na potrzeby szkoły została uszyta ogromna flaga, którą każdy uczestnik tego wydarzenia trzymał w swoich dłoniach.

Z ogromną radością i przyjemnością dzielimy się z Państwem przeżyciami tego dnia.

Bernadeta Kawa
zdjęcia Kris Wrona

2 komentarze:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy