polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 9 listopada 2015

Polskie serce na wystawie "Sculpture by the Sea"

Sculpture by the Sea 2015 Paweł Chlebek:
"I trust in you". Fot.I.Pruszyńska
Polski artysta-rzeźbiarz Paweł Chlebek  prezentował swe prace na dorocznej  międzynarodowej wystawie "Sculpture by the Sea" w Sydney. Trzytygodniowa wystawa, która zakoczyła się wczoraj jest jedną z największych światowych wystaw plenerowych eksponowanych w przestrzeni publicznej. Ponad 100 rzeźb każdego roku jest rozmieszczonych wzdłuż wybrzeża od plaży Bondi do Tamarama.  W poprzednim roku, wystawę obejrzało blisko 500 tysięcy osób z Australii oraz z innych krajów. 

Do udziału w obecnej  19-tej edycji wpłynęło 500 zgłoszeń - w tym 88 artystów z 23 różnych krajów. Do udziału jury zakwalifikowało 112 artystów, w tym dwudziestu spoza Australii, głównie z Europy.

Polskę reprezentował rzeszowski rzeżbiarz , Pawel Chlebek. Jego rzeżba  przedstawia  ludzkie serce z odchodzącymi od niego promieniami w kolorach czerwieni i błękitu. Rzeźba o  wysokości 3,5 m wykonana jest ze słomy umieszczonej na drewnianej konstrukcji.  Kompozycja pt. "Ufam Tobie" inspirowana jest przedstawieniem Miłosierdzia Bożego wg wizji św. s. Faustyny Kowalskiej. Apeluje ona do współczesnego człowieka o to, by swą egzystencję skierował ku Dawcy Życia, Miłości i Miłosierdzia - wyjaśnia artysta. 
Paweł Chlebek ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie zdobył tytuł doktora sztuk pięknych. Obecnie jest czynnym artystą i nauczycielem rzeźby w Zespole Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Hiszpanii, Korei Południowej, Litwie, Tajwanie, Stanach Zjednoczonych. W lipcu br. realizował projekt w ramach "5 Land Art Festiwal - Podlaski Przełom Bugu", a w sierpniu br. w Luksemburgu, gdzie realizował street art projekt w "15 Gare Art Festiwal".

Chlebek mówi o sobie: "Jestem szczęśliwą osobą i tworzę z pasją. Mając świadomość roli artystów w świecie, aktywnie sprzeciwiam się afirmacji zła we współczesnej sztuce, starając się subtelnie opowiadać o podstawowych wartościach, tajemnicy życia i pięknie. "

Przedstawiamy nasze bumerangowe fotoreportaże z wystawy. Zdjęcia: Norman Full i Iwona Pruszyńska.
 










Zdjecia: Norman Full


* * *






 



 

Zdjęcia: Iwona Pruszyńskia

I jeszcze jedno zdjęcie Tomka Koprowskiego zrobione w dniu demontażu wystawy: Statuła wolności...


Zobacz nasze fotoreportaże z poprzednich lat: 2013 , 2012 , 2011 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy