polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 19 września 2016

Rozmowa o przyszłości Klubu Polskiego w Ashfield

Prezes Zarządu Klubu Polskiego w Ashfield, Ryszard
 Borysiewicz. Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia.
W Ashfield - zachodniej dzielnicy Sydney, od blisko 50ciu lat stoi jeden z najstarszych polskich klubów  w Australii. Pieniądze na jego budowę przekazała Polonia powojenna. To właśnie tam, na przestrzeni lat miały miejsce najważniejsze polonijne wydarzenia. Klub odwiedzili m.in. papież Jan Pawel II - wówczas jeszcze kardynał Karol Wojtyła oraz Lech Wałęsa. W roku 2000 Klub stał się polskim ośrodkiem olimpijskim. O nowych propozycjach rozwoju Klubu mówi na antenie Radia SBS jego prezes Ryszard Borysiewicz.  

Miasto Sydney i jego okolice należą do najbardziej bogatych w polonijne ośrodki. Oprócz Klubu w Ashfield do lokalnej Polonii należą również Klub Polski w Bankstown, Klub Sportowy Polonia w Plumpton, Dom Polski w Cabramatta, a pod miastem położony jest polonijny teren rekreacyjny - Bielany.
Wartość samego Klubu Polskiego Ashfield, ocenia się na 25 do 30 milionów dolarów co stanowi  jako jeden z największych majątków społeczności polonijnej w Australii.
 
Obecne budynki Klubu to: część pierwotna z 1967 roku oraz część nowa powstała w 1985 roku, później zniszczona przez pożar i do dzisiaj nieodbudowana. Oba połączone ze sobą budynki stoją na dwóch działkach pod adresem 73 i 75 Norton Street, Ashfield. Do tego terenu przylega też oddzielna posesja na której stoi zabytkowy Dom Polski.
 
Ostatnio zarząd Klubu Polskiego w Ashfield przedstawił swoim członkom poważne propozycje dotyczące potencjalnej przebudowy, możliwej sprzedaży cześci Klubu oraz połączenia się z Klubem Polskim w Bankstown.

O propozycjach tych i aktualnej sytuacji tej polonijnej placówki z prezesem Zarzadu Klubu Ryszardem Borysiewiczem  rozmawia Dorota Banasiak z polskiego programu Radia SBS.

Materiał dzięki uprzejmości Polskiego Programu Radia SBS w Sydney:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy