polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: ‹ wróć Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najbardziej ucierpiały takie miasta jak Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Nysa. Tama w Stroniu Śląskim na Dolnym Śląsku została przerwana. Miasto liczące 5 tys. mieszkańców zostało doszczętnie zniszczone. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na części terytorium Polski potkniętych powodzią. To po raz pierwszy w historii III RP. Niesie on ze sobą szereg praw i obowiązków dla osób zamieszkujących tereny objęte tym stanem Wśród ograniczeń znajduje się m.in. zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców czy nakazaniu pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi Ustawa określa także wprowadzenie obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych, takich jak wykonywanie określonych prac. * * * AUSTRALIA: W sobotę miliony wyborców z Nowej Południowej Walii poszli do urn, aby wybrać członków swojego samorządu lokalnego na najbliższe cztery lata. Wybory w 14 okręgach wyborczych zostały całkowicie odwołane z powodu braku kandydatów. Obszary te zostały uznane za obszary niesporne, a kandydaci zostaną wybrani bez sprzeciwu. Wybory do rady miejskiej Nowej Południowej Walii zostały zakłócone przez "monumentalną aferę", w wyniku której 140 liberalnych kandydatów z 16 rad straciło nominację. Wieloletnia burmistrz Sydney, Clover Moore, spodziewa się powrotu na rekordową szóstą kadencję. Rezultaty wyborów będą znane dopiero w paździeniku. * * * SWIAT: Władimir Putin: „Użycie zachodniej broni precyzyjnej dalekiego zasięgu przeciwko Rosji oznaczałoby bezpośredni udział krajów NATO w działaniach bojowych na Ukrainie”. Ukraina nie jest w stanie uderzyć taką bronią, ponieważ nie ma niezbędnych danych wywiadowczych. Mogą je zapewnić tylko NATO i Stany Zjednoczone ze swoich satelitów. I tylko oni mogą przydzielać loty. Jeśli tak się stanie, Zachód weźmie bezpośredni udział w działaniach wojennych. I będzie w stanie wojny z Federacją Rosyjską, podsumował prezydent Rosji po swoim wystąpieniu na sesji plenarnej X Petersburskiego Międzynarodowego Forum Połączonych Kultur.
POLONIA INFO: Polski Teatr Stary w Adelaide: komedia "Grube Ryby" - The Parks Theatre, Angle Park SA, 21.09, godz. 17:00; 22.09, godz. 15:00.

sobota, 1 października 2016

50 lat Polskiego Kościoła w Marayong. Opowiada ks. Józef Kołodziej

50 lat temu wybudowany został Polish War Memorial Chapel
w Marayong  wg projektu Michaela Dysarta . Fot. K.Bajkowski
Tak jak budynek Sydney Opera House stał się symbolem modernistycznej architektury największej metropolii Australii, tak  położony 40 km na zachód od centrum Sydney  polski kościół w Marayong stał się znaczącym symbolem   etnicznej architektury  emigrantów polskich osiadłych w Australii w drugiej połowie XX wieku. W tym roku mija 50 lat od zbudowania i poświęcenia Polish War Memorial Chapel w Marayong  przy Quakers Road. O historii budowy kościoła opowiada ks. Józef Kołodziej TChr. 


Pół wieku temu,  w  1966 r. z okazji Milenium Chrztu Polski, na terenie zakupionym  już 1953 roku  przez  australijską Polonię w rejonie zachodnich przedmieść  Sydney – Marayong,  zbudowany został polski kościół  dla upamiętnienia poległych rodaków w II wojnie światowej .  War Memorial Chapel  p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski został poświęcony przez ówczesnego metropolitę sydnejskiego kard. Normana Gilroy’a. Wydarzenie to miało wielkie znaczenie dla Polaków mieszkających w Sydney i okolicach. Odtąd mieli swój ośrodek  kultu religijnego w którym mogli się modlić bez przeszkód w języku polskim .

Architektura kościoła w Marayong jest  niezwykła. Wzbudza wielkie zainteresowanie nawet przypadkowych przyjezdnych.   Jej unikatowa forma została przedstawiona w znaczącym podręczniku architektury australijskiej – The Pictorial Guide to Identifying Australian Architecture jako jeden z nielicznych modelowych przykładów australijskiego budownictwa etnicznego.

 Kościół  został zaprojektowany  na planie krzyża  ale już w stylu modernistycznym  z uwzględnieniem nowych zasad budownictwa sakralnego w duchu Soboru Watykańskiego II.
  Projektantem obiektu był  Michael Dysart – obecnie jeden z najbardziej znaczących architektów australijskich,  jeden z twórców  tzw. Sydney Style. Dodajmy, że  Dysart odegrał ogromną rolę w projektowaniu charakterystycznych bungalowatych  osiedli budownictwa publicznego  (housing commission) w Nowej Południowej Walii i ACT. Wyróżniony  został  wieloma architektonicznymi nagrodami m.in. za projekty unikalnych obiektów szkolnych w Tyree i Ryde.
 
Ks. Józef Kołodziej TChr i proboszcz  polskiej parafii
w Marayong, ks. Henryk Zasiura TChr. Fot. K.Bajkowski
Z okazji 50 lat kościoła polskiego w Marayong  nestor polskich duszpasterzy , który był przy budowie świątyni pół wieku  temu i aktywnie w jej tworzeniu  uczestniczył  - ks. Józef Kołodziej z Towarzystwa Chrystusowego   w specjalnym nagraniu Bumeranga Polskiego opowiada o historii początków tego polskiego katolickiego  ośrodka  w Australii, finansowych aspektach zbierania funduszy  na jego powstanie i religijnym znaczeniu dla społeczności polonijnej. 

Z kolei obecny proboszcz kościoła w Marayong – ks. Henryk Zasiura zaprasza na uroczystości 50 lat poświęcenia  tej  świątyni, które odbędą się tam  w niedzielę,  20 listopada 2016 r.  Na uroczystości przybędzie   abp. Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji  Episkopatu Polski.

Z ks. Józefem i ks. Henrykiem rozmawia Maria Koter-Rosiak ze Stowarzyszenia Bumerang Media Inc. Nagranie: BumerangMedia - You Tube.
 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy