polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Liczba poszkodowanych w ataku terrorystycznym w Crocus City Hall pod Moskwą wynosi 182 osoby, poinformowało Ministerstwo Zdrowia regionu moskiewskiego. Liczba zabitych - 137. Sąd w Moskwie aresztował czterech oskarżonych w sprawie ataku terrorystycznego 22 marca. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

środa, 15 lipca 2015

THE WELL - ( STUDNIA) – wystawa fotograficzna Joanny Majchrowskiej

Joanna Majchrowska i jej fotografie. Fot. J. Nieddu
W stolicy Południowej Austraii, w Prospect Gallery Adelaide otwarta została  wystawa fotograficzna Joanny Majchrowskiej – THE  WELL – (STUDNIA). Wystawę na której autorka dzieli się pięknem kraju, gdzie się urodziła - wschodniej Polski - można oglądać do 26 lipca. Swoimi refleksjami z  otwarcia wystawy 5 lipca dzieli się z  nami Bogusław Kot. 

 
Wystawa  fotograficzna Joanny – to niezwykła wystawa fotografii, to powrót do korzeni genealogicznych, które sięgają do Białej Podlaskiej, a nawet dalej na Wschód.  Wędrówka w przeszłość zaczęła się dla Joanny od albumów rodzinnych ze zdjęciami, a było ich sporo bo ojciec będąc w wieku szkolnym otrzymał  w prezencie od swojego taty używanego Kodaka i w ten sposób stał się fotografem amatorem. Wtedy posiadanie aparatu fotograficznego, graniczyło z bogactwem, opłata za wywołanie i zrobienie zdjęć też było drogie; żeby było taniej, rodzice Joanny wywoływali zdjęcia w ciemni np. „łazienkowej”- kiedy już dzieci poszły spać.


 Joanna wykorzystała  amatorskie zdjęcia, niektóre już poniszczone, wyblakłe (przeważnie czarno-białe), opracowała komputerowo ożywiając je, dołączyła zdjęcia robione przez siebie w czasie pobytów w Polsce i zrobiła rodzicom prezent urodzinowy w postaci wystawy zdjęć rodzinnych – ukazującą również piękno Podlasia.

 
Stara studnia. zdjęcie z wystawy Joanny Majchrowskiej
Natchnieniem stało się zdjęcie studni w zagrodzie rodziny mieszkającej w Dubowie, gdzie jako dziecko często bywała  w czasie wakacji, i stąd nazwa wystawy –  THE  WELL – (STUDNIA)!

Oto kilka opisów z paneli ze zdjęciami:

Studnia już wyschła, ale moje wspomnienia tego miejsca i to co mnie z nim łączyło – wciąż żyją. Powracałam tam wiele razy o różnych  porach roku i fotografowałam zmiany jakie zachodziły w tym rejonie” – Joanna Majchrowska

 „Studnia w gospodarstwie rolnym odgrywała bardzo ważną rolę. Ta studnia z betonowych kręgów była dość głęboka ze źródlaną, zimną i wspaniałą wodą. Wokół tej studni zawsze coś się działo. Po lewej stronie studni, w pewnej odległości było duże koryto do pojenia koni i bydła. Natomiast po drugiej stronie było koryto do płukania warzyw(...) Studnia była używana także, szczególnie w okresie letnim, jako „lodówka”, a w tym czasie lodówki nie były jeszcze powszechne w użyciu. W specjalnych pojemnikach, na linkach lub łańcuchach spuszczano do niej mleko i różny nabiał, aby w ten sposób zachować od zepsucia. A latem, w ciepłe dnie, na podwórze wystawiano różnego rodzaju wanny lub balie, w których dzieci zażywały kąpieli.” – Eugeniusz Majchrowski

Przemówienie inauguracyjne na otwarciu wystawy wygłosił - Dr. Thomas Mical (Associate Professor of Architecture, UniSA);


prof. Thomas Mical
Dr. Thomas Mical po przywitaniu przybyłych na wystawę w pierwszych słowach podzielił się osobistym odkryciem genealogicznym, że w swojej rodzinie dwie generacje wstecz, natknął się na korzenie polskie. Miły akcent!

 

Wczuwając się w piękno fotografii, pejzaże polskiej przyrody, ludzi i idei genealogicznej dr Thomas Mical powiedział: „Wystawa mojej koleżanki Joanny Majchrowskiej, jest przemyślaną i świadomie skonstruowaną serią zdjęć reprezentującą logikę kinematografa  - gawędziarza; każdy wizerunek reprezentuje zarazem chwile z przeszłości, ściśle związane z wyjątkowym miejscem i wydarzeniem, ale jednak każdy z tych obrazów łączy się jeden z drugim, jako fragmenty czy też ślady wędrówki samotną wiejską drogą do domu rodzinnego (...) Naturalny zapach jak i światło, które jest tak typowe dla Podlasia, mówią o samej naturze, z którą zetknęły się i zaakceptowały je dzieci bawiące się w lesie, odkrywając następowanie sezonów, utwierdzając nasze dobre samopoczucie, jak i przynależność(...) W tych pracach odczuwamy ocieplający efekt światła słonecznego, zapach powietrza i poczucie familiarności, którą rodziny nauczyły się akceptować jako jądro ich tożsamości. Wiele twarzy i postaci powtarzać się będą w tych wizerunkach, tak jak i elementy krajobrazu.

 Poczucie zachwytu zabieramy ze sobą w nowe miejsca, a poczucie familiarności z zabawami dzieciństwa, są blisko z sobą splecione w tych nie do odrzucenia

wizerunkach(...) Jeśli spędzisz trochę czasu egzaminując wizerunki, patrząc jak splatają się ze sobą, możesz dostrzec coś z własnego dzieciństwa i swoje wewnętrzne

krajobrazy, a może nawet odkryjesz uczucie otwartego zachwytu skąd zabawa i stworzenie pochodzą (...)” – T.M.
 
Rodzina Majchrowskich

Rodzina licznie zgromadzona na wystawie i obecni tam ludzie, przeżyli dodatkowy akcent - niespodziankę. Zostały złożone życzenia urodzinowe Czesławie i Eugeniuszowi Majchrowskim, a zwyczajem polskim gromko zaśpiewano - „Sto lat” .  

Joanno, gratulujemy kolejnego sukcesu  artystycznego, poprzedzonego ciężką pracą i wysiłkiem – życzymy Ci dalszych osiągnięć w życiu osobistym i zawodowym.

 Dziel się pięknem  Polski - Kraju, w którym się urodziłaś - i  przydawaj swoimi umiejętnościami i talentem kolorytu nowej ojczyźnie – Australii!

Bogusław Kot
Zdjęcia: John Nieddu

_____________________
JOANNA  MAJCHROWSKA z rodzicami i siostrami przybyła do Australii w roku 1965,  rodzina osiedliła  się w Adelaide, Południowa Australia.
Biografia:  1972-1974 Diploma in Graphic Design, SA School of Art; 1975-1979 Master of Arts – Graphic Design Academy of Fine Arts, Warsaw, Poland;  1995-2008 Assistant Community Arts Officer;  Solo Exhibitions: 2010 Fragmented, Galeria Sztuk Pięknych vV  Warsaw. Poland;  2008 Corpus Delecti, Prospect Gallery;  Collection Private: Australia, Canada, Germany, Poland.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy