polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 12 sierpnia 2016

W Senacie o Karcie Polaka i repetriacji Sybiraków

Spotkanie w Senacie z przedstawicielami polskich organizacji
 z Syberii. Fot. P.Cebula
Praktyczne problemy wynikające ze stosowania Karty Polaka oraz kwestie repatriacyjne były głównym tematem spotkania, które odbyło się 10 sierpnia 2016 r. w Senacie z udziałem wiceprzewodniczącej senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Grażyny Sztark i jej członka Barbary Borys-Damięckiej oraz ponad  20 przedstawicieli organizacji polskich z Syberii.
 
Było to już kolejne takie spotkanie zorganizowane z inicjatywy Regionalnego Stowarzyszenia Wschód-Zachód w Płocku, które otrzymało w br. z Kancelarii Senatu dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł na szkolenie liderów organizacji polskich z Syberii i z Kazachstanu. Reprezentowane na nim były organizacje z takich miejscowości jak Barnauł, Bijsk, Górno-Ałtajsk, Kemerowo, Omsk.


Jak poinformował prezes płockiego stowarzyszenia Zbigniew Dymke, potomkowie polskich zesłańców na Syberię przebywają w Polsce na ponad dwutygodniowym obozie szkoleniowo-wypoczynkowym; w programie zaplanowano naukę języka polskiego, polskich tańców i pieśni, a także wykłady na temat przemian demokratycznych po 1989 r.
 
Polscy Sybiracy zwracali uwagę na fakt, iż możliwości studiowania w Polsce są ograniczone z powodu zbyt słabej znajomości języka polskiego. Niestety nie mogą jej poprawić, ponieważ brakuje nauczycieli naszej mowy. Organizacjom polonijnym nie jest łatwo nauczycieli zaprosić – większe szanse mają uczelnie państwowe. Jednocześnie nie ma dla nich ułatwień wizowych. Jak poinformowała Wanda Jarmolińska, prezes Miejskiej Organizacji Społecznej „Dom Polski” w Barnaule, nawet ze wpisów na stronie internetowej jej organizacji wynika, że zainteresowanie przyjazdem nauczycieli jest znaczne. „Sami się uczymy języka polskiego. Prosimy jednak o pomoc w sprawie przyjazdu nauczycieli. Młodzieży brakuje często motywacji. Tymczasem kursy języka, tak jak pobyty szkoleniowo-turystyczne w Polsce są bardzo ważne. One pokazują, że jaka jest  Polska, pokazują, że Polska czeka na rodaków z Syberii”.    
Senator Barbara Borys-Damięcka: Państwo polskie chce 
nadrobić wiele lat opóźnień w stosunku do Polonii.
Fot. P.Cebula
    
Zdaniem senator Barbary Borys-Damięckiej, państwo polskie chce  nadrobić wiele lat opóźnień w stosunku do Polonii, dlatego wprowadza istotne zmiany w legislacji jej dotyczącej. Omówiła ona najważniejsze przepisy, które wprowadzi w życie 2 września br. nowelizacja Karty Polaka, a do której Senat dodał ponad  25 poprawek. Znowelizowana ustawa ułatwi posiadaczom Karty Polaka osiedlanie się w Polsce.  Osoba przyjeżdżająca do Polski będzie mogła w ciągu pierwszych trzech miesięcy pobytu otrzymywać wypłacany co miesiąc zasiłek finansowy na częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, a przez kolejne sześć miesięcy 60 proc. tej kwoty. Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie możliwości ubiegania się o Kartę Polaka za pośrednictwem wojewody, który będzie drugim, obok konsula, organem upoważnionym do jej przyznawania. Umożliwia ona przyznanie Karty Polaka dziecku, którego rodzic (rodzice) zmarli, nie otrzymawszy Karty, a byli narodowości polskiej lub posiadali polskie obywatelstwo. Nowe przepisy zwalniają też posiadacza Karty Polaka z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wizę krajową oraz za przyjęcie wniosku i opracowanie dokumentacji w sprawie o nadanie obywatelstwa polskiego.
 
Senator Barbara Borys-Damięcka przedstawiła również projekt nowelizacji ustawy repatriacyjnej, nad którą polskie władze chciałyby możliwie szybko zakończyć prace. W jej opinii także i ta przygotowywana nowelizacja zawiera przełomowe rozwiązania. Rząd zakłada dwie formy repatriacji. Pierwszą - na dotychczasowych zasadach (czyli zaproszenie przez samorząd) oraz nową, w formie pomocy organizowanej przez władze centralne (repatrianci mieliby mieć zapewnione pół roku w ośrodku pobytu, zapewniony kolejny rok utrzymania i wynajem mieszkania). Przybyłym do ojczyzny rodakom  przysługiwałyby świadczenia w formie zasiłku: transportowy, na zagospodarowanie, szkolny, na wynajem mieszkania.
Dział Prasowy Senatu RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy