polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

poniedziałek, 11 marca 2019

Watykańskie archiwa z okresu II wojny światowej zostaną odtajnione

Pius XII koronowany tiarą 2 marca 1939 roku
 (domena publiczna)
 
Watykan otworzy swoje tajne archiwa przed badaczami historii. Papież Franciszek wielokrotnie wspominał, że zdecyduje się na ten krok. Podczas jednego z przemówień wyznaczył datę graniczną, którą będzie 2 marca 2020 roku.

Powód? Akurat tego dnia przypada 80. rocznica wyboru kardynała Eugenio Pacellego na Stolicę Piotrową, a to dokumenty związane z jego pontyfikatem budzą dziś największe kontrowersje.

Kierowanie Kościołem rozpoczął w 1939 roku, a jako Pius XII został 260. papieżem. Zmarł w 1958 roku, a w maju 2007 roku komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zdecydowała o jego beatyfikacji. Proces ten nie dobiegł jednak końca. Został zatrzymany przez Benedykta XVI w grudniu 2007 roku. Swoją decyzję papież argumentował mówiąc, iż postać Piusa XII niektórym może kojarzyć się ambiwalentnie. Dlaczego? Zdaniem środowisk żydowskich papież przemilczał zagładę Żydów i nie był zbyt stanowczy względem III Rzeszy. Obawiając się pogorszenia stosunków Watykanu z Izraelem, pomysł czasowo porzucono.


Warto zaznaczyć, że standardowo Watykan ujawnia archiwa po 70 latach od zakończenia pontyfikatu danego papieża. Tym razem stanie się to szybciej, bo po 62 latach. Papież Franciszek zaznaczył, że Kościół nie boi się historii. Niektóre dokumenty zostały już udostępnione, inne czekają w kolejce. Efektem pracy badaczy dziejów było opublikowanie liczących 12 tomów „Studiów i dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących II wojny światowej”, zawierających łącznie 7998 stron. Naukowcy osiągnęli także pewien konsensusu, dochodząc do wniosku, że pewne milczenie Piusa XII nie było motywowane sympatią do nazizmu.

Uważa się, że odtajnienie watykańskich archiwów pozwoli obiektywnie przyjrzeć się pontyfikatowi oraz ocenić postać ojca świętego. Będzie to także miało wpływ na proces beatyfikacyjny Piusa XII, który zdaniem papieża Franciszka pełnił posługę w jednym z „najsmutniejszych i najmroczniejszych momentów XX wieku”.

 Magdalena Mikrut-Majeranek
Histmag .org
Źródła: misyjne.pl, vaticannews.va, tvn24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy