polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 14 października 2018

Apel uczestników I Światowego Forum Mediów Polonijnych

Część uczestników Forum Mediów z Janem Marią
 Jackowskim, z-cą przewodniczącego Komisji Kultury
 i Środków Przekazu Senatu RP i Filipem
Frąckowiakiem, z-cą dyrektora TVP Polonia
 Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia    
 
Na I Światowym Forum Mediów Polonijnych, które zakonczylo się w niedzielę, 23 września w Centrum Okopowa w Warszawie jego uczestnicy zwrócili się z prośbą do organizatorów oraz do Senatu RP o umożliwienie kontynuowania Forum w przyszłych latach. Obrady zakończyło przyjęcie przez uczestników Forum  dokumentu, w którym sformułowano najważniejsze merytoryczne wnioski konferencji. W Forum wzięlo udział 80 dziennikarzy polonijnych  z 25 krajów świata.
 

Uczestnicy Forum zaapelowali do "Wspólnoty Polskiej" o pozyskanie środków finansowych na realizację projektu utworzenia polonijnej grupy medialnej i dofinansowanie wspólnego portalu, który będzie obejmował swoją strukturą media polonijne z różnych krajów,  Do Senatu RP  o przyznanie środków finansowych na organizowanie corocznych forów mediów polonijnych, polegających na szkoleniach i warsztatach dla dziennikarzy i redaktorów polonijnych ze świata a do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o archiwizację polonijnych wydawnictw i audycji.


Poniżej treść uchwały i apelu oraz nasze nagranie wideo z wystąpienia Teresy Sygnarek - prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji,  podsumowującego Forum  w sali plenarnej Sejmu RP na zakończenie Zjazdu Polonii. I Światowe Forum Mediów Polonijnych odbyło się w ramach tego Zjazdu.
 
Niebawem pokażemy relację fotograficzną z Forum Mediów a dziennikarze, edytorzy i wydawcy polonijnii z innych krajów  uczestniczący w Forum  zaprezentują się Wam osobiście.
 
  

 

 
UCHWAŁA I ŚWIATOWEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH
 
 
Uczestnicy „I Światowego Forum Mediów Polonijnych” (ŚFMP) w Warszawie dziękują organizatorom:

Zrzeszeniu Organizacji Polonijnych w Szwecji, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych za zorganizowanie tegorocznego Forum oraz merytoryczne i profesjonalne przygotowanie programu Forum.

 
Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy dziękują Marszałkowi Senatu RP, Panu Stanisławowi Karczewskiemu za objęcie Forum patronatem honorowym oraz TVP Polonia za patronat medialny.
Podziękowania składamy Prezydentowi RP Panu Andrzejowi Dudzie za spotkanie w Pałacu Prezydenckim oraz przedstawicielom Sejmu RP za możliwość wzięcia udziału w dwóch sesjach, inauguracyjnej i podsumowującej, w siedzibie Sejmu RP.

Obecnością na Forum zaszczycili następujący prelegenci:
 


dr Jan Maria Jackowski, z-ca przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu RP;
Krzysztof Malinowski, Naczelnik Wydz. Strategii Promocji Polski, Departamentu Dyplomacji Publicznej   Kulturalnej MSZ;

Andrzej Fąfara, z-ca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ;
Grzegorz Jopkiewicz, Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ;
Artur Lompart, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ;
Filip Frąckowiak, z-ca dyrektora TVP Polonia;
Cezary Ciszewski, Akademia Filmowa TV C.A;
Wojciech Surmacz, prezes Polska Agencja Prasowa;
Aleksander Główczewski, Polska Agencja Prasowa;
dr Agnieszka Kamińska, z-ca dyrektora redaktora naczelnego Polskiego Radia 24;
 
Halina Ostas, kierownik Redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy;

 Edyta Późniak, magazyn radiowy „Polacy w świecie”;
Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
 

Dziękujemy wyżej wymienionym za obecność na Forum Mediów i wzięcie udziału w programie.
Światowe Forum Mediów Polonijnych odbyło się w ramach V Zjazdu Polonii Świata zorganizowanego przez Radę Polonii Świata, Senat RP i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Tegoroczne Forum było piątym z kolei spotkaniem, poprzednie cztery spotkania odbywały się jako Europejskie Fora Mediów Polonijnych. Udział w tegorocznym Forum wzięło 80 przedstawicieli mediów polonijnych (wydawnictw prasowych, portali, blogów, radia i telewizji) z 25 krajów z całego świata.
I Światowe Forum Mediów Polonijnych pokazało postępujący proces odchodzenia od wydawnictw drukowanych na rzecz portali, jednocześnie dostrzegając konieczność utrzymywania prasy drukowanej. Uczestnicy stwierdzają, że integracja poprzez merytoryczną współpracę i podnoszenie umiejętności poprzez szkolenia jest podstawową potrzebą środowisk mediów polonijnych.
Zwracamy się do władz polskich i organizatorów o wsparcie wszelkich inicjatyw i działań w tym zakresie.

 

Uczestnicy Forum przyjęli następujące wnioski:


Konieczna jest kontynuacja organizowania Forum Mediów Polonijnych przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.
 
Do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wnioskujemy o:

pozyskanie środków finansowych na realizację wartości dodanej Forum Mediów Polonijnych zgłoszonej podczas IV Forum w 2017 roku - projektu utworzenia polonijnej grupy medialnej
i dofinansowanie wspólnego portalu, który będzie obejmował swoją strukturą media polonijne z różnych krajów,

 Do Senatu RP wnioskujemy o:
 
- przyznanie środków finansowych na organizowanie corocznych forów mediów polonijnych,
 polegających na szkoleniach i warsztatach we współpracy z takimi mediami w Polsce jak: TVP, Polskie Radio i PAP, dla dziennikarzy i redaktorów polonijnych ze świata,
- wprowadzenie rzecznika reprezentującego media polonijne do udziału w posiedzeniach Komisji Senackiej spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
 
Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskujemy o:
 
- archiwizację polonijnych wydawnictw i audycji.
Powyższa treść została zatwierdzona przez uczestników I Światowego Forum Mediów Polonijnych.
 
Warszawa, 21 września 2018
 
 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy