polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef W Warszawie odbył się marsz przeciwko zaangażowaniu Polski w działania wojenne na Ukrainie; uczestnicy domagali się także zaprzestania dostaw broni do Kijowa. * Prezydent Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego Jerzemu Maksymiukowi oraz Jadwidze Puzyninie. Jerzy Maksymiuk otrzymał Order Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej, szczególnie w dziedzinie dyrygentury i sztuki kompozytorskiej. Z kolei profesor Jadwiga Puzynina otrzymała go w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w działalności naukowo–badawczej i dydaktycznej w dziedzinie językoznawstwa oraz popularyzowanie dziedzictwa polskiej literatury. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło Wołodymyra Zełenskiego na liście osób poszukiwanych. Również były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został umieszczony na rosyjskiej liście poszukiwanych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 17 stycznia 2019

X edycja Konkursu "Być Polakiem"

Rusza X a więc jubileuszowa edycja Konkursu "Być Polakiem" organizowana przez warszawską fundację "Świat na tak". Temat tegorocznej edycji :  "Jestem Polakiem" .  Konkurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży polonijnej a także dla nauczycieli. Jego celem jest - jak informują organizatorzy -  głębsze uświadomienie i umacnianie tożsamości narodowej oraz rozwój postaw patriotycznych i społecznych  wśród dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski . Dotychczas, po 10  edycjach  Konkursu około tysiąca nagrodzonych uczestników było gośćmi na dorocznych Galach na Zamku Królewskim w Warszawie.

 Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu i inicjatorka fundacji "Świat na tak" pisze:

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat Konkursu szczególnie zachęci dzieci i młodzież do myślenia o własnej tożsamości. Nieodparcie będą się, szczególnie młodzieży, nasuwać pytania: „czy być  Polakiem poza granicami kraju to wartość dodana i dlaczego ? Jak życie w dwukulturowości wzbogaca i rozszerza horyzonty myślenia ? Jakie wartości kultury polskiej najsilniej wzmacniają polskość i pomagają czuć się Polakiem ?” Na te i inne pytania będą odpowiadali, zmagając się z zadaniem konkursowym.


Organizatorzy w liście zachęcającym do udziału w konkursie piszą o szczegółach:


Kochani Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice,

Rok 2019 jest rokiem Jubileuszu Konkursu „Być Polakiem" i z tej okazji uczestnik, którego nadesłana praca otrzyma kolejny numer 5000 (dotychczas w dziewięciu edycjach wpłynęło 4724 prace), zostanie zaproszony do Polski, jako Gość Specjalny i będzie uczestniczył Gali na Zamku Królewskim i w wycieczce.
Przed dziesięcioma laty rozpoczęliśmy dialog o sprawach polskich z młodą Polonią i tą młodzieżą, która kiedyś wyemigrowała za granicę. Był to rok 30- lecia rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność". Prosiliśmy wtedy, aby uczestnicy Konkursu zebrali rodzinne wspomnienia, jak ich bliscy, żyjący poza granicami, walczyli o wolną Polskę. Ilość i jakość prac konkursowych przeszły nasze najśmielsze oczekiwania i potwierdziły tezę, że wolność wywalczyliśmy wspólnie, my w kraju i Polacy w świecie. Powodzenie pierwszej edycji Konkursu dowiodło jego ważkości dla dzieci i młodzieży polonijnej. Dlatego przez kolejne lata realizowaliśmy Konkurs na całym świecie. Przez ten czas około tysiąca nagrodzonych uczestników gościliśmy na dorocznych Galach na Zamku Królewskim w Warszawie.



W roku 2019 chcemy do udziału w Konkursie zaprosić wszystkich dotychczasowych uczestników i tych, którzy go dopiero poznają. Proponujemy temat, który przede wszystkim zaangażuje Wasze emocje i uruchomi wyobraźnię. Pozwoli to subiektywnie, przez Wasze polskie „okulary", spojrzeć na różnie odczuwane barwy i odcienie polskości. To z kolei pomoże udzielić sobie samemu szczerej odpowiedzi na pytania: Dzięki komu zacząłem czuć się Polakiem?, Kto lub co sprawia, że chcę umacniać polskość? A może dzięki komuś lub czemuś poczułem dumę z faktu przynależności do Narodu Polskiego?
 

Z całą pewnością dom rodzinny, polska szkoła, polski Kościół mają ogromny wpływ na określenie i wzmacnianie waszej tożsamości narodowej. O roli tych instytucji w kształtowaniu polskości moglibyście pisać dużo i prawdziwie. Mamy jednak dla Was zadanie, będące nie lada wyzwaniem. Chcemy poznać prawdziwe opinie dziewcząt i chłopców co sprawiło i co sprawia, że czujecie się Polakami, zachowując szacunek dla kraju, w którym żyjecie? Interesują nas spostrzeżenia, kto i co motywuje Was do zainteresowania się polską historią i współczesnością.

Proponujemy jeden temat dla wszystkich grup wiekowych. To szczere, nieudawane uzasadnienie będzie największą wartością Waszej pracy konkursowej. Naturalnie nie zaniedbujcie troski o piękno języka polskiego.



Temat jubileuszowy:


Jestem Polakiem!
 




Czekamy z ogromną ciekawością i niecierpliwością na Wasze prace konkursowe i czekają na Was piękne nagrody, m.in. przyjazd do Polski na Galę i wycieczka. Prace należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 3 marca 2019 r.


Forma przygotowania pracy dla grup wiekowych pozostaje bez zmian. To jest:

 Grupa I, 6 – 9 lat – prace plastyczne.
Proszę wysłać pocztą na adres Fundacji „Śiat na Tak", Al. Szucha 27, 00-580 Warszawa, Polska


 Grupa II, III, IV, 10 – 22 lata – prace literackie.
Proszę wysłać emailem: [email protected]



 Grupa V, 10 -22 lata – prace filmowe.
Proszę wysłać za pomocą serwisu: wetransfer.com ([email protected] )


Życzymy powodzenia w imieniu Komitetu Organizacyjnego:

Koordynator Marek Machał
Przewodniczący Jury Roman Śigielski
Przewodnicząca Jury (Modul A)  Helena Miziniak
Rzecznik Prasowy Halina Koblenzer
Przewodnicząca Konkursu Joanna Fabisiak

Dla nauczycieli organizatorzy przygotowali modul B konkursu, w którym proponuje się
przygotowanie konspektu 45-minutowej lekcji poświęconej wybranemu problemowi gramatycznemu.

Autorzy nagrodzonych prac otrzymają trojakiego rodzaju nagrodę. Będzie to dyplom wyrażający uznania za profesjonalizm zawodowy sygnowany przez autorytet z dziedziny języka polskiego, replikę pióra, którym Jan Ignacy Paderewski podpisał 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski, na mocy którego Polska, jako państwo, wraciła na mapę świata, oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 €.



INFORMACJE  O KONKURSIE NA STRONIE ORGANIZATORA: FUNDACJA "ŚWIAT NA TAK"
 http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-x-2019/
 
 

UWAGA!
Organizatorzy Konkursu pn. „Być Polakiem” informują że, z uwagi na prośby osób pragnących uczestniczyć w X edycji Konkursu, termin składania prac został przedłużony do 29 marca 2019 r. 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy