polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

sobota, 5 stycznia 2019

Słowo „Konstytucja” wybrane Słowem Roku 2018

Transparent z najpopularniejszym słowem Roku 2018 - "Konstytucja"
na gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie. Fot. Twitter
Słowo „Konstytucja” wybrane zostało Słowem Roku 2018. Tak zdecydowali internauci i kapituła językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, przeprowadzonym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

„Konstytucja” to słowo, które od 2016 roku nie daje o sobie zapomnieć. Stała się hasłem, pod którym odbywają się pikiety czy demonstracje, przypomina o sobie na plakatach, na pomnikach czy na fasadach budynków, jest elementem garderoby i biżuterii. Stała się słowem, które łączy — nazywa fundamentalną wartość, wokół której ludzie się jednoczą. Wypełniła niezagospodarowaną dotąd przestrzeń w symbolice i wartościach. Wcześniej duża część społeczeństwa nie miała swojego aksjologicznego spoiwa, jakim są np. „żołnierze wyklęci” dla innej części społeczeństwa, nie miała słowa, które symbolizowałoby to, co w życiu publicznym najważniejsze: stabilność, praworządność, wolność. To właśnie za sprawą tego jednego słowa ta część społeczeństwa stała się widoczna i doszła do głosu” – powiedziała prof. Katarzyna Kłosińska z kapituły konkursu.

W plebiscycie internetowym na „Konstytucję” oddano aż 69 proc. głosów. Drugie miejsce zajął wyraz „dane” (5,71 proc.) i jego przyczyna — dyrektywa RODO (Rozporządzenie o ochronie danych osobowych), a trzecie – „niepodległość” (4,26 proc.).

Z kolei kapituła językoznawców drugie miejsce przyznała słowu „szumidło”. Przypomnijmy, że użył go były szef KNF Marek Chrzanowski w rozmowie z bankierem Leszkiem Czarneckim. Tak określił zamontowany w jego gabinecie sprzęt, który miał zagłuszyć i uniemożliwić nagrywanie rozmów. – „Słowo „szumieć” ma bardzo różne odniesienia, także metaforyczne. „Szumidło ma przeszkadzać w docieraniu treści do obywateli” – stwierdził językoznawca. prof. Jerzy Bralczyk. Trzecie miejsce w rankingu profesjonalistów zajął rzeczownik „smog”.

W 2017 r. roku Słowami Roku zostały „rezydent”, „smog”, „puszcza” oraz „Konstytucja”. Rok wcześniej wybór internautów padł na „500+”, „protest” i „edukacja”, a kapituła wskazała „trybunał”. W 2015 r. Słowem Roku był rzeczownik „uchodźca”.

koduj .pl,  rp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy