polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

piątek, 17 sierpnia 2018

Zakup australijskich fregat zablokowany przez premiera?

 Frigate HMAS Adelaide .
Fot. Jason A. Johnston (public domain)
Prezydent Andrzej Duda i delegacja MON z Mariuszem Błaszczakiem jest w drodze do Australii. Rozpoczynająca się jutro pierwsza oficjalna wizyta  głowy państwa polskiego w Związku Australijskim  miała się zakończyć podpisaniem listu intencyjnego na zakup sprzętu dla polskiego wojska, a konkretnie – fregat rakietowych typu Adelaide.  Tymczasem, jak podają TVN24 i Polska The Times, zakup ten został w ostatniej chwili zablokowany przez premiera  Mateusza Morawieckiego.

Według ustaleń Onetu, który powołuje się na źródło z otoczenia premiera, Morawiecki w ostatniej chwili miał zablokować zakup. Powodem miało być to, że australijskie fregaty są przestarzałe, nie spełniają wymagań i są nieprzystosowane do potrzeb polskiej armii. Jak informują media okręty tej serii są aktualnie złomowane albo zatapiane w celu przekształcenia ich w sztuczne rafy (jako atrakcja turystyczna).

Jeszcze kilka dni temu Kancelaria prezydenta informowała , że efektem zbliżających się rozmów polskiej delegacji w Australii będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które miały wzmocnić polską Marynarkę Wojenną.

Zwolennikami tego zakupu byli: zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Sprzeciw wyrażała natomiast opozycja  a także minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, który uważa, że zahamuje to proces budowania statków dla armii w polskich stoczniach.

Jako pierwszy informację o zablokowaniu zakupu fregat przez Morawieckiego podał Piotra Zaremba na łamach „Polskia The Times”. Według szacunków „Polska The Times” na inwestycję trzeba zarezerwować w budżecie 2-3 miliardy złotych. Jak zaznaczył portal Defence24.pl, fregaty z Australii dysponują starszą wersją uzbrojenia rakietowego, ich zakup może zahamować rozwój budowy rodzimych okrętów oraz zmusza do korzystania z pomocy zagranicznych wykonawców.
 
Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą  są w drodze na antypody.  Jutro rozpoczyna się   oficjalna 6-dniowa  wizyta głowy państwa polskiego   w  Australii i Nowej Zelandii. Pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w tych krajach ma dotyczyć kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami obu krajów oraz podpisanie licznych umów bilateralnych. W czasie czterodniowej wizyty w Australii para prezydencka odwiedzi Melbourne, Canberrę oraz Sydney.  Z kolei podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii prezydent i pierwsza dama odwiedzą Wellington i Auckland.  

W Sydney  Andrzej Duda weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym,  w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu  i spotka się  także z Polonią.

 Jak wynika  z komunikatu Konsulatu Generalnego RP w Sydney spotkanie z Polonią australijską  odbędzie  w poniedziałek wieczorem  (godz. 20:00) na terenie  sanktuarium maryjnego w sydnejskiej dzielnicy Marayong.
kb/BumerangMedia/Onet.pl/ Polska The Times/ Defence24.pl
 
* * *
 
Komentarz:

Polska marynarka wojenna bez australijskich fregat?

 

Prezydent Andrzej Duda i delegacja MON z szefem resortu na czele wyruszyli do Australii. Jednym z punktów wizyty miało być podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych dla Marynarki Wojennej. Ścisłe źródła Onetu w otoczeniu premiera potwierdzają: Mateusz Morawiecki w ostatniej chwili zablokował ten zakup.

Co mogło zadecydować o tak ostrej decyzji premiera Morawieckiego? Korespondent radia Sputnik Leonid Sigan rozmawiał na ten temat z publicystą Adamem Śmiechem.

— Wydaje mi się, że była to transakcja prawdopodobnie nieopłacalna. Po pierwsze finansowo, po drugie niemająca przełożenia na strategię zarówno rozwoju polskiej marynarki wojennej, jak i strategię jej ewentualnego użycia w sytuacji wojennej. Jak wiemy już od kilkunastu lat — chociaż tu są zapóźnienia jeszcze dalej sięgające — polska marynarka znajduje się w bardzo trudnym stanie. I zakup takich nie najnowszych fregat byłby oczywiście możliwy propagandowo do wyzyskania. Natomiast w sensie wartości bojowej i tego przełożenia finansowo-strategicznego, wydaje mi się, to mogło zadecydować, że ewentualne plusy propagandowe były mniejsze niż minusy. Zapewne w związku z tym tak zadecydował premier.
 
Więcej: Sputnik Polska
 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy