polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 30 maja 2017

Pierwsza kobieta Prezesem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Małgorzata Kwiatkowska - nowy prezes
Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.
Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia
Małgorzata Kwiatkowska - urodzona w Łodzi w 1950 roku, długoletnia działaczka polonijna z Sydney, w młodości wielokrotna mistrzyni i reprezentantka Polski w koszykówce została  nowym prezesem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.  O zjeździe RNPA, który odbył się w miniony weekend w Brisbane informuje Ita Szymańska, rzecznik Rady.


W dniach 27-28 maja 2017 roku odbył się 49. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w Brisbane, Queensland.  W obradach wzięło udział 17 organizacji, które reprezentowało 43 delegatów dysponujących 62 mandatami. Gośćmi Zjazdu byli Konsul Generalna RP w Sydney Pani Regina Jurkowska i Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii ks. Wiesław Słowik.

 Po uzyskaniu absolutorium i po zwrocie jednego specjalnego mandatu, przysługującego członkowi ustȩpującego Prezydium,  w głosowaniu na prezesa i wiceprezesa wzięło udział 61 mandatów.


W wyniku wyborów nowych władz Rady Naczelnej, na czele Prezydium stanęła pani Małgorzata Kwiatkowska z Sydney, na którą oddano 40 głosów (20 głosów uzyskał drugi z kandydatów, p. Adam Gajkowski, 1 głos był nieważny). Stanowisko wiceprezesa objął pan Marian Radny z Newcastle na którego oddano 38 głosów przy 18 głosach sprzeciwu i 5 głosach nieważnych.  Oboje są dobrze znani nie tylko w środowisku Polonii australijskiej, na rzecz której pracują społecznie od wielu lat, ale również w Polsce, w placówkach rządu RP oraz organizacjach pozarządowych, z którymi utrzymują regularne kontakty, owocujące inicjatywami na rzecz organizacji polonijnych w Australii.

„Jestem bardzo zadowolona z wyniku wyborów nowego prezydium Rady Naczelnej, dziękujȩ kolegom z organizacji członkowskich Rady za wsparcie,” powiedziała Małgorzata Kwiatkowska po wyborach.  „Myślę, że nowy zespół Prezydium będzie znakomicie współpracował przy realizacji naszych zadań programowych”.

W skład Prezydium weszli również Helena Andrusiewicz, Marek Bartczak,  Edward Dudziński, Henryk Kurylewski,  Iwona Rafalski, Joanna Merwart, Ita Szymańska,  Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski oraz Leszek Wikarjusz.

„Jest to dynamiczna grupa działaczy, obejmująca kilka stanów, liczymy zatem na szerszy wkład organizacji terenowych w prace Prezydium”, dodał nowy wiceprezes, pan Marian Radny.

Więcej informacji na witrynie Rady Naczelnej Polonii Australijskiej www.polishcouncil.org.au.

Ita Szymańska
Rzecznik RNPA

Uczestnicy Zjazdu w Brisbane. Fot. B.Filip




* * *


Udział Przedstawicieli Prezydium Rady Naczelnej (RNPA) w oficjalnych spotkaniach z ministrem spraw zagranicznych RP Witoldem Waszczykowskim w Sydney i Canberze



Na początku maja br. minister Witold Waszczykowski przybył  z wizytą do Australii, gdzie oprócz oficjalnych rozmów ze stroną australijską, spotkał siȩ również z Polonią. Spotkania polonijne, połączone z obchodami rocznicowymi Konstytucji 3 Maja, odbyły siȩ w Konsulacie Generalnym w Sydney oraz w Ambasadzie RP w Canberze i na obydwa przedstawiciele Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA) otrzymali oficjalne zaproszenia.

W poniedziałek 1 maja min. Witold Waszczykowski był gościem Konsula Generalnego p. Reginy Jurkowskiej. Na tym spotkaniu RNPA reprezentował p. Marek Bartczak, członek Prezydium RNPA. We wtorek 2 maja na spotkaniu z Ministrem Waszczykowskim i Ambasadorem RP Pawłem Milewskim w Ambasadzie RP w Canberze, RNPA reprezentował członek Prezydium, Henryk Kurylewski, bȩdący jednocześnie dyrektorem artystycznym najbliższego Festiwalu PolArt2018, który odbȩdzie siȩ na przełomie 2017/18 roku w Brisbane. Na spotkaniu w Konsulacie p. Marek Bartczak wygłosił krótkie przemówienie, którego treść podajemy poniżej. Komunikat niniejszy stanowi uzupełnienie do publikacji na temat spotkania Polonii australijskiej z min. Waszczykowskim które pojawily siȩ już w mediach polonijnych.

Wystąpienie p. Marka Bartczaka na spotkaniu z min. Waszczykowskim w Sydney w dniu 1 maja:

 „Pani Konsul, Panie Ministrze, Panie Ambasadorze,  Szanowni Państwo,
Mam zaszczyt i przyjemność reprezentować na dzisiejszym spotkaniu Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, jako członek tego gremium, pod nieobecność prezesa L. Wikarjusza i wiceprezesa M. Kwiatkowskiej, którzy przebywają w Polsce na obradach kongresu Rady Polonii Świata.
Mam również zaszczyt, w imieniu Rady Naczelnej, przywitać na forum polonijnym, pierwszego gościa dzisiejszego spotkania, przedstawiciela rządu polskiego, ministra spraw zagranicznnych RP, p.Witolda Waszczykowskiego. Bardzo dziȩkujemy za przybycie do Australii i spotkanie z Polonią; to ogromny zaszczyt,  jako że takie wizyty na takim szczeblu w Australii zdarzają siȩ raczej rzadko. A szkoda. Dziȩkujemy Panie Ministrze.
Spotkanie dzisiejsze odbywa siȩ z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Jak  Pani Konsul to już zauważyła w swoim przemówieniu, ta Konstytucja, druga na świecie, a pierwsza w Europie, okazała siȩ w praktyce kawałkiem papieru o znaczeniu, choć donioslym, to wyłącznie już dzisiaj historycznym. Nie spodobała siȩ naszym sąsiadom, którzy również z tego powodu zniszczyli nasz kraj rozbiorami, pozbawiając Polaków państwowości na 120 lat. Chcȩ nawiązać w ten sposób do konstytucji, czyli ustawy zasadniczej, która obowiązuje w wolnej Polsce dzisiaj, i jak dziwnie histora zatacza swe krȩegi.
Wszyscy jesteśmy świadkami gorącego dyskursu politycznego w Polsce  o konstytucjȩ która obowiązuje w Polsce od 1996 roku. Dyskusje i spory toczą siȩ o zapisy tej konstytucji i ich interpretacje. Co ciekawe, tymi sporami interesują siȩ również kraje Wspólnoty Europejskiej, której Polska pozostaje członkiem. Wszyscy mamy nadziejȩ jednak, że te wewnetrzne dyskusje i zewnȩtrzne nimi zainteresowanie, stworzy polską demokracjȩ i samą Polskȩ mocniejszą, i wewnȩtrznie i zewnȩtrznie.  Wierzymy tym samym, że Polska da kolejny przykład jak spory i dyskusje, o ile są mertoryczne, prowadzić mogą do porozumienia, zgody i budowy czegoś trwale wartościowego – dostatniej, pełnej respektu swoich obywateli i sąsiadów Polski. Tego Polsce dzisiaj życzymy.

Jescze raz dziȩkujȩ Pani Konsul za zaproszenie, a Panu Ministrowi i Państwu za uwagȩ.”


Rzecznik RNPA
Ita Szymańska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy