polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił utworzenie koalicji w celu dostarczenia broni dalekiego zasięgu na Ukrainę. Kraje zachodnie na szczycie w Paryżu dyskutowały również o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, ale nie osiągnęły konsensusu. Na zakończenie szczytu w Paryżu Macron nie wykluczył wysłania wojsk na Ukrainę w przyszłości. Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwił się dostawom na Ukrainę rakiet manewrujących Taurus. Obawia się bowiem, że jego kraj mógłby zostać wciągnięty w konflikt.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

środa, 19 października 2016

Konferencja dla nauczycieli szkół polonijnych w Canberze

Nauczyciele polonijni podczas konferencji w Canberze.
Pod nazwą „Nowoczesne techniki nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce w australijskiej szkole polonijnej” na przełomie września i października w Canberze  odbyła się trzydniowa konferencja, w której uczestniczyło 47 nauczycieli z 17 szkół polonijnych z Wiktorii, Nowej Południowej Walii, Queensland i Australijskiego Terytorium Stołecznego, o czym w swym reportażu pisze Joanna Fenik.
 
Jest piątek - wczesne popołudnie - wyruszamy z Sydney do Canberry. Od samego rana ostatnie przygotowania i telefony. Jeszcze tylko uściski od dzieci, mężów i w drogę. Jedziemy razem, we cztery w samochodzie - trzy nauczycielki z Polskiej Szkoły Sobotniej w Ashfield i pani Wiesława z polskiej szkoły średniej w Chatswood. Na miejsce mamy przyjechać ok. godz. 17.

W samochodzie czuć podniecenie konferencją, samym wyjazdem, oderwaniem się od codziennej rutyny. Podróż mija nam błyskawicznie - rozmawiamy o szkolnych sprawach, wymieniamy się doświadczeniami, dużo się śmiejemy. Jak się jest z kobietami, nie można milczeć, zawsze jest mnóstwo tematów. 
W Sydney żegnała nas prawdziwie wiosenna pogoda, ale w Canberze ma być tylko 11 stopni i deszcz. Stąd w walizkach ciepłe ubrania. Przydadzą się - jeszcze przed Canberrą widać wyraźną zmianę aury. Co tu dużo mówić - jest zimno -  właściwie bardzo zimno i w dodatku padają przelotne deszcze.

Za to na miejscu - bardzo ciepło i miło witają nas  panie z Melbourne, które przybyły dzień wcześniej. Zostałyśmy podjęte z nasza polską gościnnością - był poczęstunek i rozgrzewająca herbata.  Dzięki uprzejmości ks. Edmunda Budziłowicza będziemy mieszkać w Ośrodku św. Jana Pawła II w  Narrabundah.


Powoli zjeżdżają się pozostali uczestnicy konferencji. Jest nas razem około pięćdziesięciu przedstawicieli siedemnastu polskich szkół z kilku stanów Australii, m. in. z Nowej Południowej Walii, Queensland, Wiktorii oraz Australijskiego Terytorium Stołecznego. Można powiedzieć, że spotkało się  grono pedagogiczne całkiem sporej szkoły.
Po wspólnym śniadaniu udajemy się do usytuowanego po sąsiedzku Hotelu Ibis w Narrabundah na warsztaty prowadzone przez panią Lilianę Sosnowską. Perfekcyjnie przygotowana pani Liliana jest przedstawicielką Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie. Jest to jednostka Ministerstwa Edukacji Narodowej wspomagająca merytorycznie i metodycznie nauczycieli polonijnych. Poranne wykłady zaszczyca swoją obecnością Regina Jurkowska, Konsul Generalny RP w Sydney. To dla nas, uczestniczek ważne, bo to właśnie Konsulat Generalnego RP w Sydney sfinansował przylot pani Liliany Sosnowskiej z Polski. 

Tu warto wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu organizatorek naszego spotkania. Konferencja to efekt pracy i przygotowań niezastąpionej  Elżbiety Cesarskiej, przewodniczącej Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej oraz  Bożeny Iwanowskiej (Koordynatorki Działu Szkolnego Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii).  Nie można zapomnieć, że zorganizowanie konferencji nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe ze strony Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Wspólnoty Polskiej w Ostródzie i Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Nasze spotkanie to dowód na to, że nauczyciele bardzo lubią się sami uczyć. A plan zajęć podczas naszej konferencji był bardzo bogaty i obejmował różne zagadnienia związane z doskonaleniem technik nauczania w szkołach polonijnych.

Część pierwsza pod tytułem "Z pasją o Polsce" - została poświęcona tematowi wspomagania nauczania i zdobywania wiedzy o Polsce przez technologie informacyjno-komunikacyjne. Omawialiśmy i przeglądaliśmy  m.in. interaktywną mapę Polski, e-podręczniki, e-lekcje, dynamiczne podręczniki, programy multimedialne i wiele innych narzędzi, które możemy wykorzystywać w codziennej pracy z uczniami, dla których współczesne technologie są naturalną częścią  rzeczywistości.
Ciekawym przerywnikiem w wykładach była multimedialna prezentacja przygotowana przez panią Halinę Puszkar, która z pasją opowiadała nam o swoich doświadczeniach i przeżyciach z konferencji w Polsce. 

Z kolei dr Piotr Kipka omówił trudne zagadnienie "Gramatyki w australijskiej szkole i szkole polskiej". Uświadomił nam zmiany i ich skutki w podejściu do nauczania gramatyki w szkołach australijskich, a także pokazał, czego należały uczyć polskich studentów, żeby gramatyka nie była dla nich taka trudna i niezrozumiała, ale przeciwnie: ciekawa i przystępna.  

 
Podczas szkolenia zostaliśmy podzieleni na grupy, odpowiadające poziomom klas, z którymi pracują poszczególni nauczyciele pracują. Przedszkolanki były w jednej grupie, nauczyciele klas 1 i 2 w innej, nauczyciele przygotowujący młodzież do matury w kolejnej. To był świetny pomysł, bo praca w takich grupach jeszcze bardziej nas zintegrowała i pozwoliła na wymianę doświadczeń.

Pogodna atmosfera zajęć udzieliła się również aurze. Zza chmur wychyliło się słońce i pogoda  poprawiła się zdecydowanie.

 A praca szła nam "śpiewająco". W drugiej części warsztatów pod tytułem "Piosenka jest dobra na wszystko" tworzyliśmy podkłady i śpiewniki muzyczne. Pani Lilianna Sosnowska umiejętnie uczyła nas, jak wyszukiwać piosenek w Internecie i jak je zapisywać, aby móc z nich potem korzystać podczas lekcji. To były bardzo twórcze zajęcia. Ćwiczyliśmy tworzenie ścieżek dźwiękowych, edycję tekstu i tworzenie śpiewników ze spisem treści. 


Finałem tej części szkolenia były grupowe prezentacje polskich piosenek. Każda grupa musiała wyszukać utwór, obrobić go, a potem zaprezentować podczas mini koncertu  "Śpiewać każdy może". 
 
Po zajęciach, wieczorem wszyscy udaliśmy się do   Ambasady RP w Canberze. Ambasador RP, Pan Paweł Milewski zaprosił nas na przyjęcie zorganizowane dla uhonorowania nauczycieli polonijnych. Jednym z gości była także Konsul Regina Jurkowska. Wieczór uświetnił występ dziecięcego zespołu "Wielkopolska" z Canberry. W ambasadzie poczuliśmy się jak w Polsce - częścią przyjęcia była tradycyjna polska kolacja z pierogami, makowcami i wieloma innymi smakołykami. W tej wyjątkowej, niemal rodzinnej atmosferze spędziliśmy cały wieczór. Nauczyciele - uczestnicy konferencji nawiązywali nowe kontakty i przyjaźnie, w gwarze rozmów można było usłyszeć jak planują współpracę,  rozmawiają o nowych projekty i nawzajem się inspirują. To było przemiłe i niezapomniane zakończenie jakże bogatego dnia zajęć!

  Niedzielne wykłady miały na celu przybliżyć nam temat dydaktyki medialnej - czyli jak unowocześnić warsztat pracy i zasoby edukacyjne nauczycieli polonijnych. Podczas zajęć: "Informacja to potęga" oraz "Wiem co i wiem jak, czyli nowatorskie podejście do lekcji języka polskiego" pani Lilianna Sosnowska w ciekawy sposób przedstawiła nam strategie efektywnego wyszukiwania informacji w Internecie oraz sposoby wykorzystywania tych zasobów w czasie lekcji. Nauczyciele dostali obszerną bazę danych: ciekawe internetowe zasoby  wydawnictw, bibliotek, czasopism czy nawet bazę wirtualnych wycieczek  i spacerów po muzeach.Konferencję zakończyła   Msza św. w intencji nauczycieli polonijnych. Bardzo miłą niespodzianką było krótkie spotkanie i wspólne zdjęcia z zasłużonym Eugeniuszem Bajkowskim -  polskim dziennikarzem, publicystą ekonomicznym i działaczem polonijnym, który mieszka w Canberze.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali - na DVD - pakiet materiałów dydaktycznych, wykorzystywanych podczas szkolenia oraz dodatkowe materiały multimedialne do wykorzystania na lekcjach, a przygotowanych przez  ORPEG. Każdy otrzymał również dyplom   ukończenia 18-godzinnego kursu z zakresu "Nowoczesnych technik nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce w australijskiej szkole polonijnej".

Podsumowując, myślę, że było to wyjątkowo pozytywne i owocne szkolenie dla wszystkich uczestników. Poruszane tematy, ale i forma prowadzonych zajęć to kolejny krok w moim zawodowym rozwoju. Dowiedziałam się bardzo wielu rzeczy, które na pewno wykorzystam podczas pracy z moimi uczniami. Równie ważne i cenne są dla mnie nawiązane podczas tego szkolenia kontakty i zawarte znajomości z licznym gronem nauczycieli z innych polskich szkół. 
Życzyłabym sobie i wszystkim nauczycielom polonijnym w całej Australii wielu takich spotkań, które pomagają nam doskonalić techniki nauczania, a przede wszystkim pogłębiają naszą wiedzę o języku polskim oraz  przybliżają nam Polskę. Dzięki temu, że sami się rozwijamy, możemy być bardziej efektywni w pracy z naszymi uczniami.

  Do następnego spotkania...


Joanna Fenik    
współpraca: Anna Dąbrowska i Anna Kryj

 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy