polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

niedziela, 31 maja 2015

Rozmaitości Teatralne (1)

Krzysztof Kaczmarek. Fot. B.Kaczmarek
W Melbourne ponuro i deszczowo, po prostu zima w pełni. Pomimo fatalnej pogody, na teatralnym podwórku już wiosna i sporo wiosennych wydarzeń.

Przede wszystkim bardzo aktywny jest Krzysztof  Kaczmarek ze swoim teatrem Exit. Trzy tygodnie temu w siedzibie teatru w Healsville odbyły się swoiste warsztaty teatralne. Krzysztof wraz z grupą mniej utalentowanych aktorów, przedstawił czytaną wersje nowej sztuki Radosława Figury „Głupionka”. Zaproszonym gościom sztuka bardzo się spodobała i miejmy nadzieję, że wkrótce zobaczymy pełną realizację tego przedstawienia.
Tymczasem już dzisiaj, 31 maja odbędzie się spotkanie poetyckie zatytułowane „Śpieszmy się kochać ludzi...” Tym razem Krzysztofowi Kaczmarkowi towarzyszyli wysokiej klasy artyści – dobrze znany z małego i dużego ekranu John Wood, Suhasini Seelin oraz wschodząca gwiazda muzyki poważnej – Konrad Olszewski.


 
Nie ma już niestety (na szczęście?) biletów na przedstawienie w Healsville. Tych, którzy chcieliby jednak obejrzeć aktorów w akcji, teatr Exit zaprasza 6 oraz 7 czerwca do Ruby’s Music Room w centrum Melbourne. Więcej o tym spotkaniu możemy przeczytać w zamieszczonej poniżej notatce.
Na drugim wiktoriańskim, teatralnym biegunie teatr Miniatura przygotował kolejną premierę. Tym razem będzie to „współczesna komedia sentymentalna w jednym akcie pt. Wigilia". Przyznam się, że z tym przedstawieniem zapoznałem się tylko pobieżnie, kiedy przygotowania były jeszcze w powijakach.Tym bardziej nie mogę się doczekać chwili, kiedy reżyser, Stefan Mrowiński, przedstawi nam swoją wizję tego utworu. Pierwsze przedstawienie już w niedzielę 14 czerwca w Domu Polskim Syrena w Rowville.
Niewątpliwie jednak najważniejszym tegorocznym wydarzeniem będą spotkania teatralne podczas festiwalu PolArt 2015. W tym pierwszym odcinku Rozmaitości Teatralnych postanowiłem skupić się na Sydney i szerokiej gamie atrakcji teatralno-muzycznych, które będziemy mieli okazję podziwiać podczas tegorocznego PolArt-u. Artystycznej różnorodności mogłoby pozazdrościć Sydney niejedno polskie miasto.
 
Teatr Fantazja
Teatr „Fantazja” to jedna z najjaśniejszych gwiazd na polonijnym firmamencie. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej teatru: Fantazja jest Polskim Teatrem Dramatycznym w Sydney powstałym w roku 2002. Obecnie z Fantazją współpracują znakomici scenografowie, muzycy, artyści-plastycy i reżyserzy filmowi. Jest to teatr społeczny, który wystawia sztuki teatralne oparte na literaturze polskiej. Wielu aktorów posiada formalne wykształcenie dramatyczne.
Na festiwal w Melbourne Fantazja przygotowuje dwa przedstawienia:
„Damy i Huzary” Aleksandra Fredry
„Damy i Huzary” to klasyczna komedia polska, znana dobrze miłośnikom teatru. Sydnejska premiera sztuki udowodniła, że sceniczna intryga gwarantuje, że widzowie wraz aktorami bawić się będą wyśmienicie. Adaptacją tekstu oraz  reżyserią zajęła się Joanna Borkowska-Surucic i zrobiła to doskonale. Świadczą o tym entuzjastyczne recenzje, które możemy znaleźć w polonijnych mediach. Niewątpliwą atrakcją spektaklu są barwne, bogate stroje aktorów oraz udział w przedstawieniu Zespołu Folklorystycznego „Kujawy”.
„Serenada” Sławomira Mrożka
Jak sama Joanny Borkowskiej-Surucic, reżyser teatru Fantazja deklaruje, grupa teatralne z Sydney przedstawia sztuki, które są adaptacją polskiej literatury. Nic więc dziwnego, że na PolArt „Fantazja” przygotowała kolejny klasyk. Będzie to jednoaktowa komedia Sławomira Mrożka „Serenada”. Ponieważ mieliśmy przyjemność w Melbourne podziwiać już „Serenadę” w reżyserii Marty Kaczmarek już teraz możemy się cieszyć, że zobaczymy nową adaptację tej zabawnej komedii.
W swojej twórczości Mrożek poruszał zarówno problematykę silnie związaną z historią Polski oraz tradycjami kulturowymi , jak i tematy uniwersalne, takie jak wolność czy zagrożenia ze strony współczesnej cywilizacji.
Zabawa stereotypem, dialogi, które rozbawią nawet największego sceptyka, niezwykle intuicyjne uchwycenie pewnych typowych cech zachowania ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, pozorna konkurencja o względy lisa, zazdrość i bezradność koguta… To tylko niektóre problemy, jakie porusza Sławomir Mrożek w "Serenadzie".


Zespół Teatralno-Muzyczny im. Jana Pawła 2
Zespół im. Jana Pawła II będziemy gościć w Melbourne nie po raz pierwszy. Bogumiła Filip, reżyser oraz dyrektor artystyczny, pojawia się ze zwoją grupą od czasu do czasu w Wikktorii i zawsze jest tutaj mile widziana. Na festiwal zamieża przygotować nowe, atrakcyjne widowisko.
DROGA” - widowisko  teatralno-muzyczne,
Scenariusz oparty jest na poezji, szkicach, dramatach Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Realizację podobnego scenariusza mieliśmy już przyjemność oglądać, ale jak nas zapewnia pani Bogusia, wszystko będzie w nowych szatach, nowej aranżacji.
 
Oddajny głos Bogusi Filip:
Pokażemy podróże Karola Wojtyły z Wadowic przez Kraków do Rzymu, które zaważyły o Jego życiu, powołaniu, Jego radości i smutki, przygody z rodziną, przyjaciółmi.
Życie św. Jana Pawła II przeplata się z historią Polski. Karol Wojtyła kochał życie, sztukę, sport, muzykę, a nade wszystko ludzi. Oni dali mu natchnienie do poezji, języka piękna i delikatności życia, miłości i przeznaczenia.
Specjalnie do tego widowiska będzie komponowana muzyka do poezji Karola Wojtyły przez polskim kompozytorów w Polsce i Australii.
W widowisku udział wezmą: artyści Zespołu muzycznego,im. św. Jana Pawła II w Sydney,  Zespół Folklorystyczny „ Kujawy”, zaproszeni muzycy, aktorzy i soliści z Sydney, Melbourne i Adelaide.
Grupa kabaretowo-teatralna Vis a Vis
Podobnie jak dwie pozostałe grupy z Sydney, grupa kabaretowo-teatralna Vis a Vis nie po raz pierwszy zawita do Melbourne. Nie po raz pierwszy również będzie prezentowany Kabaret Starszych Panów w reżyserii zespołu Vis a Vis.
Kabaret Starszych Panów to polski kabaret powstały w 1958 roku, który przez wiele lat cieszył się niezwykłą popularnością wśród widzów telewizji polskiej. Był to kabaret autorski dwóch twórców rozrywki, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Kiedy w latach 60-tych ubiegłego stulecia,  Jeremi Przybora pisał kabaretowe teksty,  zapewne nawet do głowy mu nie przyszło, że pól wieku później, w dalekiej Australii, owe teksty będą nadal bawić i rozczulać. A wszystko to za sprawą Grupy Kabaretowo-Teatralnej Vis-a-Vis z Sydney, która postanowiła odtworzyć niezapomnianą atmosferę, kultowego już dziś programu.
Oprócz fragmentów prezentowanych podczas dnia polskiego Na Federation Square, na festiwalu PolArt zobaczymy nowe skecze i piosenki przygotowane specjalnie na tą okazję.
Jerzy Krysiak, Melbourne
współpraca: Beata Kaczmarek



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy