polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W środę wieczorem w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyły się rozmowy z rolnikami, którzy protestowali przeciwko wwożeniu ukraińskiego zboża do Polski. Zostało wypracowane porozumienie, które obejmuje 11 punktów, m.in. przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy oraz wprowadzenia „Tarczy dla branży rolno-spożywczej” w wysokości co najmniej 10 mld zł. Od czerwca 2022 roku Ukraina mogła bez ograniczeń taryfowych i pozataryfowych wwozić zboże do UE. W praktyce większość pozostawala w Polsce co zrodziło narastające problemy polskich producentów. * * * AUSTRALIA: Lider Partii Pracy Chris Minns będzie 47. premierem Nowej Poludniowej Walii – prowadząc swoją partię do zwycięstwa po 12 latach w opozycji. Dominic Perrottet i jego rząd koalicyjny zostali odsunięci od władzy w wyborach stanowych , które odbyły się w sobotę. * * * SWIAT: Serbia zapomni o agresji NATO z 1999 roku tylko wtedy, gdy wszyscy Serbowie znikną, powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vucic, przemawiając na uroczystościach żałobnych z okazji 24. rocznicy agresji NATO na Jugosławię. Wypowiedź Vucicia była odpowiedzią na słowa ambasadora USA w Belgradzie Christophera Hilla, który wyraził nadzieję, że "Serbowie zapomną o swoich żalach" wobec agresji NATO.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "WYSZYŃSKI" - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE" - Konsulat Generalny RP w Sydney, 10.03, godz. 18:30

sobota, 21 lipca 2018

Ukończenie pierwszego półrocza w The Polish School of Sydney

Nauczyciele języka polskiego na  konferencji stanowej
dla nauczycieli . Fot. The Polish School of Sydney
Trudno jest uwierzyć, że pierwszą połowę roku szkolnego mamy już za sobą. W ciągu minionego półrocza, nasi uczniowie, jak zwykle,  starli się osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce języka polskiego. Włożyli w to wiele wysiłku poprzez aktywny udział w pracach klasowych  oraz odrabianie prac domowych.

Nasi uczniowie są priorytetem na każdej lekcji, gdzie w miłej atmosferze, wspólnie z kolegami i koleżankami zgłębiają aktywnie znajomość języka polskiego. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego zaangażowania naszych  nauczycieli oraz ich troski o każdego ucznia.


Obecnie, nasi nauczyciele są bardzo zajęci sprawdzaniem egzaminów końcowych z drugiego okresu szkolnego oraz przygotowywaniem półrocznych raportów. Rodzice otrzymają te raporty w czasie zaplanowanej  na 11 sierpnia wywiadówki. Raporty te zawierają podsumowanie i ocenę pracy  uczniów w pierwszym półroczu (okres 1 i 2). Kadra nauczycielska naszej szkoły wkłada wiele trudu i wysiłku w przygotowanie tych raportów oraz  portfolios zawierających prace i egzaminy uczniów. Chciałabym zachęcić wszystkich rodziców do wzięcia udziału w spotkaniu z nauczycielem swojego dziecka w celu przedyskutowania jego postępów w nauce oraz wspólnego wytyczania  celów na drugie półrocze.

Nasi nauczyciele przykładają dużą wagę do swojego rozwoju zawodowego, ponieważ zależy im na udoskonalaniu umiejętności w zakresie nauczania, a tym samym wychodzeniu  naprzeciw potrzebom swoich uczniów. W tym półroczu, wszyscy  nauczyciele wzięli udział w dorocznej konferencji stanowej dla nauczycieli szkół etnicznych zorganizowanej przez Federację Szkół Etnicznych w NPW. Konferencja ta miała miejsce 28 kwietnia na University of Sydney. Tematem wiodącym konferencji był: Języki Etniczne w XXI wieku.

Głównymi prelegentami byli światowej sławy eksperci w nauczaniu języków: Profesor David Nunan oraz Profesor Ingrid Piller. Ponadto, uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w kilku z 30 zaoferowanych warsztatów szkoleniowych prowadzonych przez znanych i cenionych prezenterów z ogromnym doświadczeniem  w zakresie nauczania języków etnicznych,  pracowników naukowych oraz nauczycieli. Wszystkie warsztaty były nadzwyczaj praktyczne i przydatne.

Konferencja ta umożliwiła naszej kadrze dalszy rozwój zawodowy poprzez nabycie nowych i ważnych umiejętności takich jak:  przygotowywanie materiałów do nauczania, planowanie i przygotowywanie egzaminów, ocenianie uczniów, a także wykorzystywanie na lekcjach technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Z ogromną przyjemnością chciałbym Państwa poinformować, ze Pani Anna Sawicka i Pani Anna Jordan ukończyły kurs “ Certifikat w Nauczaniu Języków” prowadzony przez University of Sydney na zlecenie Departamentu Edukacji NPW. Gratulujemy serdecznie obu Paniom ukończenia tego nadzwyczaj przydatnego kursu, który był nie lada wyzwaniem – wymagał bowiem 60 godzin nauki (kosztem  czasu wolnego!)

Ponadto, gratuluję :

·         Pani Marii Gizie ukończenia kursu pierwszej pomocy oraz jednodniowego kursu na temat zarządzania klasą, nauczania wielopoziomowego oraz programowania.

·         Pani Anicie Książek ukończenia kursów pierwszej pomocy, resuscytacji oraz zachowania w niebezpiecznych sytuacjach i ewakuacji.

 
Obecnie, nasza szkoła jest w trakcie współorganizowania kolejnej dorocznej Konferencji Nauczycieli Języka Polskiego, która odbędzie się 1 września na Sydney University.  W tym  szczególnym roku kiedy Polonia na  całym świecie celebruje 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, konferencja nasza odbędzie się pod hasłem : Utrzymanie języka, kultury i obyczajów polskich wśród diaspory polskiej. Konferencja ta będzie w znacznej mierze sponsorowana przez rząd Rzeczypospolitej  Polskiej. Oczekujemy również dotacji z Departamentu Edukacji NPW.

Gratulacje dla wszystkich uczniów The Polish School of Sydney za pomyślne ukończenie pierwszego półrocza . Chciałabym także podziękować serdecznie naszej niestrudzonej i ciężko pracującej kadrze nauczycielskiej za ogrom pracy jaką wykonała w pierwszym półroczu oraz wszystkim rodzicom za wspieranie swoich dzieci w nauce języka polskiego.

Gosia Vella
Koordynator do Spraw Nauczania
The Polish School of Sydney


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy