polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

poniedziałek, 4 maja 2015

Muzeum Emigracji w Gdyni. Wkrótce otwarcie

Muzeum Emigracji w budynku dawnego
Dworca Morskiego w Gdyni. Fot. P.Wittman/PAP
16 maja w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni otwarte zostanie Muzeum Emigracji. Ekspozycja główna placówki ma w nowoczesny sposób opowiedzieć historię emigracji z ziem polskich poczynając od XIX w. aż do dziś. Placówka chce bardzo ściśle współpracować z Polonią.       

Sercem muzeum będzie wystawa główna urządzona na powierzchni około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. O losach Polaków, którzy z różnych przyczyn i w różnym czasie opuścili ojczyznę, ma ona opowiadać zarówno za pomocą nowoczesnych środków – multimediów, kina panoramicznego, jak i oryginalnych eksponatów, w tym dokumentów, listów, pamiętników, zdjęć.
 

Gospodarze muzeum niechętnie zdradzają przed uroczystym otwarciem, co dokładnie złoży się na ekspozycję główną: wyjaśniają, że chcą, by była ona w jak największym stopniu zaskoczeniem dla zwiedzających. Jednak dziś wiadomo już, że jedną z atrakcji wystawy będzie kilkumetrowa multimedialna instalacja nawiązująca kształtem do globusa, która ma pokazać skalę dzisiejszej emigracji i znaczenie Polonii oraz Polaków żyjących za granicą.
 
- Składające się na instalację interaktywne stanowiska zawierać będą informacje o Polakach żyjących w różnych zakątkach świata. Pokażą one nie tylko główne skupiska Polonii, ale też najsłynniejszych jej przedstawicieli, najważniejsze organizacje i media polonijne. Jest to więc instalacja prezentująca globalny wymiar polskiej emigracji i sądzę, że każdy Polak mieszkający poza ojczyzną będzie mógł, m.in. dzięki niej dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego o miejscu, w którym żyje, ale też o innych skupiskach Polonii – podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzeczniczka Muzeum Emigracji Joanna Wojdyło.
 
Technologiczną nowością, która zostanie użyta na ekspozycji, będzie trójwymiarowe kino 360 stopni. Jak zapewniają gospodarze gdyńskiego muzeum, takim rozwiązaniem nie może pochwalić się jeszcze żadna placówka muzealna w Polsce. Kino prezentować będzie m.in. sylwetki znanych polskich emigrantów, takich jak Sławomir Idziak czy Allan Starski.
 
Bardzo atrakcyjnym elementem wystawy będzie makieta MS Batory – jednego ze słynnych transatlantyków, który poczynając od lat 30. po lata 60. ubiegłego wieku pływał z Gdyni do Nowego Jorku, Halifaksu czy Bombaju. Model liczy około 16 m długości (wykonano go w skali 1:10), jest ze stali i waży ponad cztery tony. Gospodarze muzeum zapewniają, że jest to największa na świecie makieta statku pasażerskiego. Zbudowano ją tak, by zwiedzający mogli oglądać skrupulatnie odtworzone wnętrza statku.
 
Wojdyło zaznacza, że bardzo duża część ekspozycji głównej placówki poświęcona będzie współczesnej emigracji: zarówno po 2004 roku, jak i tej jeszcze z lat 80., której wielu uczestników nadal mieszka poza granicami Polski.
 
- Dla dzisiejszej Polonii nasze muzeum będzie więc o tyle ważnym miejscem, że opowie ono o niej samej – mówi Wojdyło, przypominając, że poza granicami Polski mieszka obecnie ponad 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia, z czego około połowa żyje w Stanach Zjednoczonych, 3 mln – w Brazylii, około 2 mln w Niemczech, a około milionowe grupy znajdują się we Francji i Kanadzie.
 
- Nasza wystawa z całą pewnością będzie się zmieniać. Choćby za sprawą pamiątek, które – mamy nadzieję - będziemy z czasem pozyskiwać – zapowiada Wojdyło. Jak dodaje, Muzeum prowadzi akcję "Rzecz z historią", w ramach której zbiera pamiątki emigracyjne.
 
- Czekamy też na opowieści, które złożą się na "Archiwum Emigranta". Już dziś swoimi historiami związanymi z przeprowadzką poza granice Polski podzieliło się z nami kilkaset osób. Opowieści te są publikowane na stronie internetowej muzeum – mówi Wojdyło. Na stronie internetowej placówki - muzeumemigracji.pl znaleźć można specjalny panel służący do przesyłania opowieści.
 
Gdyńska placówka liczy też bardzo na współpracę Polonii w tworzeniu zbiorów bibliotecznych. - Już dziś mamy bardzo bogaty zbiór publikacji poświęconych Polonii. Jeśli jednak ktoś chciałby podzielić się z nami swoim wydawnictwem, zapraszamy – podkreśla rzeczniczka muzeum.
 
Położone na terenie gdyńskiego portu Dworzec Morski i Magazyn Tranzytowy, w których ma swoją siedzibę Muzeum Emigracji, od lat 30. do lat 80. XX w. służyły odprawom pasażerów i towarów wypływających z Gdyni w transatlantyckie podróże. Remont obiektów oraz urządzenie w ich wnętrzach muzeum kosztowało ok. 49 mln zł, z czego prawie 24 mln zł pochodzi z programu Jessica Unii Europejskiej, a resztę wyłożył gdyński samorząd.
 
Poza wystawą główną oraz przestrzenią do prezentacji wystaw czasowych w Muzeum znajduje się m.in. kino studyjne, w którym wyświetlane będą dokumentalne i fabularne filmy poświęcone migracji oraz organizowane spotkania z postaciami związanymi z tym zjawiskiem. Placówka dysponuje też przestrzenią do prowadzenia projektów artystycznych i edukacyjnych. W Muzeum działać też będzie czytelnia oraz kawiarnia i restauracja.
 
Anna Kisicka, PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy