polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 13 kwietnia 2016

Katyń - miejsce nadziei. Premiera filmu "Rajd Katyński" w sieci

Niedawno  w Muzeum Niepodległosci w Warszawie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego Agnieszki Piwar - "Rajd katyński - śladami pamięci", opowiadający o dorocznym Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim na Ziemię Smoleńską i nie tylko. Pisaliśmy o tym tu.  Nie przypadkowo, dokładnie 10 kwietnia, w szóstą rocznice tragicznej śmierci pielgrzymów z prezydentem RP na czele udających się na groby katyńskie, autorka udostępniła swój film dla szerokiej publiczności w Internecie. Dziś przedstawiamy go również w Bumerangu Polskim  wraz z wywiadem z głównym narratorem  i jednocześnie bohaterem  dokumentu, komandorem Rajdu - Wiktorem Węgrzynem.

Reżyserka filmu wierzy w to, że leżący nieopodal Smoleńska Katyń może stać się miejscem nadziei i pojednania polsko-rosyjskiego. Ziemia Smoleńska zawsze zajmowała szczególne miejsce w historii Polski. Od pułków smoleńskich, które być może zadecydowały o losach Bitwy pod Grunwaldem, przez wyprawy Polaków na Moskwę i Smoleńsk, aż po Zbrodnię Katyńską i Katastrofę Smoleńską, ziemia ta ściśle była związana z dziejami nie tylko narodu polskiego, ale także i sąsiednich ludów słowiańskich. Niestety, Katyń – a od 2010 roku także Smoleńsk – nabrały symbolicznego znaczenia jako miejsca niezgody między Polakami i Rosjanami. Czy można odwrócić znaczenie tych symboli i uczynić z nich mosty dla zbudowania pojednania między Polakami i Rosjanami? - zastanawia się autorka filmu Agnieszka Piwar.

Przedstawiamy rozmowę autorki filmu z Wiktorem Węgrzynem - głównym organizatorem Rajdu oraz cały film "Rajd katyński - śladami pamięci", który jest niezwykłym  dokumentem z ubiegłorocznego, wydłużonego w trasie  - bo aż do Tobolska za Uralem - rajdu polskich motocyklistów.Kom. Wiktor Węgrzyn w Katyniu. Kadr z filmu.
 Fot. A.Piwar
Agnieszka Piwar: Za nami premiera mojego filmu „Rajd Katyński – śladami pamięci”, którego jesteś jednym z głównych bohaterów. Obecni na pokazie telewizyjni dziennikarze przeprowadzali z nami wywiady, ale jakoś nikt nie widział, by udzielone przez nas wypowiedzi zostały pokazane na antenie. Pozostałe media albo bojkotowały film, albo pisały kłamliwe paszkwile na nasz temat – nie pytając nawet o komentarz, przez co nie mogliśmy ustosunkować się do ataków. Cóż nam pozostaje w tej sytuacji... Reżyserka filmu musi przeprowadzić wywiad z główną postacią. A więc zaczynamy. Jak ważenia po premierze?
 
Wiktor Węgrzyn: - Dziękuję, Agnieszko za ten film. Po pokazie podchodziło do mnie wiele osób, gratulując i dziękując za Motocyklowe Rajdy Katyńskie. Widziałem wzruszenie na twarzach. Kornel Morawiecki określił Rajd Katyński jako „inwestycję w zwycięstwo naszego ducha…” – to dla mnie ważne słowa. Dziękuję Panu dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie i wszystkim którzy pomogli nam w pokazaniu tego filmu.


Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński od 15 lat jeździ na Kresy Rzeczypospolitej. Dotykamy tego, co po nas tam pozostało. Spotykamy Polaków – opuszczeni przez wszystkie kolejne rządy III RP, trwają na swojej ojcowiźnie. Jedziemy do nich. Wozimy książki, zakładamy biblioteki, stawiamy pomniki Jana Pawła II. Odwiedzamy nasze pola bitewne, cmentarze. Odwiedzamy miejsca, które są szczególnie zakłamane, o których polska młodzież na lekcjach historii się nie dowie. 70 lat kłamstwa spowodowało spustoszenia w umysłach Polaków. Staramy się przypomnieć Polakom, że jesteśmy wielkim narodem, o pięknej historii.

Dzisiejsze gadzinowe media (obce w polskim języku), pokazują Polaka jako antysemitę mordującego Żydów w Jedwabnem, złodzieja, pijanego kibola, itp. Konflikt jest więc nieunikniony.


Dotychczas w mediach obowiązywał zapis cenzury na Rajd Katyński i wszystko co wokół Rajdu powstało. Od ubiegłego roku, od chwili kiedy 30 tys. motocyklistów zebranych na Jasnej Górze, na Zlocie Motocyklowym im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego wystąpiło w obronie rosyjskich motocyklistów, jadących do Berlina w 70. rocznicę ich zwycięstwa – ukryć się tego nie udało – zmieniono taktykę, posługując się kłamstwem, rozpoczęto na nas nagonkę. Pretekstem stał się rosyjski klub motocyklowy Nocne Wilki. I choć na granicę z Polską, w ubiegłym roku przyjechało 10 rosyjskich motocyklistów, wśród których tylko jeden był członkiem klubu Nocne Wilki, okrzyknięto ich wszystkich „gangiem Putina”. Jechali po raz trzeci, dlaczego dopiero teraz, za trzecim razem media zorganizowały tą awanturę, nie wiem. Komu to przeszkadzało, skąd przyszło polecenie, które zobowiązywało i gazety gadzinowe i warszawski rząd, mogę się tylko domyślać. Polscy motocykliści stanęli w obronie rosyjskich motocyklistów w imię solidarności, która jest ważną cechą ruchu motocyklowego. Nie wpuszczenie Rosjan na groby swoich dziadów jest haniebne, to nie była polska decyzja. Ponadto, a o tym dowiedziałem się później, Nocne Wilki robią dokładnie to co robi Motocyklowy Rajd Katyński, oni nas wręcz naśladują.

Obecność rosyjskich motocyklistów z klubu Nocne Wilki okazała się być największą sensacją premiery filmu o Rajdzie Katyńskim. Opowiedz naszym Czytelnikom, jak do tego doszło, że mieliśmy w Warszawie taką delegację z Moskwy?

 
- Moje Komunikaty rozsyłamy na 3,5 tys. adresów z naszej listy adresowej. Są to adresy z całego świata. W Komunikacie 1/16 była informacja o projekcji filmu i zaproszenie. Kto chciał to przyszedł. Trzy dni przed pokazem filmu dowiedziałem się, że przyjedzie kilku motocyklistów z klubu Nocne Wilki. Chcą podziękować za naszą, ubiegłoroczną obronę rosyjskich motocyklistów. Ucieszyłem się. Poprosiłem Ciebie, autorkę filmu, o ogłoszenie: „Nocne Wilki w Warszawie”, aby wypełnić salę i zachęcić „dziennikarzy” do zobaczenia filmu. I to się udało.


Ja Nocnych Wilków wcześniej nie znałem. Dzień przed pokazem w Muzeum Niepodległości widziałem ich po raz pierwszy. Każdego roku, podczas pobytu Rajdu Katyńskiego w Moskwie, odwiedzamy Stary Arbat i restaurację motocyklową. Pogadamy z motocyklistami rosyjskimi i na tym nasza znajomość się kończy. Z jakich oni są klubów, nie wiem, mnie to nie interesuje. To było moje pierwsze spotkanie z Nocnymi Wilkami. Bardzo dobre mamy kontakty z motocyklistami z Ukrainy. Kilkakrotnie zatrzymaliśmy się w ich siedzibach w Charkowie, w Winnicy. W Winnicy rozegraliśmy dwa mecze piłki nożnej z motocyklistami Winnicy. Nasze Stowarzyszenie wystawia każdego roku zaproszenia dla ukraińskich motocyklistów. Wspólnie składamy kwiaty przy pomnikach głodomoru.

Sporo kontrowersji wzbudza fakt, że Nocne Wilki sympatyzują z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Czy Twoim zdaniem fotografowanie się w własnym prezydentem zasługuje na taką krytykę?
 
- Przed kilkoma dniami dowiedziałem się, że poparcie dla prezydenta Putina w Rosji spadło, było 82 proc. a teraz jest 72 proc. Jak mają taką okazję, to się fotografują. Myślę że motocykliści Rajdu Katyńskiego chętnie sfotografują się z Prezydentem Rzeczypospolitej, Panem Andrzejem Dudą, pomimo że ma podobno tylko 47 proc. poparcia. Zarzucają Nocnym Wilkom również to, że dostają pieniądze od Putina, podobno w przeliczeniu na złotówki – 3 miliony zł. Rajd Katyński otrzymał od MON, UDSKIOR, Marszałków województw Podlaskiego i Podkarpackiego, przez 15 lat blisko 500 tys. zł. Z przeznaczeniem na promocję Rajdu i wieńce, znicze i pochodnie. Czy to jest naganne? 


Ciekawym jest, że te media, które z taką zaciekłością atakują Nocne Wilki, opatrują swoje pełne jadu publikacje zdjęciami z Putinem, ale żadne z tych mediów nie pokazały zdjęć z warszawskiej cerkwi, kiedy rosyjscy motocykliści modlili się podczas poświęcenia ikony, którą przywieźli ze sobą w darze (nadaremno rozsyłałam do tych najbardziej zaciekłych redakcji informację i zdjęcia z tego wydarzenia). O co Twoim zdaniem w tym wszystkim chodzi?
 
- Droga Agnieszko, przecież ci dziennikarze, te gazety, te telewizje, nie są po to, aby pokazać prawdę. Oni wykonują polecenia „starszych i mądrzejszych”. Teraz już im pozwolono pisać o Żołnierzach Wyklętych, oni jeszcze nie wiedzą, że Ci Żołnierze Wyklęci do takich łajdaków strzelali, na dziennikarzy z gadzinówek były wyroki śmierci za zdradę Polski. 


Media, mediami, ale przecież także i osoby tzw. życia publicznego – zwane „autorytetami moralnymi” – dołączyły do ordynarnej nagonki. Przykładem jest Sławomir Cenckiewicz, który organizatorów wydarzenia jakim była premiera filmu o Rajdzie Katyńskim nazwał publicznie „esbekoendekami”, a w późniejszym wpisie „piewcami komuny” i „przyjaciółmi sowieciarzy”. Ja, jako autorka filmu dedykowanego wszystkim ludziom, którym się chce... czynić dobro i wprowadzać pokój – odbieram atak Cenckiewicza, nie tylko jako próbę blokowania procesu mającego zbliżyć nas z sąsiadami, ale wręcz jako podżeganie do atmosfery wrogości i nienawiści. Dotknęło mnie również, że obrażono tych, którzy bezinteresownie nam pomogli w wypromowaniu filmu, czyli m.in. władze Muzeum Niepodległości. A co Ty pomyślałeś, kiedy przeczytałeś te obelgi?
 
- Okazuje się że zadaniowani są nie tylko dziennikarze, widać to szerszy proces. Smutne tylko, że ten Cenckiewicz kandyduje na prezesa IPN, to on ma być następcą szlachetnego Janusza Kurtyki, patrona Rajdów Katyńskich.


Co dalej z Rajdem Katyńskim i naszym filmem, który pokazuje jak wielkie dzieło stworzyłeś?
 
- Film trzeba pokazywać gdzie tylko można, a Rajd Katyński jedzie dalej.


Dziękuję za rozmowę.

rozmawiała Agnieszka Piwar

Wywiad ukazał się na stronie tygodnika Myśl Polska: http://mysl-polska.pl/845
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy