polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 20 sierpnia 2017

Genealogia – nauka, snobizm czy pasja?

Dla większości ludzi znajomość rodziców i dziadków to wystarczające informacje na temat własnych korzeni. Są tacy, którzy lekceważą genealogię, uważają, że zaspokaja ona przede wszystkim ludzką próżność i nie wspomaga rzetelnymi osiągnięciami wiedzę historyczną.

Dla innych jednak dyscyplina ta jest bardzo ważną częścią życia, jest tajemnicą, magią, powrotem do dalekiej przeszłości – udowadnia, że nie wzięliśmy się znikąd, że jesteśmy ważni.
Na czym więc polega istota genealogii? Posłużę się dwuwierszem nieznanego mi autora, którą znalazłem w internecie:

„Gdyby nie Przodkowie moi, nic by mnie nie było,
Nic świadomości, nic duszy, nic ciała.

To Pradziadów znojne życie, że jestem, sprawiło,
A ze mną i we mnie cząstka ich została.”

23 czerwca odbyła się w Melbourne konferencja  Lokalnego Ośrodka Metodycznego w Australii – „Treści patriotyczne w nauczaniu języka polskiego jako drugiego”. Konferencja ta została opisana w Tygodniku Polskim (polonijny tygodnik w Melbourne - przyp. red.).
W konferencji także uczestniczyli goście Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej z racji wspólnego projektu projektu dla polskich szkół w Melbourne – „Młodzi detektywi historii rodzinnej”. I tak dr Zdzisław Derwiński we wstępie do warsztatu genealogicznego mówił o tym, jak to w Narodowej Galerii w Canberze odkryto obraz Jadwigi de Tarczynski pędzla Maxa Meldruna i w ten sposób ożyła nieznana historia polskich emigrantów, a przedstawiono ją publiczności na wystawie w czasie ubiegłorocznego PolArt w Melbourne.

Prelekcja dr. Derwińskiego stała się ciekawym wstępem do warsztatu genealogicznego dla nauczycieli i rodziców, poprowadzonym przez Lucynę Artymiuk. Lucyna jest entuzjastką genealogii i w poprzednich latach prowadziła warsztaty genealogiczne w Melbourne i innych miastach.Tym razem zaprezentowała projekt (wsparty finansowo przez Konsulat Generalny RP w Sydney) pt. „Młodzi detektywi historii rodzinnej” – adresowany głównie do  nauczycieli i rodziców. W przyszłości planowane są warsztaty dla uczniów szkół języka polskiego w Melbourne.
Lucyna z entuzjazmem przedstawiała słownie i wizualnie jak uczynić genealogię atrakcyjną dla naszych dzieci, młodzieży i wnuków? Co to jest genealogia? Jakie jest zadanie genealogii? Następnie przeszła do praktycznej strony jak rozpocząć podróż w historię/przeszłość, jak przejść z „żywej historii” do wiedzy o okresach historycznych i wydarzeniach (historia świata, historia Polski, historia Australii). Odkrywanie poszczególnych członków rodziny z przeszłości;  ich doświadczenia, tragedie, radości; ich wpływ na rodziny, społeczności i kraje.  Dalej, gdzie należy szukać źródeł informacji. Na podstawie tych różnych informacji mogą powstać książki wspomnieniowe czy albumy, drzewa rodzinne, strony internetowe – eseje, poezje, książki historyczne – fikcje literackie. Po wielu pytaniach i sugestiach, uczestnicy konferencji mieli możność przedyskutować jaką rolę powinni spełniać nauczyciele, a także rodzice, aby zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania się genealogią.

Zachęcamy inne środowiska polonijne, szkoły języka polskiego (nie tylko w Melbourne) do podjęcia trudu, by zachować co się da z polskości w Australii. Utrwalmy zwykłe historie i te znaczące osiągnięcia, jak rozwijała się społeczność polonijna w kraju osiedlenia tj. w Australii. W podsumowaniu warsztatu, Lucyna apelowała: „ Szukaj swoich australijskich przodków aż do pierwszego imigranta; zbadaj ich polskie pochodzenie, miejsce zamieszkania, religię; zacznij od siebie, zbieraj dokumenty i pracuj cofając się systematycznie „w przeszłość”; sprawdź jaka dokumentacja jest dostępna; ucz się i staraj się zrozumieć polską historię”.
Wspaniała zachęta nie tylko dla nauczycieli,  rodziców ale i dla ich dzieci i wszystkich Polaków w Australii.

Czytelniku, jeżeli jesteś zainteresowany projektem oraz  wszelkimi radami, a może przeprowadzeniem takiego warsztatu w twoim mieście, skontaktuj się:

Lucyna Artymiuk: mob. 0403655044     email: [email protected]

Bogusław Kot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy