polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw. * * * AUSTRALIA: Pięć osób nie żyje, a kilka innych trafiło do szpitala po ataku możownika w Westfield na Bondi Junction w sobotę po południu. Napastnik został zastrzelony przez funkcjonariusza policji Nowej Południowej Walii. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 15 stycznia 2019

Morderstwo, które wstrząsnęło całą Polską

Paweł Adamowicz (1965 - 2019) . Fot. FB - Pawel Adamowicz
Z najgłębszym żalem musimy państwa poinformować, że przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta. Pan prezydent Adamowicz zmarł. Cześć jego pamięci. Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować” – powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska został trzykrotnie ugodzony nożem. Walka o jego życie trwała kilkanaście godzin.– „Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co dotknęło prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wieczny odpoczynek racz mu dać panie” – powiedział obecny w Gdańsku minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Odszedł człowiek Solidarności. Człowiek, który niósł ze sobą wartości Sierpnia’80. Dialog, otwartość na drugiego człowieka, przyzwoitość. Cześć Jego Pamięci” – napisał w poniedziałek na Twitterze Władysław Frasyniuk. Kondolencje i wspomnienia po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz płyną z kraju i świata.

„Jestem zdruzgotany śmiercią Pawła Adamowicza. Bezsensowna przemoc. Moje myśli i modlitwy są z jego bliskimi i przyjaciółmi. Gdańsk, Polska i Europa będą za nim tęsknić” – napisał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

– „Smutek i żal ściska mi gardło. Pawle, zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Byłeś wyjątkowym człowiekiem” – napisał Grzegorz Schetyna, szef PO. – „To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Pawle drugiego takiego jak Ty już nie będzie” – to wpis Elżbiety Bieńkowskiej.

– „Żegnaj Pawle pozostaniesz w naszej pamięci” – napisał Lech Wałęsa.

– „Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego. Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić” – napisał prezydent Andrzej Duda.

 „Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy” – to wpis Mateusza Morawieckiego.

W wielu polskich miastach – na znak solidarności z Gdańskiem – opuszczono flagi do połowy masztów. W Warszawie prezydent Rafał Trzaskowski od wtorku ogłosił trzydniową żałobę.

W całej Polsce utworzyly się  spontaniczne wiece upamiętniające Pawła Adamowicza.

„Każdy mieszkaniec Gdańska cię pamięta. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było się przeciwstawić złu. Przyszliśmy tu dziś do Ciebie wszyscy jako Polacy. Pamiętam, z jakim wzruszeniem śpiewałeś z nami tę pieśń Solidarności „Modlitwę o wschodzie słońca”. I chcę ci dziś, kochany Pawle, obiecać w imieniu nas wszystkich: gdańszczan, Polaków i Europejczyków, że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy ci to. Żegnaj, Pawle” – powiedział na wiecu w Gdańsku szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tłumy mieszkańców Gdańska oddało hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Na Długim Targu byli też wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Obecny był także Lech Wałęsa – Był przyjacielem moim i nim pozostanie. Zapamiętam go jako świetnego działacza, jako człowieka, który kochał Gdańsk. Cieszę się, że go poznałem” – powiedział były prezydent przed rozpoczęciem wiecu.

„Światełka pamięci” dla Pawła Adamowicza zabłysły na rynku w Kielcach. Mieszkańcy Szczecina zebrali się na Placu Solidarności. W Katowicach na rynku ludzie w ciszy, ze zniczami w rękach, oddali cześć prezydentowi Gdańska.

Mieszkańcy Poznania upamiętnili Pawła Adamowicza na pl. Wolności. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak podpisał zarządzenie w sprawie żałoby po śmierci Pawła Adamowicza – poinformowało biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta. Żałoba w stolicy Wielkopolski obowiązywać będzie od 15 do 17 stycznia.

Pod hasłem „Stop Nienawiści” w Warszawie na pl. Defilad zgromadziły się tysiące ludzi. – Nie ma słów na to, co się stało. Nasze myśli są z rodziną, przyjaciółmi, najbliższymi pana prezydenta Pawła Adamowicza” – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i poprosił o uczczenie pamięci prezydenta Gdańska minutą ciszy.

Ze sceny odczytano wiersz Juliana Tuwima „Pogrzeb prezydenta Narutowicza”. Pod hasłem „Stop Nienawiści” uczestnicy wiecu przeszli w milczeniu przed gmach Zachęty. Tam w 1922 r. dokonano zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza.

Wszystkie duże agencje informacyjne i zagraniczne media poinformowały o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Associated Press pisze, że Adamowicz był „postępowym głosem, wspierającym edukację seksualną w szkołach, prawa LGBT i tolerancję wobec mniejszości. Opowiadał się on za sprowadzeniem do Gdańska na leczenie rannych dzieci syryjskich, ale plan został zablokowany przez rząd PiS” – napisała AP. Agencja podkreśla, że śmierć Pawła Adamowicza – „prezydenta przez sześć kadencji, który swobodnie kontaktował się z mieszkańcami swojego miasta” – jest dla Polski wstrząsem.

Agencja Reuters pisze, że „Paweł Adamowicz był zdeklarowanym oponentem PiS”. Przypomina, że wspierał protesty w obronie rządów prawa w Polsce „przed staraniami PiS o zwiększenie swej kontroli nad sądownictwem i innymi organami„.

Niemiecka agencja dpa pisze m.in., że zamach na Adamowicza „wstrząsnął Polską i pogrążył ją w głębokiej żałobie”, a także wywołał w Polsce debatę o mowie nienawiści. – „Spór między opozycją a rządzącą partią PiS mógł przyczynić się do eskalacji przemocy” – relacjonuje sytuację dpa.

Amerykańska telewizja CNN zaznacza, że prezydent miasta zginął w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, chwilę wcześniej „dziękując wszystkim za pomoc w zbieraniu funduszy na sprzęt medyczny”. Paweł Adamowicz „będzie zapamiętany jako postępowy głos w kraju, stanowczo wspierający prawa społeczności LGBT imigrantów i mniejszości” – informuje CNN.


Jeszcze gdy w szpitalu  trwała walka o życie Pawla Adamowicza, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w specjalnym oświadczeniu apelował i przestrzegał:

„Atmosfera politycznej nienawiści i narastających podziałów, początkowo politycznych, a teraz już po prostu społecznych, towarzyszy nam od dawna. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do życia w atmosferze oszczerstw, podejrzeń i słabo lub wcale nie skrywanej nienawiści, jakby to była norma, a nie patologia. Dzisiejsze niewiarygodne, dramatyczne wydarzenie pokazuje aż nazbyt dobitnie, dokąd nas to zaprowadziło i jak zmieniło świat, który nas otacza. Napastnik próbował pozbawić życia Pana Prezydenta w czasie wydarzenia, które od blisko 30 lat było symbolem wspólnoty Polaków. Apeluję do polityków, liderów, do wszystkich obywateli o zero tolerancji dla nienawiści w życiu publicznym. Jeśli konsekwentnie wdrożymy taką zasadę, może uda się naprawić to, co w naszym społeczeństwie zostało zdemolowane” – napisał Szczurek.

– „Po przekroczeniu licznych granic pogardy, poniżania, obrażania, dzielenia przekroczona została ostatnia. Rozbudzona nienawiść, na którą jest przyzwolenie – nienawiść do inaczej myślących, tych „wrogów”: z innej partii, innej narodowości, innej orientacji, innego koloru skóry, niewierzących, wierzących, wierzących inaczej wypłynęła jak rzeka. Budowana narracja o winie „tych” za wszystkie nasze nieszczęścia osobiste i narodowe znajduje łatwy posłuch. (…) Nie reagujmy na tę tragedię kolejną agresją – napisała siostra Małgorzata Chmielewska na Facebooku po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

– Wszyscy, którzy są odpowiedzialni za życie społeczne i polityczne w naszej ojczyźnie, powinni zachować daleko idącą powściągliwość w oskarżeniach – mówił na antenie telewizji państwowej abp Marek Jędraszewski.

Prezydent Andrzej Duda ogłosi żałobę narodową

– „Prezydent Adamowicz został zamordowany w chwili, która miała wymiar szczególny, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest bez wątpienia tym elementem, który bardzo wielu ludzi w Polsce, szczelnie młodych, łączy. Trudno się z tym pogodzić, ale trudno to też zrozumieć” – powiedział Andrzej  Duda. – Ogłoszę żałobę narodową w dzień wybrany przez rodzinę jako dzień pogrzebu Pawła Adamowicza” – dodał prezydent.


Oświadczenie Jurka Owsiaka zaraz po wieści o śmierci Pawla Adamowicza:

– „Składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP” – poinformował w szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Zapowiedział też, że fundacja będzie nadal funkcjonowała. Owsiak stwierdził, że dalej będzie pracował w fundacji, ale nie będzie podejmował żadnych decyzji. – „Tragiczna sytuacja związana będzie z tym finałem WOŚP. To życie zostało stracone w najpiękniejszym dniu dla WOŚP. Może wyluzują ci, którzy w Polsce dostali niesamowitą, otwartą przestrzeń do takich działań. Nienawiść, która jest w ludziach, eksplodowała. mówił.
info na podst. koduj.24, twitter


Komentarze:

Stanisław Lewicki: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w wyniku ugodzenia nożem. Dlaczego doszło do zamachu i czy można było mu zapobiec?
W niedzielę doszło do ataku przy pomocy noża, w wyniku czego został bardzo poważnie zraniony prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dzień potem, Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu. Zamach miał miejsce podczas imprezy, związanej z finałem zbiórki organizowanej przez fundację WOŚP pana Owsiaka, w tym mieście. Media zalała fala komentarzy, gdzie egzaltacja miesza się z histerią, politycznym kabotynizmem i zwykłym hejtem oraz głupotą. Ale ujawniły się także hieny, które zwietrzyły łatwą polityczną korzyść i rozpoczęły grę na wykorzystanie sytuacji.

Krzysztof Łoziński: Świat przenicowany. Prezydent Gdańska zamordowany.
Są sytuacje, w których żaden porządny człowiek nie powinien milczeć. Taka sytuacja jest w tej chwili. Wczoraj, podczas największego polskiego święta radości, święta dobroci, odwołującego się do wszystkiego, co jest w człowieku najlepsze, został ciężko raniony nożem Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dziś zmarł.
Dokonał tego człowiek zionący nienawiścią. To jest wręcz symboliczny atak wszystkiego, co może być w człowieku najgorsze, na najlepsze nasze wartości, symboliczny tryumf zła podczas święta dobra. 
Więcej...


 Stanisław Obirek: Śmierć Prezydenta Gdańska
 Jak  wszyscy jestem wstrząśnięty barbarzyńskim morderstwem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dokonanym 13 stycznia 2019 wieczorem w Gdańsku w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tego zabójstwa nie musiało dojść, a jednak stało się faktem, który już na stałe wpisze się w historię brutalizacji sceny politycznej.

Wiecej…Andrzej Karminski:   Zamiast modlitwy za Prezydenta Gdańska  
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. A w okolicy trwa równie desperacka wojna informacyjna. Toczy się walka o zrzucenie współodpowiedzialności za bandycką napaść z własnych barków na czyjekolwiek.
Więcej... Krystyna Kofta: Kto następny?
Przez lata finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był narodowym świętem dobra.
Jeden taki dzień oczyszczał nas z nalotu nienawiści.
Telewizja, wtedy publiczna, transmitowała przebieg wieczoru aż do nocy.
Ludzie byli razem, czuli się dobrze pomagając najsłabszym.

Więcej...


 * * *
Gdańsk żegna Prezydenta Pawła Adamowicza :


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy