polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 12 grudnia 2017

Unikalne książki pod choinkę w Księgarni Bumeranga Polskiego


Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia otwarta została  Internetowa Księgarnia Bumeranga Polskiego. Promujemy w niej unikalne i raczej trudno dostępne już na rynku pozycje książkowe polskich i polonijnych autorów - książki, które warto mieć w swoich domowych zbiorach lub nabyć jako prezent pod choinkę dla najbliższych czy też australijskich, anglojęzycznych przyjaciół.

Pierwszą pozycją książkową, którą polecamy to bestelerowa, mająca swą premierę pod koniec października książka  Joanny Podsadeckiej pod tytułem “Sztuka Czułości”, czyli Ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze. Charyzmatycznego   Ksiądza Jana nie trzeba przedstawiać czytelnikom Bumeranga Polskiego. Wiele o nim pisaliśmy. Miliony Polaków pokochały Księdza Jana  za jego wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Dziesięć miesięcy przed śmiercią odwiedził Australię.

W ksiażce  „Sztuka czułości”  zawarte są wzruszające i dramatyczne opowieści  ludzi, z którymi się tu  spotkał oraz wypowiedzi księdza Jana podczas pobytu   Australii.  Książka  ukazała się nakładem  oficyny  wydawniczej WAM. O książce pisaliśmy więcej w BP tu: "Sztuka czułości" czyli australijskie spotkania ks. Jana Kaczkowskiego .

Druga książka, którą polecamy  to „Konsul” Bogumiły Żongołłowicz. Jest to wydana również w  pażdzierniku biografia konsula Władyslawa  Noskowskiego – pierwszego z rodowodem polskim konsula RP w Australii. Bogumiła Żongołowicz , niestrudzona badaczka Polonii australijskiej przedstawiła dogłębnie życie  nieprzecietnego Polaka żyjacego w Sydney, dziennikarza, krytyka muzycznego, hollywoodzkiego aktora i sekretarza Jana Ignacego Paderewskiego a przede wszystkim  - co ciekawe jest dla Polonii australijskiej -  honorowego konsula generalnego  RP w Sydney.  Warto nabyć tę książkę i wybrać się na stary cmentarz w St. Leonards bowiem  tam,  staraniem autorki książki,  na miejscu pochówku konsula, po kilkudziesięciu bezimiennych latach, pojawiła się płyta nagrobna z jego nazwiskiem. Zob.: Śladami pierwszego, z rodowodem polskim konsula RP w Sydney .

Kolejną pozycją którą serdecznie polecamy to już unikatowa książka -  niemal biblia sztuki aborygeńskiej po polsku - autorstwa Ryszarda Bednarowicza  pt. „Sztuka Aborygenów” . Książka ukazała sie 2004 roku i praktycznie nie ma jej już na rynku.   Ryszard Bednarowicz to niekwestionowany  polski ekspert  ds.  życia i sztuki Aborygenów,  rodem z Poznania, osiadły na stałe w Australii, obecnie w  Alice Springs. Niedawno wypowiadał się o twórczości Aborygenów  przed kamerą  Bumeranga Polskiego podczas sydnejskiej wystawy żony, Juilianny Bednarowicz – malarki, zajmującej sie portretowaniem Aborygenów. Zob. Wideo - BumerangMedia

W naszej księgarni internetowej polecamy również  książki dla lubiących poezję przyjaciół polsko-angielskojęzycznych i nie znających polskiego Australijczyków  uznanego tłumacza literatury polskiej, sydnejczyka , Marcela Weylanda:: „Pan Tadeusz” (ang.)  i „SŁOWO - 200 lat poezji polskiej” (pol.- ang.).
oraz  również w wersji angielskiej, wydana w bieżącym roku “Love, Sex and Death in the Poetry of Boleslaw Lesmian”.  Dla tych, którzy chcą zapoznać się z niezwykłą historią życia autora powyższych pozycji polecamy książkę pt. "The Boy on the Tricycle"  (ang.).
  Zapraszamy do odwiedzenia naszej internetowej księgarni:



 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy