polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 25 listopada 2017

"W hołdzie wolności": Koncert Andrzeja Jagodzińskiego w Ashfield

"W hołdzie wolności": Czesław Bartkowski,  Agnieszka
Wilczyńska, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz, Andrzej
 Łukasik, Robert Majewski i Andrzej Jagodziński.
Fot. K.Bajkowski
 
Repertuar subtelnie, niemal idealnie dobrany na obecny czas. Od  anonimowej kompozycji „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani...", poprzez  „Nie pytaj o Polskę”  Grzegorza Ciechowskiego  po „słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Tak dla refleksji nad stanem naszej wolności  i tu i tam. Wszystkie  patriotyczne  i z  podtekstem, często poważnym ale i ironicznym a nawet sarkastycznym.  „W Hołdzie Wolności” pod takim tytułem  grupa wybitnych polskich artystów jazzowych po kierunkiem Andrzeja Jagodzińskiego zagrała  16 listopada koncert  w Klubie Polskim w Ashfield. Emocji w warstwie muzycznej i tekstowej muzycy nie pożałowali widowni. Rzadka okazja w Sydney posłuchania polskich wykonań z najwyższej półki.

Koncert  został zorganizowany  z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości  Polski pod patronatem  Ambasady RP w Canberze, Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Towarzystwa Polskiej Kultury w Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Patronem medialnym był Bumerang Polski.

Na  koncert „ W hołdzie wolności”  składała się  wiązanka subtelnie dobranych,  znanych  piosenek patriotycznych i wolnościowych w znakomitych, oryginalnych aranżacjach jazzowych Andrzeja Jagodzińskiego - jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych  w świecie polskich pianistów jazzowych. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wybitni artyści polskiej sceny. Oprócz Jagodziński Trio w składzie Andrzej Jagodziński (fortepian , akordeon) , Andrzej Łukasik (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja) na scenie Klubu Polskiego w Ashfield wystąpili  Janusz Strobel (gitara), Robert Majewski (trąbka) oraz Anna (Nula) Stankiewicz i Agnieszka Wilczyńska (śpiew).
- Hołd wolności złożymy poprzez muzykę, poprzez pieśni, piosenki, bo jak wiadomo muzyka towarzyszyła nam zawsze  w naszej jakże zawiłej historii. Dziś już nie mamy tych dylematów, dziś już nie musimy umierać za ojczyznę ale warto pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. – mówiła na wstępie koncertu Anna  Stankiewicz – znana w kręgach piosenki literackiej artystka, występująca obecnie pod imieniem Nula.

Na końcu,  po  słynnych  „Murach” Jacka Kaczmarskiego przekazała publiczności przesłanie „na dzisiaj, na jutro na zawsze, abyśmy nie budowali dzielących nas murów ale abyśmy je burzyli”.
kb.BumerangMedia 
 
Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego  Bumeranga Polskiego w realizacji Krzysztofa Bajkowskiego  z koncertu oraz  fotoreportażu  Tomka Koprowskiego .










 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy