polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

czwartek, 4 lutego 2016

PolArt 2015: Warsztaty genealogiczne

Zdzislaw Derwinski podczas warsztatów genealogicznych.
 Fot. L.Artymiuk
Niemalże każdy człowiek, z wiekiem – staje się „romantyczniejszy” i częściej wraca myślami do lat minionych. W pamięci odtwarza różne osoby, o których pamięć bardzo głęboko zapadła w sercu; do kraju pochodzenia, miasta czy wsi.

To wszystko przemija przez lata, a później przemija na zawsze. Możemy jednak (może nawet powinniśmy!) z tego choć cokolwiek zachować  - „dla potomności”.

2 stycznia 2016 r. w ramach PolArt, w Town Hall Melbourne, Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej zorganizowało warsztaty genealogiczne, w których uczestniczyło 30 osób.

Dr Helena Evert, prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej podkreśliła ważność odbycia takich warsztatów w ramach PolArt, gdyż coraz więcej ludzi koncentruje się na ich polskim pochodzeniu i kulturze. I dobrze, że MAPA jako organizacja historyczna, która dokumentuje obecność polskiej emigracji w Australii, może podzielić się swą szeroką ekspertyzą i wiedzą – pomagając osobom indywidualnym w odnalezieniu drogi jaką przebyli ich przodkowie, aby w końcu osiedlić się w Australii.

Warsztaty „Odnaleźć swoje polskie pochodzenie”, były prowadzone przez Lucynę Artymiuk, Krystynę Duszniak, Helenę Evert i Zdzisława Derwińskiego. Przekazały uczestnikom wiedzę z pierwszej ręki oraz z bogatym doświadczeniem w genealogicznych badaniach. Poruszyły szeroki wachlarz tematów: zapisy powojennych emigrantów polskich; etniczną zawiłość i mozaikę ludnościową w przedwojennej Polsce; zapisy wojskowe i cywilne; radzenie sobie z australijskimi,  polskimi i innymi archiwalnymi zapisami; o technice genealogicznych poszukiwań; o metodologii, analizowaniu oraz radzeniu sobie z problemami.

Lucyna Artymiuk
Bogusław Kot

__________________  
Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej (MAPA) - założono w 1991 r.. Była to inicjatywa ludzi, którzy widzieli ważność kolekcjonowania i zachowania historycznych materiałów przedstawiających życie osób indywidualnych jak i społeczności polskich emigrantów żyjących w Australii. Jednym z pierwszych założycieli i wieloletnim prezesem MAPA, był Dr. Zdzisław Derwiński.

Aby otrzymać więcej informacji o działalności MAPA, można dzwonić do prezes Heleny Evert – (03) 9699 6322 ; adres emailowy: [email protected]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy