polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 2 lipca 2016

Konferencja Nauczycieli Języka Polskiego w Sydney

Ewelina Ellsmore z Polskiej Szkoły w Liverpool
podczas knferencji. Fot. B.Filip
“Moja wierna mowo, może to ja jednak musze ciebie ratować (…)” Czesław Miłosz  - wielki polski poeta, noblista, emigrant…
  Jakim szczęściem jest dla nas władanie językiem naszym, językiem naszych ojców, językiem nas samych? Język polski - to on był głównym tematem Konferencji Nauczycieli Języka Polskiego w Sydney, która to odbyła się 25 czerwca 2016. Drugim równie ważnym tematem spotkania był DUCH historii……

W momencie, kiedy stajemy się świadkami globalnych rozłamów, nauczyciele języka polskiego  z NPW dali dowód nadziei, jedności i siły jaką stanowią w życiu społeczności polonijnej.

Konferencja ta była pierwszą w swoim rodzaju. Zorganizowana w Sydney dzięki wsparciu obu rządów: Polski oraz Australii.
W tym historycznym spotkaniu wzięły udział wszystkie polonijne  szkoły  z rejonu Sydney a także  Wollongong i Newcastle. Na to wyjątkowe wydarzenie zostały zaproszone z Polski trzy prelegentki: pani Halina Kubarska – Klimek z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego Ośrodka Rozwoju Edukacji za Granicą (OPERG) oraz panie Agnieszka Kaczmarczyk i Katarzyna Maria Mickiewicz z Fundacji  Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii- DUCH.

Do grona zaproszonych gości dołączyli Konsul Generalna RP-pani Regina Jurkowska, pani Vice-Konsul- Dorota Preda, Prezydent Federacji Szkół Etnicznych- Albert Vella, Ks Kamil Żyłczyński reprezentujący Duszpasterstwo Polskie w Sydney oraz Dr Kamila Walker z Macquarie University – Studia Polskie.
Konferencję otworzyła pani Konsul Generalna -Regina Jurkowska dziękując uczestnikom zarówno  za tak liczne przybycie  jak i za ich pracę, trud i oddane w nauczaniu języka polskiego, historii Polski, jej  kultury i tradycji.

Pan Albert Vella przedstawił zebranym zakres działań Federacji Szkół Etnicznych we wspieraniu szkół zarówno w kwestii zdobywania funduszy  jak i dbałości o rozwój warsztatu pracy nauczycieli. Podkreślał wagę podtrzymywania nauki języków dziedziczonych i budowania wielokulturowości w Australii.
Punktem odniesienia dla nauczycieli  było również  wystąpienie Dr Kamili Walker, która to przedstawiła ofertę Studiów Polskich na Uniwersytecie Macquarie.

 
 





Specjalni goście konferencji - przedstawicielki Fundacji DUCH, zaproponowały nauczycielom polonijnym skorzystanie z oferty portalu Historia dla Polonii i przedstawiły ciekawe pomysły na realizacje zagadnień historycznych w klasach na różnych poziomach nauczania w formie tzw. żywych lekcji historii a pani Kubarska- Klimek zaproponowała ciekawe z metodycznego punktu widzenia rozgrzewki słowno- umysłowe dla uczniów.
Dzień był  pełen wrażeń, pracy, nowych odkryć, początkiem nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń i planów na przyszłość.

Była to również okazja do lekkiej zadumy i pytania dlaczego warto pielęgnować język polski i  dążyć do tego aby nadal rozbrzmiewał na ustach i w sercach młodych ludzi?!
Podczas krótkiego wystąpienia Ks Kamil Żyłczyński powolal się na słowa Sw Jana Pawla II o roli języka w poszukaniu i odkrywaniu tożsamości człowieka.  

Nauka języka polskiego to nić łącząca  naszych uczniów z Ojczyzną. Czas spędzony w polskiej szkole to możliwość własnego rozwoju, budowania charakteru, to wyzwolenie kreatywności, wyobraźni, poznawanie innych, otwieranie drzwi na świat….to tworzenie małej społeczności, która przynosi wiele korzyści dla ogółu i tak wiele czyni dobra….
Podarujmy dzieciom przyszłość, dajmy dzieciom skrzydła J , a tym samym uchrońmy język polski, mowę naszą od zapomnienia….

Gorąco zachęcamy wszystkich do nauki języka polskiego. 

Ewelina Ellsmore
Zdjęcia: Bogumiła Filip

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy