polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

sobota, 1 października 2016

50 lat Polskiego Kościoła w Marayong. Opowiada ks. Józef Kołodziej

50 lat temu wybudowany został Polish War Memorial Chapel
w Marayong  wg projektu Michaela Dysarta . Fot. K.Bajkowski
Tak jak budynek Sydney Opera House stał się symbolem modernistycznej architektury największej metropolii Australii, tak  położony 40 km na zachód od centrum Sydney  polski kościół w Marayong stał się znaczącym symbolem   etnicznej architektury  emigrantów polskich osiadłych w Australii w drugiej połowie XX wieku. W tym roku mija 50 lat od zbudowania i poświęcenia Polish War Memorial Chapel w Marayong  przy Quakers Road. O historii budowy kościoła opowiada ks. Józef Kołodziej TChr. 


Pół wieku temu,  w  1966 r. z okazji Milenium Chrztu Polski, na terenie zakupionym  już 1953 roku  przez  australijską Polonię w rejonie zachodnich przedmieść  Sydney – Marayong,  zbudowany został polski kościół  dla upamiętnienia poległych rodaków w II wojnie światowej .  War Memorial Chapel  p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski został poświęcony przez ówczesnego metropolitę sydnejskiego kard. Normana Gilroy’a. Wydarzenie to miało wielkie znaczenie dla Polaków mieszkających w Sydney i okolicach. Odtąd mieli swój ośrodek  kultu religijnego w którym mogli się modlić bez przeszkód w języku polskim .

Architektura kościoła w Marayong jest  niezwykła. Wzbudza wielkie zainteresowanie nawet przypadkowych przyjezdnych.   Jej unikatowa forma została przedstawiona w znaczącym podręczniku architektury australijskiej – The Pictorial Guide to Identifying Australian Architecture jako jeden z nielicznych modelowych przykładów australijskiego budownictwa etnicznego.

 Kościół  został zaprojektowany  na planie krzyża  ale już w stylu modernistycznym  z uwzględnieniem nowych zasad budownictwa sakralnego w duchu Soboru Watykańskiego II.
  Projektantem obiektu był  Michael Dysart – obecnie jeden z najbardziej znaczących architektów australijskich,  jeden z twórców  tzw. Sydney Style. Dodajmy, że  Dysart odegrał ogromną rolę w projektowaniu charakterystycznych bungalowatych  osiedli budownictwa publicznego  (housing commission) w Nowej Południowej Walii i ACT. Wyróżniony  został  wieloma architektonicznymi nagrodami m.in. za projekty unikalnych obiektów szkolnych w Tyree i Ryde.
 
Ks. Józef Kołodziej TChr i proboszcz  polskiej parafii
w Marayong, ks. Henryk Zasiura TChr. Fot. K.Bajkowski
Z okazji 50 lat kościoła polskiego w Marayong  nestor polskich duszpasterzy , który był przy budowie świątyni pół wieku  temu i aktywnie w jej tworzeniu  uczestniczył  - ks. Józef Kołodziej z Towarzystwa Chrystusowego   w specjalnym nagraniu Bumeranga Polskiego opowiada o historii początków tego polskiego katolickiego  ośrodka  w Australii, finansowych aspektach zbierania funduszy  na jego powstanie i religijnym znaczeniu dla społeczności polonijnej. 

Z kolei obecny proboszcz kościoła w Marayong – ks. Henryk Zasiura zaprasza na uroczystości 50 lat poświęcenia  tej  świątyni, które odbędą się tam  w niedzielę,  20 listopada 2016 r.  Na uroczystości przybędzie   abp. Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji  Episkopatu Polski.

Z ks. Józefem i ks. Henrykiem rozmawia Maria Koter-Rosiak ze Stowarzyszenia Bumerang Media Inc. Nagranie: BumerangMedia - You Tube.
 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy