polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska przygotowuje się do zbrojnego zamachu stanu na Białorusi i uczestniczy w jego militarnym wspieraniu, powiedział były wiceminister obrony narodowej generał Waldemar Skrzypczak, potwierdzając tym samym słowa prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o takich planach Zachodu. "Przygotujmy się na powstanie na Białorusi, bo ono nastąpi" - stwierdził na antenie Polsatu gen. Waldemar Skrzypczak. Zdaniem Skrzypczaka "trzeba być gotowym do wsparcia oddziałów, które będą prowadziły operację przeciwko Łukaszence". * * * AUSTRALIA: Ponad 120 strażaków z 30 wozów strażackich walczyło z ogromnym pożarem budynku zabytkowej fabryki kapeluszy w Surry Hills (Sydney), tuż przy Central Station, który wybuchł w czwartkowe popołudnie, pochłaniając cały budynek na oczach tysięcy ludzi. Rzecznik policji NSW powiedział, że budynek był pusty w czasie pożaru, a ludzie zostali ewakuowani z śąsiednich obiektów. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ogłosił rozpoczęcie transferu amunicji nuklearnej z Rosji na teren swojego kraju. Jak zaznaczył, proces ten odbywa się w ramach porozumień z Moskwą w sprawie rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

piątek, 14 grudnia 2018

Cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Mieczysław Swat (cz.1)

Mieczysław Swat (l. 89)  - opowiada nam swoją historię życia.
Fot. K.Bajkowski
Na historię każdej emigracji składają się indywidualne historie poszczególnych osób, które zdecydowały się  lub których życie do tego zmusiło porzucić ojczyznę i udać się w inne bliższe lub dalsze, przynoszące nadzieję na lepsze i bezpieczne życie strony świata.   Historie podróżników zawsze nas fascynują. Historie emigrantów  fascynują tym bardziej, bo to  nie tylko doraźna przygoda podyktowana ciekawością świata. To mniej lub więcej  szczęśliwa lub dramatyczna przygoda życia.   Wiele takich historii zostało spisanych, nakręcono filmy fabularne.  Najciekawsze jest jednak to, jak sami emigranci  o tym opowiadają. Dziś swoją historią życia dzieli się z nami Pan Mieczysław Swat z Sydney. 
 
Bumerang Polski kontynuuje  cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.

W ubiegłych latach prezentowaliśmy  kilka opowieści emigrantów polskich w Australii m. in. Wandy Wiłkomirskiej, Zofii Krzyszkowskiej, Seweryna Ozdowskiego  i  Witolda Hulewicza. (poszukajcie na naszym kanale You Tube - BumerangMedia)  W nowym cyklu "Polacy w Australii"  powstałym dzięki wsparciu "Wspólnoty Polskiej" a rozpoczętym we wrześniu,   bohaterem był Pan Józef Kozłowski  z Sydney. Dziś kolejna opowieść Polaka z Sydney - tym razem Pana Mieczysława Swata.

Pan Mieczysław Swat urodził się 8 stycznia 1929 roku na Wołyniu w malej miejscowości Rafałówka niedaleko miasta Sarny. Do Australii przybył w 1951 roku.  Jest jedną z najbardziej znanych postaci życia polonijnego w Sydney. Aktywny społecznie przez długie  lata szczególnie w Klubie Polskim w Ashfield i sydnejskim Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Wielu z Polaków uczestniczących w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych pamięta go w roli chorążego, którą niedawno  z racji wieku musiał już przekazać nowemu pokoleniu. Nadal żywo  interesuje się polonijnymi sprawami, w kole kombatanckim SPK oraz aktywnie korzysta z internetu skąd najbardziej interesują go wiadomości z Polskiego Radia.
W pierwszej części wywiadu-rzeki Pan Mieczysław opowiada o czasach wojennych, od okresu  dzieciństwa w Rafałowce, ucieczce od Sowietów i  przymusowej tułaczce wraz z rodziną  po obozach niemieckich, pracy w Rzeszy Niemieckiej  i powojennej decyzji wyjazdu z Niemiec do Anglii.
 Realizacja reportażu: Krzysztof Bajkowski (BumerangMedia YT Channel )



Zob. poprzednie części naszego cyklu "Polacy w Australii":
Józef Kozłowski  cz. 1 , cz. 2cz. 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy