polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 20 marca 2019

Premiera pakietu edukacyjnego "Dawniej to było"

19 marca 2019 roku w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Domu Polonii im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego, odbyła się premiera pakietu edukacyjnego "Dawniej to było", który jest owocem współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Początków Wojska Polskiego. Projekt został sfinansowany ze środków Senatu Rzeczypospolitej. 

Na premierze obecny był Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski, profesor Włodzimierz Suleja, autor podręcznika „Dawniej to było. Przewodnik po historii Polski”, wchodzącego w skład pakietu, a jednocześnie dyrektor Biura Badań Historycznych IPN, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz, dyrektor Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego w Wiedniu Hanna Kaczmarczyk wraz z grupą uczniów i nauczycieli.


Podczas spotkania dyrektor programowy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Katarzyna Czyżycka zaprezentowała pakiet „Dawniej to było” na który składa się:

  • Podręcznik dla nauczycieli - „Przewodnik po historii Polski” profesora Władysława Sulei wydany przez Instytut Pamięci Narodowej,
  • Podręcznik dla dzieci - "Mały przewodnik po historii Polski" Łukasza Malinowskiego
  • Poradnik dydaktyczny dla nauczycieli autorstwa profesor Danuty Konieczki - Śliwińskiej
  • Zestaw multimedialnych materiałów pomocniczych do prowadzenia lekcji

Całość dostępna jest na stronie dawniejtobylo.wspolnotapolska.org.pl i jest przeznaczona dla nauczycieli i dzieci ze szkół polskich spoza Polski. Celem pakietu jest przybliżenie polskiej historii w sposób przystępny, przyjemny i atrakcyjny.

Wydarzenie uświetnił występ dzieci z Polskiej Szkoły w Wiedniu, które przedstawiły program artystyczny dla zebranych gości.

PAI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy