polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 9 marca 2019

Jubileuszowy 'Kaziuk" wileński w Szczecinie

„Wilenka” pośród członków Stowarzyszenia
Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej,
Polesia – „Świteź” oraz duszpasterzy szczecińskich
z bp. seniorem Błażejem Kruszyłowiczem .
Tegoroczny jubileuszowy Tydzień Kresowy w Szczecinie zorganizowany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” obchodzącego w tym roku swoje 30-lecie.

W jego programie znalazło się wiele ciekawych spotkań, wystaw i koncertów. Rozpoczęło go otwarcie wystawy pt. Stanisław Moniuszko - książę muzyki naszej w Książnicy Pomorskiej (26 lutego) oraz występy grupy teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego  oraz koncert chóru Belcanto - Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 1 stopnia.

Trzy dni później (1 marca) w Klubie 13 Muz wystąpiła grupa teatralna I Liceum Ogólnokształcącego z ciekawą składanką poświęconą Naszej wspólnej bohaterce Emilii Plater. Tego samego dnia, przed uczestnikami Tygodnia Kresowego oraz obchodzącymi jubileusz 30-lecia członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” wystąpił chór Akademii Morskiej, pod dyrekcją prof. Sylwi Fabiańczyk-Makuch, obchodzący w tym roku swoje 15-lecie.
Występ „Wilenki” w Archikatedrze św. Jakuba  w Szczecinie

Klub 13 Muz. Grupa teatralna
 I Liceum Ogólnokształcącego
Klub 13 Muz. Koncert Chóru
Akadamii Morskiej
Na tegoroczne uroczystości kaziukowe (*) przyjechał do Szczecina Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilma. Młodzi artyści uczestniczyli w niedzielnym nabożeństwie  w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła (3 marca) odprawionym w intencji wszystkich szczecińskich Kresowian. A po nim zaśpiewał kilka okolicznościowych pieśni.

Teatr Polski. Taniec z palmami
„Wilenka” w Teatrze Polskim w Szczecinie














Finałem tegorocznego Tygodnia Kresowego były dwa wspaniałe koncerty „Wilenki”- pierwszy w Policach, w Miejskim Ośrodku Kultury (3 marca) oraz w Szczecinie w Teatrze Polskim (4 marca). Zespół wystąpił w Szczecinie już po raz drugi (wcześniej był tu w roku 2016). Młodzi artyści byli gorąco oklaskwani przez szczecińskich kresowiaków. Wielu z nich ma przecież wileńskie korzenie. Średnia ich wieku to 70+.       

* * * *

Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”, powstało w roku 1989, skupiając Polaków pochodzących z Kresów Północno-Wschodnich. Jego celem jest m.in. dbałość o zachowanie bogatej historii, literatury i kultury oraz tradycji dawnej Rzeczypospolitej i wreszcie tworzenie więzi pomiędzy Polakami zza wschodniej granicy, a mieszkańcami Szczecina. W tym przedsięwzięciu od lat współpracuje z Książnicą Pomorską,  I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie i grupą teatralną Leszczyki” z Nowego Warpna oraz chórami: „Collegium Maiorum”, „Hejnał”, „Rapsodia”, „Pomerania Ensemble” czy Akademii Morskiej.
W roku 2014 prezydent Szczecina objął honorowym patronatem Tydzień Kresowy, organizowany przez „Świteź”, a w roku 2015 Rada Miasta nadała jej medal „Za zasługi dla miasta Szczecina” oraz w roku 2016 ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Uczestnicy spotkania w Książnicy
Książnica. Jubileuszowy tort dla Świtezi”



„Świteź” jest Stowarzyszeniem apolitycznym, skupiającym ludzi o różnych poglądach. Do najważniejszych celów Stowarzyszenia jest ocalenie od zapomnienia kultury kresowej oraz pogłębianie wiedzy o przeszłości i współczesności Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia oraz wiedzy o literaturze, tradycjach i folklorze tych ziem. Podejmują też działalność i inicjatywy społeczno-kulturalne i kronikarsko-historyczne. Tworzą więzi kulturowe pomiędzy członkami Stowarzyszenia a Polakami zamieszkującymi Wilno, Ziemię Wileńską, Nowogródzką i Polesie. Podejmują wiele inicjatyw i działań w zakresie zadań edukacyjnych, kulturowych i społecznych. Współpracują z Książnicą Pomorską, Instytucją Kulturową 13 Muz i teatrami Szczecina.                                       

Organizują wreszcie koncerty pieśni kresowych i występy polskich zespołów artystycznych zapraszanych do Szczecina z Wileńszczyzny - takich jak np.: Wilia, Zgoda, Wileńszczyzna czy Solczanie. Nawiązują w ten sposób więzi kulturowe z Polakami zza wschodniej granicy, co cieszy niezmiernie ich członków i sympatyków. Odprawiane jest ponadto corocznie, 4 marca, w szczecińskiej katedrze, uroczyste nabożeństwo w intencji zmarłych i żyjących Kresowian.Członkowei Stowarzyszenia uczestniczą  w  miejskich uroczystościach patriotyczno-rocznicowaych i spotkaniach organizacji pozarządowych „Pod Platanami”,   

Nastawieni są wreszcie na współpracę z Polakami na Litwie i Białorusi. Przezwyciężają trudne sytuacje życiowe, prowadzą pomoc społeczną, w tym pomoc licznym rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Wspierają polskie szkoły na Litwie. Uczestniczą w zbieraniu lektur i podręczników szkolnych w ramach akcji „Pomoc dla polskich szkół na Wileńszczyźnie”. Prowadzą działalność międzynarodową na rzecz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Dbają o tożsamość i tradycję narodową, pielęgnują polskość oraz rozwój świadomości narodowej i kulturowej.

Leszek Wątróbski
________________________
(*) Kaziuk - odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4 marca). W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami.
W 1602 roku papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym, uroczystość kanonizacyjna odbyła się dwa lata później w katedrze wileńskiej.

1 komentarz:

  1. Świetny artykuł. Wspaniałe podsumowanie Jubileuszowego Tygodnia Kresowego w Szczecinie. Piękne zdjęcia szczególnie rodaków z Wilna...Polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Wilenka" z Wilna...Dopóki młodzież do Wilenki płynie...polskość na Wileńszczyźnie nie zaginie...Dziękuję serdecznie autorowi artykułu i zdjęć...

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy