polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszego wystąpienia w Sejmie skrytykował Unię Europejską za brak pomocy finansowej w walce z epidemią koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 1221 osób, 16 pacjentów zmarło. * * * AUSTRALIA: Wszyscy pasażerowie, którzy przybęda do Australii po północy w sobotę, przejdą do obowiązkowej kwarantanny w hotelach na dwa tygodnie, ogłosił premier Scott Morrison. Australijscy lekarze wystosowali pilny apel do rządu o natychmiastową zmianę kursu w odpowiedzi na COVID-19. Lekarze ostrzegają przed katastrofą w stylu włoskim w Australii, jeśli nie zostaną wdrozone surowsze środki. W Australii potwierdzono ponad 3000 przypadków zakażenia koronawirusem. 13 osób zmarło. * * * SWIAT: W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia koronawirusem Rosja zdecydowała się czasowo zamknąć wszystkie granice państwa. W ciągu 24 godzin przybyło 228 zakażonych. Obecnie w Rosji potwierdzono 1264 przypadki koronawirusa. 7 osób zmarło. Na świecie potwierdzono ponad 500 tysięcy zachorowań na COVID-19, ponad 25000 osób zmarlo.
CORONAVIRUS INFO: Możliwość rejestracji zapotrzebowania na powrót do Polski w ramach operacji #LOTdoDomu na stronie: lotdodomu.com

niedziela, 31 maja 2015

Rozmaitości Teatralne (1)

Krzysztof Kaczmarek. Fot. B.Kaczmarek
W Melbourne ponuro i deszczowo, po prostu zima w pełni. Pomimo fatalnej pogody, na teatralnym podwórku już wiosna i sporo wiosennych wydarzeń.

Przede wszystkim bardzo aktywny jest Krzysztof  Kaczmarek ze swoim teatrem Exit. Trzy tygodnie temu w siedzibie teatru w Healsville odbyły się swoiste warsztaty teatralne. Krzysztof wraz z grupą mniej utalentowanych aktorów, przedstawił czytaną wersje nowej sztuki Radosława Figury „Głupionka”. Zaproszonym gościom sztuka bardzo się spodobała i miejmy nadzieję, że wkrótce zobaczymy pełną realizację tego przedstawienia.
Tymczasem już dzisiaj, 31 maja odbędzie się spotkanie poetyckie zatytułowane „Śpieszmy się kochać ludzi...” Tym razem Krzysztofowi Kaczmarkowi towarzyszyli wysokiej klasy artyści – dobrze znany z małego i dużego ekranu John Wood, Suhasini Seelin oraz wschodząca gwiazda muzyki poważnej – Konrad Olszewski.


 
Nie ma już niestety (na szczęście?) biletów na przedstawienie w Healsville. Tych, którzy chcieliby jednak obejrzeć aktorów w akcji, teatr Exit zaprasza 6 oraz 7 czerwca do Ruby’s Music Room w centrum Melbourne. Więcej o tym spotkaniu możemy przeczytać w zamieszczonej poniżej notatce.
Na drugim wiktoriańskim, teatralnym biegunie teatr Miniatura przygotował kolejną premierę. Tym razem będzie to „współczesna komedia sentymentalna w jednym akcie pt. Wigilia". Przyznam się, że z tym przedstawieniem zapoznałem się tylko pobieżnie, kiedy przygotowania były jeszcze w powijakach.Tym bardziej nie mogę się doczekać chwili, kiedy reżyser, Stefan Mrowiński, przedstawi nam swoją wizję tego utworu. Pierwsze przedstawienie już w niedzielę 14 czerwca w Domu Polskim Syrena w Rowville.
Niewątpliwie jednak najważniejszym tegorocznym wydarzeniem będą spotkania teatralne podczas festiwalu PolArt 2015. W tym pierwszym odcinku Rozmaitości Teatralnych postanowiłem skupić się na Sydney i szerokiej gamie atrakcji teatralno-muzycznych, które będziemy mieli okazję podziwiać podczas tegorocznego PolArt-u. Artystycznej różnorodności mogłoby pozazdrościć Sydney niejedno polskie miasto.
 
Teatr Fantazja
Teatr „Fantazja” to jedna z najjaśniejszych gwiazd na polonijnym firmamencie. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej teatru: Fantazja jest Polskim Teatrem Dramatycznym w Sydney powstałym w roku 2002. Obecnie z Fantazją współpracują znakomici scenografowie, muzycy, artyści-plastycy i reżyserzy filmowi. Jest to teatr społeczny, który wystawia sztuki teatralne oparte na literaturze polskiej. Wielu aktorów posiada formalne wykształcenie dramatyczne.
Na festiwal w Melbourne Fantazja przygotowuje dwa przedstawienia:
„Damy i Huzary” Aleksandra Fredry
„Damy i Huzary” to klasyczna komedia polska, znana dobrze miłośnikom teatru. Sydnejska premiera sztuki udowodniła, że sceniczna intryga gwarantuje, że widzowie wraz aktorami bawić się będą wyśmienicie. Adaptacją tekstu oraz  reżyserią zajęła się Joanna Borkowska-Surucic i zrobiła to doskonale. Świadczą o tym entuzjastyczne recenzje, które możemy znaleźć w polonijnych mediach. Niewątpliwą atrakcją spektaklu są barwne, bogate stroje aktorów oraz udział w przedstawieniu Zespołu Folklorystycznego „Kujawy”.
„Serenada” Sławomira Mrożka
Jak sama Joanny Borkowskiej-Surucic, reżyser teatru Fantazja deklaruje, grupa teatralne z Sydney przedstawia sztuki, które są adaptacją polskiej literatury. Nic więc dziwnego, że na PolArt „Fantazja” przygotowała kolejny klasyk. Będzie to jednoaktowa komedia Sławomira Mrożka „Serenada”. Ponieważ mieliśmy przyjemność w Melbourne podziwiać już „Serenadę” w reżyserii Marty Kaczmarek już teraz możemy się cieszyć, że zobaczymy nową adaptację tej zabawnej komedii.
W swojej twórczości Mrożek poruszał zarówno problematykę silnie związaną z historią Polski oraz tradycjami kulturowymi , jak i tematy uniwersalne, takie jak wolność czy zagrożenia ze strony współczesnej cywilizacji.
Zabawa stereotypem, dialogi, które rozbawią nawet największego sceptyka, niezwykle intuicyjne uchwycenie pewnych typowych cech zachowania ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, pozorna konkurencja o względy lisa, zazdrość i bezradność koguta… To tylko niektóre problemy, jakie porusza Sławomir Mrożek w "Serenadzie".


Zespół Teatralno-Muzyczny im. Jana Pawła 2
Zespół im. Jana Pawła II będziemy gościć w Melbourne nie po raz pierwszy. Bogumiła Filip, reżyser oraz dyrektor artystyczny, pojawia się ze zwoją grupą od czasu do czasu w Wikktorii i zawsze jest tutaj mile widziana. Na festiwal zamieża przygotować nowe, atrakcyjne widowisko.
DROGA” - widowisko  teatralno-muzyczne,
Scenariusz oparty jest na poezji, szkicach, dramatach Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Realizację podobnego scenariusza mieliśmy już przyjemność oglądać, ale jak nas zapewnia pani Bogusia, wszystko będzie w nowych szatach, nowej aranżacji.
 
Oddajny głos Bogusi Filip:
Pokażemy podróże Karola Wojtyły z Wadowic przez Kraków do Rzymu, które zaważyły o Jego życiu, powołaniu, Jego radości i smutki, przygody z rodziną, przyjaciółmi.
Życie św. Jana Pawła II przeplata się z historią Polski. Karol Wojtyła kochał życie, sztukę, sport, muzykę, a nade wszystko ludzi. Oni dali mu natchnienie do poezji, języka piękna i delikatności życia, miłości i przeznaczenia.
Specjalnie do tego widowiska będzie komponowana muzyka do poezji Karola Wojtyły przez polskim kompozytorów w Polsce i Australii.
W widowisku udział wezmą: artyści Zespołu muzycznego,im. św. Jana Pawła II w Sydney,  Zespół Folklorystyczny „ Kujawy”, zaproszeni muzycy, aktorzy i soliści z Sydney, Melbourne i Adelaide.
Grupa kabaretowo-teatralna Vis a Vis
Podobnie jak dwie pozostałe grupy z Sydney, grupa kabaretowo-teatralna Vis a Vis nie po raz pierwszy zawita do Melbourne. Nie po raz pierwszy również będzie prezentowany Kabaret Starszych Panów w reżyserii zespołu Vis a Vis.
Kabaret Starszych Panów to polski kabaret powstały w 1958 roku, który przez wiele lat cieszył się niezwykłą popularnością wśród widzów telewizji polskiej. Był to kabaret autorski dwóch twórców rozrywki, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Kiedy w latach 60-tych ubiegłego stulecia,  Jeremi Przybora pisał kabaretowe teksty,  zapewne nawet do głowy mu nie przyszło, że pól wieku później, w dalekiej Australii, owe teksty będą nadal bawić i rozczulać. A wszystko to za sprawą Grupy Kabaretowo-Teatralnej Vis-a-Vis z Sydney, która postanowiła odtworzyć niezapomnianą atmosferę, kultowego już dziś programu.
Oprócz fragmentów prezentowanych podczas dnia polskiego Na Federation Square, na festiwalu PolArt zobaczymy nowe skecze i piosenki przygotowane specjalnie na tą okazję.
Jerzy Krysiak, Melbourne
współpraca: Beata KaczmarekBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja