polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Kyryło Budanow przybył do Warszawy jako specjalny wysłannik Kijowa. Spotkał się z kluczowymi polskimi politykami i urzędnikami, m.in. z wicepremierem i szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Rozmowy były wyjątkowo trudne i chłodne. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wprost zakomunikował Ukraińcom, że dotychczasowa polityka historyczna Kijowa jest dla Polaków nie do przyjęcia, podkreślając, iż „pamięć o ofiarach Wołynia nie podlega negocjacjom”. Wcześniej prezydent Karol Nawrocki oficjalnie zaproponował odebranie Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego w reakcji na nadanie przez niego honorowego miana „Bohaterów UPA” ukraińskiemu centrum operacyjnemu. * * * AUSTRALIA: Australijski rząd wprowadza od lipca 2026 roku program „Solar Sharer Offer” (SSO), gwarantujący gospodarstwom domowym 3 godziny darmowego prądu dziennie. Ta przełomowa reforma ma na celu obniżenie kosztów życia mieszkańców poprzez maksymalne wykorzystanie taniej, odnawialnej energii słonecznej generowanej w środku dnia. Sprzedawcy prądu zostaną zobligowani do oferowania bezpłatnego zasilania w wybranym przedziale czasowym. * * * SWIAT: Trwają intensywne ataki militarne ze strony Izraela na cele w Libanie. Równocześnie dochodzi do regularnej wymiany ognia między USA a Iranem – Kuwejt poinformował o atakach irańskich dronów na tamtejsze lotnisko. Napięcia pogłębiają spory dyplomatyczne między Donaldem Trumpem a Benjaminem Netanjahu dotyczące skali działań wojennych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Konsulacie - zaproszenie

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka. Przypominamy to wszystkim rodzicom aby pamiętali o swoich pociechach. Z okazji tego radosnego święta wszystkich milusińskich, Konsulat Generalny RP w Sydney  i Teatr Fantazja, podobnie jak w ubiegłym roku organizują imprezę dla polonijnych dzieci,  w poniedziałek 8  czerwca w godzinach od  12.00 do 14.00 w  sali recepcyjnej Konsulatu na Woollahra.
 
W programie między innymi krótkie przedstawienie kukiełkowe Teatru Fantazja, czytanie wierszy pióra Barbary Kosowskiej, kącik małego artysty, malowanie twarzy. Będzie też ogłoszenie wyników konkursu Związku Nauczycieli Języka Polskiego NPW pt. " Tradycje polskie z dala od Kraju".  
 
Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, organizatorzy proszą o  potwierdzenie uczestnictwa dzieci na adres: [email protected]; lub telefonicznie: 93278600.
 
Podczas imprezy reporterki Bumeranga Juniora będą  przeprowadzały krótkie wywiady z dziećmi. Temat: moje zainteresowania, moje pasje. Przygotujcie się :)
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy