polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana. * Ukraińskie Siły Zbrojne straciły ponad 370 żołnierzy i osiem pojazdów opancerzonych, w tym czołg, w regionie Kurska w ciągu minionej doby, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. W sumie ukraińskie siły zbrojne straciły ponad 18 130 żołnierzy podczas walk w regionie Kurska.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

środa, 17 czerwca 2015

Dzień Dziecka w Konsulacie. Fotoreportaże i relacja filmowa (2)

Laureaci I nagrody w konkursie "Tradycje polskie z dala
od Kraju". Fot. J.Ławoński
Podczas  imprezy zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Konsulacie RP w Sydney  ogłoszono wyniki konkursu dla dzieci pt. „Tradycje Polskie z dala od Kraju” oraz wręczone zostały nagrody laureatom. Przedstawiamy drugą część naszych fotoreportaży i relacji filmowej Bumeranga Juniora z Dnia dziecka tym razem  poświęconych temu konkursowi oraz relację z całej imprezy Marianny Łacek I Gosi Velli. 

(Zob. pierwszą część naszej relacji)

Po raz już kolejny dzieci z radością i tłumnie odpowiedziały na zaproszenie Pani Konsul Generalnej, Reginy Jurkowskiej, mobilizując rodziców i dziadków, aby przyprowadzili je na doroczną imprezę artystyczną z okazji Dnia Dziecka. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 8 czerwca, w godzinach południowych, w sali recepcyjnej Konsulatu Polskiego.

Przybywających witała skoczna muzyka – to Pani Konstancja Kotowska wyczarowywała na klawiaturze fortepianu miłe dla ucha melodie. Ustawiony na scenie kolorowy namiot wprowadzał nutkę tajemniczości...

Dzieci zajęły większą część sali, siadając wygodnie na podłodze.  Starsza młodzież, rodzice i dorośli goście usiedli po bokach i nieco z tyłu. Po króciutkim, oficjalnym powitaniu przez Panią Konsul, rozpoczęła się zabawa na całego! To Teatr Fantazja, prowadzony przez Joannę Borkowską – Surucic przygotował tak fantastyczny program, że nawet maluchy siedziały jak zaczarowane.

Pląsy i piosenki, a przede wszystkim ciekawa adaptacja popularnych bajek wystawionych w teatrzyku kukiełkowym okazały się prawdziwym przeżyciem artystycznym dla wszystkich uczestników. Ale nie tylko o artystyczne wrażenia tu chodziło. Pani Joanna, adaptując bajki nie zapomniała o aspekcie wychowawczym każdej z nich. – Kto jest dobry, a kto zły? – Kto zasłużył na nagrodę, a kto powinien się zmienić? – te pytania stanowiły ważne przesłanie dla młodziutkiego, chłonnego przeżyć widza.

Potem przyszły wiersze Barbary Kosowskiej recytowane przez autorkę. Dzieci nie tylko słuchały, ale zachęcone przez towarzyszącą poetce Joannę Borkowską – Surucic odgrywały niektóre postaci i scenki z wierszyków, naśladując na przykład zieloną żabkę, długonogiego boćka a także zegar, którego wskazówki się pomyliły, pokazując inne niż powinno być godziny.

Nie zapomniano także o występach dzieci. Tę część poprowadziła wspomniana już Joanna Borkowska - Surucic, wspólnie z Elą Chylewską, Michałem Maciochem oraz wszystkimi innymi artystami Teatru Fantazją. Było wiele piosenek i recytacji, często w rodzinnym wykonaniu. Najmłodszy, bo tylko półtoraroczny właściciel blond – kręconych włosków odśpiewał do mikrofonu ‘Sto lat’, zyskując prawdziwy aplauz publiczności.

Ważnym punktem programu było rozdanie nagród i wyróżnień zwycięzcom Konkursu zorganizowanego przez  Zrzeszenie Polskich Nauczycieli w Australii: ‘Tradycje Polskie z dala od Kraju’. Był to już ósmy z kolei Konkurs zorganizowany przez tę jedą z najprężniej działających organizacji edukacyjnych w Australii. A oto tytuły poprzednich Konkursów:
Uczę się Języka Polskiego

Moja Polska Klasa w Sobotniej Szkole

Mój ulubiony bohater z polskiej książki, z wiersza, bajki, piosenki  lub polskiego filmu

Byłem Polskim Żołnierzem (wywiady z weteranami II Wojny Światowej)

Mój Chopin, bo ja także jestem Polakiem

Bł. Jerzy Popiełuszko -  Wielki Kapłan i Wielki Człowiek (wspólnie z organizacją ‘Nasza Polonia’)

Jan PawełII Największy Polak naszych czasów – Ja także pochodzę z Narodu Polskiego.

Na Konkurs o polskich tradycjach jakie tutaj zachowujemy i jakie chcielibyśmy przekazać naszym potomkom, napłynęło wiele ciekawych prac z całej Australii. Stanowią one wszystkie cenny materiał dokumentalny. W miarę możliwości będziemy nagrodzone wypowiedzi publikować  w polskojęzycznych, wychodzących w Australii czasopismach. Jako jeden z przykładów niech posłuży wysoko oceniony wiersz Olivii  Kaniowskiej z Brisbane:

Moja Polska

Moja Polska nie znajduje się w Polsce.

Moja Polska znajduje w mojej kulturze, tradycji i rodzinie.

Moja Polska to święcony baranek,

Moja Polska to pyszna Wigilia,

Moja Polska to kichanie i zimna woda na Śmingus Dyngus,

Moja Polska to zmęczone oczy na Sylwestra,

Moja Polska to łzy w Dzień Wszystkich Świętych,

Moja Polska to kiełbasa i słodkie pączki na tłusty czwartek,

Moja Polska to kolorowe sukienki krakowianek, które wirują kiedy tańczą,

Moja Polska to szara lilijka na harcerstkim mundurze,

Moja Polska to dusza Polki.

Olivia Kaniowski

Dziękujemy uczestnikom Konkursu za nieoceniony wkład pracy w przygotowanie każdej z nadesłanych prac. Dziękujemy Rodzicom i Nauczycielom, bez których pomocy i poparcia żaden z Konkursów pewnie by się nie odbył.
Dziękujemy Pani Konsul za przygotowanie Dyplomów oraz ufundowanie nagród dla zwycięzców.
W imieniu  Zrzeszenia Polskich Nauczycieli w Australii.

Marianna Łacek i Gosia Vella
Zdjęcia: Tomek Koprowski, Jarek Ławoński
 


Amelka Zwolak - reporterka Bumeranga Juniora rozmawia z Marianną Łacek, organizatorka konkursu.
 
Druga część relacji filmowej Bumeranga Juniora z imprezy w konsulacie:



(Zob. pierwszą część naszego filmowego reportażu.)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy