polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

środa, 13 kwietnia 2016

Rada Europy w obronie wolności mediów i dziennikarzy

Dziś w Strasburgu,  Rada Europy przyjęła szereg wytycznych mających na celu zapewnienie ochrony Dziennikarstwa i bezpieczeństwo dziennikarzy w 47. państwach członkowskich. W zaleceniu, Komitet Ministrów poparł decyzję w sprawie dokonania przeglądu krajowych przepisów i praktyk dotyczących wolności mediów, aby upewnić się, że są zgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Sekretarz Generalny Thorbjørn Jagland powiedział: "Dziennikarze i wolne media odgrywają kluczową rolę w każdej funkcjonującej demokracji. Muszą one być dopuszczone do kontrolowania rządzących i narażonych na korupcję. Naszym obowiązkiem jest bronić wolności wypowiedzi i ochrony dziennikarzy. "
Wytyczne zawierają szczególne środki podejmowane przez państwa w celu zapobiegania naruszeniom wolności mediów - w tym przemocy fizycznej wobec dziennikarzy - aby skutecznie chronić dziennikarstwo i dziennikarzy, a także do ścigania przestępstw popełnionych przeciwko nim. Oferuje on również wytyczne dla państw w wypełnianiu swoich obowiązków, łącząc środki prawne, administracyjne i praktyczne.
Jako środek zapobiegawczy, Komitet Ministrów zaleca, aby państwa wdrożyły kompleksowe ramy prawne ustanawiające solidnych i skutecznych zabezpieczeń dla korzystania z wolności wypowiedzi oraz do zagwarantowania, że ​​dziennikarze mogą wykonywać swoją pracę bez strachu. Zapewnia także porady, jak zapewnienie, aby przepisy o zniesławienie nie miały znacznego wpływu na obniżenie wolności wypowiedzi.
Aby chronić dziennikarzy, zalecenie podkreśla, że ​​gdy istnieje zagrożenie dla dziennikarzy, państwa powinny podjąć środki zapobiegawcze, takie jak ochrona policji lub dobrowolnej ewakuacji do bezpiecznego miejsca. Powinny one zachęcać do tworzenia lub utworzyć sobie infolinie lub punktów kontaktowych w nagłych wypadkach, że dziennikarze i inne podmioty medialne pod groźbą mogą mieć bezpośredni dostęp.
Zalecenie zawiera listę wymagań dotyczących śledztwa w sprawie zabójstw i ataków na dziennikarzy, aby nie uniknęły kary za te zbrodnie, w tym, że należy przeprowadzić dokładnie, szybko i pod kontrolą publiczną. Ten rodzaj badań powinny być przeprowadzone przez wyspecjalizowany personel z odpowiednim wyszkoleniem w zakresie praw człowieka.
Ponadto państwa powinny wprowadzić skuteczne środki zaradcze dla ofiar i ich rodzin, w tym środków ochrony prawnej, finansowej rekompensaty, opieki medycznej i psychologicznej, relokacji i schronienia.
Aby przeciwdziałać bezkarności, Komitet podkreśla, że ​​prawo powinno przewidywać kary mających zastosowanie do urzędników, którzy działają w sposób, który uniemożliwia lub utrudnia dochodzenie. Zachęca również członkowskie państwa do rozważenia ustanowienia specjalnych dochodzeń sądowych lub pozasądowych w konkretnych przypadkach lub niezależnych wyspecjalizowanych organów do przeprowadzenia tych czynności w sposób ciągły.
 
 Tłumaczenie: kodowicz.pl; źródło: Council of Europe 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy