polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Na godz. 10:00 w poniedzialek zaplanowano w Sejmie przedstawienie przez premiera Mateusza Morawieckiego programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. O 18:45 rozpocznie się głosowanie. Prawo i Sprawiedliwość, mimo wielu prób, nie znalazło koalicjanta. Jeśli nie zdarzy się polityczny cud, rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania. Wówczas inicjatywa wyboru premiera przechodzi na parlament. * * * AUSTRALIA: W sobotę w całym Sydney temperatura w niektórych obszarach przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Australię czeka brutalne lato z większą liczbą fal upałów, które trwają dłużej niż zwykle. Starszy klimatolog z Biura Meteorologii, Hugh McDowell, powiedział NCA NewsWire, że Australijczycy powinni już teraz rozpocząć przygotowania na ekstremalne upały, gdyż biuro spodziewa się większej liczby dni, w których temperatura osiągnie 40°C lub więcej. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

piątek, 26 lutego 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Żywieniowe podsumowanie 2015 roku

Konrad Gaca przedstawia ranking żywieniowy roku 2015.
Tłuszcze, stewia, superfood, gluten i ustawa sklepikowa – wszystkie te zagadnienia wpływały na codzienne menu Polski i świata w 2015 roku. Jak przekłada się to na zdrowie oraz jakie wydarzenia okazały się przełomowe?...

 Ranking wydarzeń i trendów żywieniowych 2015 roku składa się z siedmiu pozycji. Uszeregowałem je wg roli, jaką odegrały dla zdrowia.

  1. Superfood
Dzięki temu trendowi pogłębiliśmy refleksję nad tym, co jemy. Wiele osób zaczęło szukać zamienników zdrowego jedzenia w lokalnych produktach i doceniać je na nowo, np.: natkę pietruszki, sok z brzozy, siemię lniane czy czosnek... Odkrywanie egotycznych smaków zawartych np. w jagodach goi czy acai,  spirulinie, nasionach chia lub grzybach szitake jest cennym doświadczeniem, niemniej takie „skarby” pozostają do odkrycia także wśród rodzimych produktów pod każdą szerokością geograficzną.


  1. Słaba aktywność fizyczna
Mimo niesłabnącego nad Wisłą trendu na bieganie, zgodnie z badaniami TNS, Polacy wypadają bardzo słabo na tle innych państw w kontekście aktywności fizycznej. W skali świata prognozy są nieco bardziej optymistyczne. Decydując się na trening, bezwzględnie zachęcam, aby łączyć go z mądrym systemowym działaniem. Jeśli ćwiczymy, odżywiajmy się też zdrowo i pamiętajmy o regeneracji.

  1. Dobra alternatywa dla cukru
Coraz bardziej popularne staje się używanie „zamienników” cukru: stewii, cukru brzozowego (ksylitolu) czy aspartamu, który niesłusznie miał kiedyś złą sławę. Każdy z nich jest dobrym pomysłem nie tylko dla osób, które redukują wagę.


  1. Obalenie mitu „tłuszcz winny otyłości”
Ta rewolucyjna zmiana rozpoczęła się w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych. Zmieniła się piramida żywieniowa na rzecz tłuszczu zamiast węglowodanów; ważną informacją dla nas jest też to, że cholesterol zawarty w pożywieniu nie ma wpływu na poziom cholesterolu w organizmie. Możemy więc śmiało sięgać po zdrowe tłuszcze i zapomnieć o popularnym limicie „jednego jajka dziennie”.

 
  1. Merytoryczna dyskusja o glutenie.
O tym, że gluten szkodzi niektórym osobom, wiadomo było od dawna. Potem pojawił się trend eliminacji glutenu z codziennej diety, mający służyć zdrowiu... O tym, jak gluten wpływa na nasze zdrowie i tkankę tłuszczową opowiadałem ostatnim razem. Można spożywać gluten bez obaw, warto jednak zadbać o zdrowe komponowanie codziennej diety, np. o ograniczenie spożywanych węglowodanów.

 
  1. Ustawa sklepikowa
Ustawa spowodowała w Polsce ogromną dyskusję o żywieniu dzieci – to mnie bardzo ucieszyło. Rozporządzenie ma słuszne założenia; warto promować zdrowe żywienie wśród dzieci. Inną sprawą jest to, że zakazy nigdy nie działają – dobry przykład musi zacząć się w rodzinie.

 
  1. Mniejszy procent osób młodych z nadwagą i otyłością
W porównaniu z 2014 rokiem nastąpił spadek z 17 na 14% polskich nastolatków z nadwagą i otyłością. To rewelacyjna wiadomość, zwłaszcza że polskie dzieci uchodzą za jedne z najbardziej otyłych w Europie. Wpływ na taki wynik mają m.in. liczne kampanie społeczne, w tym „Odchudzanie na śniadanie”, którą realizuję wspólnie z TVP 2 od ponad roku.

Mam nadzieję, że podsumowanie 2016 wypadnie jeszcze bardziej optymistycznie.

Jedzenie może nam pomagać: wpływać pozytywnie na samopoczucie, a nawet leczyć. Może też przysparzać problemów i przyczyniać się do powstawania chorób. Następnym razem opowiem o leczniczej roli jedzenia...
 
Konrad Gaca
 
* * *
 
Tak jak wcześniej informowaliśmy 12 lutego Konrad Gaca doradzał na żywo online. W Australii  (w Sydney) była to godzina 5 rano. Zatem dla tych, którzy nie lubią siedzieć o tak wczesnej porze na Internecie podajemy link do  zapisu z tego spotkania:
 
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy