polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

piątek, 9 listopada 2018

Laureaci XIII Festiwalu „Losy Polaków 2018”. Dwie nagrody dla Australii

Grand Prix wręczył Leszkowi Wiśniewskiemu z Lublina
 przewodniczący Jury Paweł Woldan.
Fot. K.Kozerski - FB Festiwal Polonijny Losy Polaków

Jury XIII Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2018” organizowanego przez  fundację Polska-Europa-Polonia  przyznało nagrody za  filmy, teledyski, programy telewizyjne, radiowe i multimedialne ukazujących zycie Polaków w ponad 20 krajach swiata.  Na Festiwal nadesłano 109 prac. Wśród nagrodzonych są dwie produkcje z Sydney autorstwa  Ernestyny Skuriat Kozek -„Ngarigo w Krakowie” i Andrzeja Siedleckiego - „Historia Polski w literaturze od Piasta do współczesności”.   Nagrody wręczono 3 i 4 listopada 2018 r w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

Grand Prix Festiwalu otrzymał Leszek Wiśniewski z TVP Lublin  za zestaw filmów historycznych: „Śladem legionowych bojów”, „Błękitna Armia 1917 - 1919, „Trzy losy – jedna Polska”, „Jastków 1915 – późne słowo o bitwie”.


Festiwal Polonijny „Losy Polaków” to przegląd profesjonalnych i amatorskich dzieł multimedialnych z zakresu: filmu, telewizji, radia, Internetu, którego tematem przewodnim w latach 2016 - 2022 roku jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego celem jest promocja polskiej historii, kultury, tradycji wśród odbiorców krajowych, a także środowisk polonijnych w świecie, pokazywanie losów Polaków mieszkających za granicą i ich związków z ojczyzną. Festiwal ma również służyć wyszukiwaniu wśród Polonii osób, które odniosły sukces w dziedzinie kultury, nauki, biznesu i ich promowaniu w kraju i za granicą.

Dwie nagrody tegorocznego Festiwalu jury przyznało autorom prac z Australii.
Wśród nagród regulaminowych podzielonych na 9 kategorii,  III Nagrodę w kategorii Film i produkcje telewizyjne  otrzymała - Ernestyna Skuriat-Kozek z sydnejskiego Kosciuszko Heritage Incorporation  za film „Ngarigo w Krakowie” ex equo  z  Grażyną Śpiewak (Białoruś), która z kolei wyróżniona została za film  „Polska szeroko otwartymi oczami”.

Film „Ngarigo w Krakowie” to reportaż z historycznej wyprawy Aborygenów - tradycyjnych kustoszy Mt. Kosciuszko do Krakowa w październiku 2017 r. na obchody dwustulecia śmierci Tadeusza Kościuszki. Organizatorem wyprawy było Stowarzyszenie   Kosciuszko Heritage Inc. z Sydney.  Na zaproszenie Kopca Kościuszki delegacja wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji "Integracje wokół Kościuszki", w uroczystościach na Kopcu Kościuszki oraz we Mszy św. w katedrze wawelskiej.




 

Wśród sześciu  nagród specjalnych na  „100-lecie Odzyskania Niepodległości” nagrodę  Prezesa Wspólnoty Polskiej- Dariusza Bonisławskiego  otrzymał  Andrzej Siedlecki z  Sydney za multimedialny program edukacyjny „Historia Polski w literaturze od Piasta do współczesności”.

Ten dwustuminutowy  cykl multimedialny w narracji autora z dedykacją dla nauczycieli historii lub języka polskiego obejmuje nagrania dźwiękowe wierszy, lub prozy z podkładem muzycznym, oraz komentarz historyczny. Zawiera utwory J. Ursyna Niemcewicza, Wyspiańskiego, Artura Oppmana, Tadeusza Gajcego, Feliksa Konarskiego, Z. Herberta, A. Bursy, E. Brylla, T. Różewicza i innych.


 


Pełna lista nagrodzonych osób podana została na stronie:  
 
Organizatorzy Festiwalu informują jednocześnie, że ze względu na trwające jeszcze na całym świecie Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości,  nie przyznało tradycyjnych nagród w kategoriach teledysków i stron internetowych.  Będą one ogłoszone w końcu roku, po zapoznaniu się z aktywnością twórców na całym świecie.
Festiwal „Losy Polaków" organizowany jest przez Fundację Polska-Europa-Polonia we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, Fundacją Solidarności Dziennikarskiej  przy wsparciu organizacji polonijnych. Honorowy patronat nad imprezą objęli: marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
kb/BumerangMedia/ Komitet Org. Festiwalu” LOSY POLAKOW 2018”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy