polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 1 października 2016

50 lat Polskiego Kościoła w Marayong. Opowiada ks. Józef Kołodziej

50 lat temu wybudowany został Polish War Memorial Chapel
w Marayong  wg projektu Michaela Dysarta . Fot. K.Bajkowski
Tak jak budynek Sydney Opera House stał się symbolem modernistycznej architektury największej metropolii Australii, tak  położony 40 km na zachód od centrum Sydney  polski kościół w Marayong stał się znaczącym symbolem   etnicznej architektury  emigrantów polskich osiadłych w Australii w drugiej połowie XX wieku. W tym roku mija 50 lat od zbudowania i poświęcenia Polish War Memorial Chapel w Marayong  przy Quakers Road. O historii budowy kościoła opowiada ks. Józef Kołodziej TChr. 


Pół wieku temu,  w  1966 r. z okazji Milenium Chrztu Polski, na terenie zakupionym  już 1953 roku  przez  australijską Polonię w rejonie zachodnich przedmieść  Sydney – Marayong,  zbudowany został polski kościół  dla upamiętnienia poległych rodaków w II wojnie światowej .  War Memorial Chapel  p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski został poświęcony przez ówczesnego metropolitę sydnejskiego kard. Normana Gilroy’a. Wydarzenie to miało wielkie znaczenie dla Polaków mieszkających w Sydney i okolicach. Odtąd mieli swój ośrodek  kultu religijnego w którym mogli się modlić bez przeszkód w języku polskim .

Architektura kościoła w Marayong jest  niezwykła. Wzbudza wielkie zainteresowanie nawet przypadkowych przyjezdnych.   Jej unikatowa forma została przedstawiona w znaczącym podręczniku architektury australijskiej – The Pictorial Guide to Identifying Australian Architecture jako jeden z nielicznych modelowych przykładów australijskiego budownictwa etnicznego.

 Kościół  został zaprojektowany  na planie krzyża  ale już w stylu modernistycznym  z uwzględnieniem nowych zasad budownictwa sakralnego w duchu Soboru Watykańskiego II.
  Projektantem obiektu był  Michael Dysart – obecnie jeden z najbardziej znaczących architektów australijskich,  jeden z twórców  tzw. Sydney Style. Dodajmy, że  Dysart odegrał ogromną rolę w projektowaniu charakterystycznych bungalowatych  osiedli budownictwa publicznego  (housing commission) w Nowej Południowej Walii i ACT. Wyróżniony  został  wieloma architektonicznymi nagrodami m.in. za projekty unikalnych obiektów szkolnych w Tyree i Ryde.
 
Ks. Józef Kołodziej TChr i proboszcz  polskiej parafii
w Marayong, ks. Henryk Zasiura TChr. Fot. K.Bajkowski
Z okazji 50 lat kościoła polskiego w Marayong  nestor polskich duszpasterzy , który był przy budowie świątyni pół wieku  temu i aktywnie w jej tworzeniu  uczestniczył  - ks. Józef Kołodziej z Towarzystwa Chrystusowego   w specjalnym nagraniu Bumeranga Polskiego opowiada o historii początków tego polskiego katolickiego  ośrodka  w Australii, finansowych aspektach zbierania funduszy  na jego powstanie i religijnym znaczeniu dla społeczności polonijnej. 

Z kolei obecny proboszcz kościoła w Marayong – ks. Henryk Zasiura zaprasza na uroczystości 50 lat poświęcenia  tej  świątyni, które odbędą się tam  w niedzielę,  20 listopada 2016 r.  Na uroczystości przybędzie   abp. Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji  Episkopatu Polski.

Z ks. Józefem i ks. Henrykiem rozmawia Maria Koter-Rosiak ze Stowarzyszenia Bumerang Media Inc. Nagranie: BumerangMedia - You Tube.
 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy