polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

poniedziałek, 21 stycznia 2019

"Konsul" Bogumiły Żongołłowicz wyróżniony w konkursie MSZ

Bogumiła Żongołłowicz wśród laureatów konkursu
 historycznego MSZ. Fot. K.Czajka
W Warszawie na Zamku Królewskim podczas uroczystości otwarcia wystawy ”Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917-1921”, która odbyła się 17 stycznia ogłoszono  nazwiska laureatów Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji. Wśród nagrodzonych jest Polka z Australii. Wyróżnienie w kategorii "Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” otrzymała Bogumiła Żongołłowicz z Melbourne za pracę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”. O książce tej informowaliśmy pod koniec 2017 roku.

Władysław Noskowski, bratanek znakomitego kompozytora Zygmunta Noskowskiego w 1935 roku został pierwszym – z polskim rodowodem – generalnym konsulem honorowym Rzeczypospolitej  Polskiej w Sydney. Służba konsularna Noskowskiego była konsekwencją jego zaangażowania w sprawy ojczyzny na stanowisku sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego. Wieńczyła dotychczasową karierę hollywoodzkiego aktora, nauczyciela, dziennikarza i wydawcy. Z nielicznych zachowanych dokumentów, listów, wycinków prasowych, fotografii i biletów wizytowych Bogumiła Żongołowicz odtworzyła życiorys tego nieprzeciętnego  Polaka w nagrodzonej książce, która  ukazała się w październiku 2017. W Australii jest nadal dostępna w internetowej księgarni Bumeranga Polskiego.

Staraniem autorki  na miejscu pochówku konsula w Sydney, na starym cmentarzu w St Leonards - po kilkudziesięciu bezimiennych latach - pojawiła się płyta nagrobna z jego nazwiskiem.

Zob. nasze nagranie z 2017 roku, na którym autorka ksiązki opowiada o Wladyslawie Noskowskim i swojej książce.

Nagrodę główną Konkursu Historycznego MSZ w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski otrzymała Cristina Gonzalez Caizan za pracę "Por Napoleon en Espana. Los soldados polacos en los Sitios de Zaragoza (1808 – 1809)”. Natomiast nagrodą główną w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji została uhonorowana Zofia Wojtkowska za pracę „Wiek Ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego”. Specjalne wyróżnienie za edycję źródeł: Jan Ciechanowski "Przegrani zwycięzcy. Wspomnienia ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej" przyznane zostało Wydawnictwu Literackiemu.
Na podst. Komunikatu prasowego MSZ i archiwum Bumeranga Polskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy