polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

środa, 12 września 2018

Nowy cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Józef Kozłowski (cz.1)

Por. rez. Józef Kozłowski, Sydney. Fot. K.Bajkowski
Na historię każdej emigracji składają się indywidualne historie poszczególnych osób, które zdecydowały się  lub których życie do tego zmusiło porzucić ojczyznę i udać się w inne bliższe lub dalsze, przynoszące nadzieję na lepsze i bezpieczne życie strony świata.   Historie podóżników zawsze nas fascynują. Historie emigrantów  fascynują tym bardzej, bo to  nie tylko doraźna przygoda podyktowana ciekawością świata. To mniej lub więcej  szczęśliwa lub dramatyczna przygoda życia.   Wiele takich historii zostało spisanych, nakręcono filmy.  Najciewawsze jest jednak to, jak sami emigranci  o tym opowiadają.  W najbliższych miesiacąch niektórych z nich będzie  można usłyszeć i zobaczyć  na naszym portalu.
Bumerang Polski rozpoczyna cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych  unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.  Pierwszym bohaterem naszego  nowego cyklu pt. „Polacy w Australii”  jest Pan Józef Kozłowski  z Sydney. W marcu tego roku ukończył 97 lat.  

W ubieglych latach prezentowaliśmy  kilka opowieści emigrantów polskich w Australii m. in. Wandy Wiłkomirskiej, Zofii Krzyszkowskiej, Seweryna Ozdowskiego  i  Witolda Hulewicza.

Tytułem wstępu  krótka   historia Polonii australijskiej.  Sięga ona  XIX w. kiedy to pierwsza grupa osadników, pochodząca z Wielkopolski, osiedliła się w 1856 r. w Polish Hill River niedaleko miejscowości Sevenhill  w Australii Południowej.  . Obecnie mieści się tam  muzeum polskiej imigracji - Polish Hill River Church Museum, jako jeden ze znaczących punktów polonijnej mapy Australii.

Wg danych z 1947 roku do końca II wojny światowej niewielu Polaków przybywało do Australii. Statystyki mówią o zaledwie 6,5 tys. nowych osadników australijskich  urodzonych na terenach ówczesnej Polski.

Dopiero   znaczący  napływ Polaków nastąpił po zakończeniu wojny, kiedy do Australii przyjechało kilkadziesiąt tysięcy weteranów , ludzi uratowanych z obozów jenieckich i koncentracyjnych oraz innych uchodźców wojennych.  W latach 1947-54 W Australii osiedliło się ponad 50 tys. osób polskiego pochodzenia.  Później statystyki odnotowują dwa okresy napływu polskich emigrantów po tzw. odwilży gomułkowskiej   - 1957-66 (prawie 15 tys. osób) i  okres Solidarności i stanu wojennego - 1980-91 (ponad 25 tys. osób). Obecnie imigracja z Polski  do Australii jest niewielka. Imigrantami są głównie młodzi Polacy, którzy podejmują studia albo przyjeżdżają na kontrakty do pracy.

Do polskich korzeni  w Australii przyznaje się prawie 164 tys. jej mieszkańców. Co trzeci z tutejszych Polaków   urodził się w Polsce. Co trzeci też mówi na co dzień po polsku. Najwięcej  osób pochodzenia polskiego mieszka w australijskich metropoliach i ich okolicach -  Melbourne i Sydney.

Pierwszym bohaterem naszego cyklu jest jeden z najstarszych członków Polonii australijskiej,  97 letni Pan Józef Kozłowski.  Urodził się w Jarocinie w poznańskiem. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku, jako kadet szkoły wojskowej  bral udział w obronie Lwowa. Do Australii przybył  w 1949 roku. Mieszka w sydnejskiej dzielnicy Ashfield. Kultywuje niezmiennie wszystko co Polakowi drogie: język, tradycje,  obyczaje .  Posiada stopień porucznika rezerwy.   Mimo sędziwego wieku w miarę możliwości aktywnie uczestniczy w polonijnych  wydarzeniach  na terenie Sydney. 

Pierwsze trzy części naszego cyklu filmowego poświęcone są opowieści Pana Józefa. Pierwsza z nich dotyczy okresu od czasów młodości  w rodzinnym Jarocinie, kampanii wrześniowej 39 roku i pierwszego okresu okupacji niemieckiej do 1943 roku.
kb/BumerangMedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy