polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

wtorek, 27 listopada 2018

O franciszkanach i Papui Nowej Gwinei w sydnejskim konsulacie

Spotkanie z bp. Dariuszem Kałużą (PNG) w Konsulacie RP.
Fot. T.Syka
Niezwykle wieczorne spotkanie zorganizował Konsulat Generalny RP w Sydney w czwartek, 15 listopada.  Przybyłych ponad 100 osób usłyszało  ciekawą opowieść  bp. Dariusza Kałuży   z  Papui Nowej  Gwinei. Hierarcha pięć  dni wcześniej przybył do Sydney  aby  przewodniczyć   w Katedrze sydnejskiej uroczystej mszy świętej  z okazji  100 lecia Niepodległości Polski . W trakcie wieczoru  odbył się także  pokaz filmu dokumentalnego  „Outcasts - Szare Anioły” i spotkanie z  jego twórcami.

 Na samym  początku  spotkania bp Dariusz Kałuza  ordynariusz diecezji  Goroka w Papui Nowej Gwinei przybliżył gościom  swoją codzienną prace w papuaskim buszu.  W tle jego egzotycznej  opowieści mogliśmy zobaczyć barwne fotografie z życia lokalne ludności oraz posługi kapłana. Spotkanie prowadził ks. Kamil Zyłczyński.

Po prelekcji odbyła się seria pytań i odpowiedzi.  Jedno z nich dotyczyło możliwości zaangażowania się Polonii australijskiej w pomoc papuaską. Następnie Konsul  Irena  Juszczyk zaprezentowała warszawską ekipę filmową przybyłą na zaproszenie australijskiej Prowincji  Księży Chrystusowców w składzie:  Maciej i Tadeusz Sykowie - producenci filmowi,  Joanna Jackowska - dziennikarka oraz Lukasz Perkowski - operator.  Młodzi warszawiacy reprezentowali studio filmowe High Hope Films zlokalizowane przy warszawskiej parafii  Bł. Edmunda Bojanowskiego. Ekipa współtworzy również Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego, które od 2015 roku tworzy wyjątkowy film dokumentalny pt. „Pewność”. Zwiastun do zobaczenia tutaj: 
 Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego kanał YT.


Po krótkim  wstępie ze strony ekipy odbył się fascynujący pokaz filmu „Outcasts - Szare Anioly” .

 Film ten  powstawał ponad 10 lat. Opowiada o wspólnocie franciszkanów odnowy, którzy swoją główna siedzibę maja w Nowym Jorku. W swoim założeniu posługują w najtrudniejszych środowiskach: więzienia, narkomani, bezdomni i przestępcy. Na samym film prezentuje bohaterów w nowojorskiej scenerii, później widz przenosi się na ulice Irlandii i do mrocznego więzienia w Hondurasie.  Więcej o filmie: Komandosi św. Franciszka (Gość Niedzielny)

Franciszkanie odnowy obecnie są zakonem, który cieszy się największa ilością powołań. Film wyprodukowała nowojorskie studio filmowe: Grassroots Films, znane m.in.  z takich filmów jak The Human Experience czy Child 31. Reżyserem filmu jest Joseph Campo a dystrybutorem w Polsce oraz środowiskach polonijnych studio braci Syków: High Hope Films w Warszawie.


 Następnie odbyła się  ciekawa dyskusja o powstawaniu filmu oraz o misji studia, które w swojej działalności skupia się również na dokumentowaniu życia Polonii na całym świecie. Filmowcy przybyli do Australii, aby w duchu patriotycznym przygotować film o pracy polskich kapłanów oraz pokazać dorobek i kulturę  australijskiej Polonii. Film będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego 2019 roku. Swój honorowy patronat nad produkcja zadeklarował już Ambasador RP Michał Kołodziejski.

Tekst i zdjecia Tadeusz Syka

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy